Súd by mal podľa právnikov výstavbu skládky čo najskôr pozastaviť. Inak vraj hrozí porušenie medzinárodných zmlúv.
Bratislava - Ani po viac ako troch týždňoch od podania žaloby na Inšepkciu životného prostredia pre povolenie spornej skládky odpadov neďaleko centra Pezinka sa súd nezačal zaoberať žiadosťou o pozastavenie jej výstavby. O odklad rozhodnutia o výstavbe až do definitívneho verdiktu súdu žiadalo v rámci žaloby štyridsaťštyri Pezinčanov ešte začiatkom septembra.
Bratislavský krajský súd o žiadosti zatiaľ rozhodnúť nemohol, pretože od Inšpekcie životného prostredia nedostal podklady. „Dňa 4. 9. sme inšpekcii zaslali výzvu na vyjadrenie sa k podanej žalobe a na predloženie administratívneho spisu k danej veci. Zatiaľ nám neboli doručené,“ povedal hovorca súdu Pavol Adamčiak. Pezinčanom ide pritom o čas, keďže skládku investor začal načierno stavať už v máji a od konca augusta v jej výstavbe pokračuje aj legálne. A to aj napriek tomu, že ju zakazuje územný plán mesta.
Hovorca inšpekcie Michal Štefánek včera Denníku SME odpovedal, že „spis sme na súd osobne doručili dnes“. Doteraz ho inšpektori podľa neho potrebovali na vypracovanie stanoviska pre súd.
Pezinčania v žalobe tvrdia, že ak súd výstavbu do právoplatného rozhodnutia o zákonnosti či nezákonnosti povolenia skládky nezastaví, môže dôjsť k porušeniu medzinárodných záväzkov. Slovensko totiž v roku 2005 prijalo takzvaný Aarhuský dohovor, v ktorom sa spolu s ďalšími štátmi Európskej únie zaviazalo k včasnému a účinnému prístupu verejnosti k spravodlivosti pri povoľovaní stavieb s výrazným vplyvom na životné prostredie. Medzi také dohovor zaraďuje napríklad elektrárne, priehrady, kameňolomy, chemické fabriky, diaľnice či veľké skládky odpadov, ako má byť tá v Pezinku.
Právna zástupkyňa Pezinčanov Zuzana Dlugošová upozorňuje na stanoviská českých súdov, ktoré v prípadoch sporného rozširovania diaľnic konštatovali, že „pokiaľ by návrhu na priznanie odkladného účinku vyhovené nebolo, došlo by k porušeniu Aarhuského dohovoru, pretože poskytovaná súdna ochrana by nebola včasná a spravodlivá“.
Právnik združenia Občan a demokracia Peter Wilfling, ktorý sa venuje uplatňovaniu Aarhuského dohovoru, si tiež myslí, že súd by mal výstavbu skládky čo najskôr pozastaviť. „Ak by súd vykonateľnosť povolenia skládky neodložil, súdne konanie by stratilo zmysel, pretože kým súd rozhodne o žalobe, skládka bude dávno postavená, sčasti zavezená a tento stav by sa už nedal zvrátiť.“
Ak by to súd dopustil, porušil by podľa Wilflinga medzinárodný dohovor aj predpisy únie.
„Slovenská republika by tak porušila svoje medzinárodné záväzky a Európska komisia by mohla proti Slovensku podať žalobu na Európsky súdny dvor. Zároveň by to znamenalo narušenie dôvery v to, že na Slovensku sa dodržuje právo.“
Súd ani ministerstvo spravodlivosti sa k možnému porušeniu medzinárodných dohovorov vyjadriť nechceli. „Prípady na súdoch nekomentujeme. Dovoľujeme si vás však informovať, že vecným gestorom pre Aarhuský dohovor je ministerstvo životného prostredia,“ napísala Jana Revayová z ministerstva spravodlivosti.
Ministerstvo životného prostredia na otázky SME včera nereagovalo.
Kočner lustruje odporcov skládky
Výstavbu skládky ešte môže zastaviť ministerstvo životného prostredia.
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.