Bratislava - Odporcovia spornej pezinskej skládky sa chcú obrátiť na Ústavný súd, ak neuspejú s odvolaním na Najvyšší súd proti jej výstavbe. ČTK to dnes povedali zástupcovia občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta. Pezinčania proti zvážaniu odpadov do svojho mesta dlhodobo protestujú, skládka je podľa nich nezákonná.
"Pokiaľ neuspejeme na Najvyššom súde, ešte nám ostáva Ústavný súd a pokiaľ by sme neuspeli ani tam, tak budeme zvažovať ďalšie medzinárodné súdy," povedal ČTK Jaroslav Pavlovič z iniciatívy.
Aktivisti napadli rozhodnutie Krajského súdu minulý týždeň. Od Najvyššieho súdu žiadajú, aby zrušil verdikt Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP), ktorá výstavbu skládky povolila. Zároveň chcú, aby jej súd vrátil rozhodovanie o výstavbe skládky na nové konanie.
Spolu s odvolaním požiadali Pezinčania aj o odklad vykonateľnosti rozhodnutia, ktorým by dosiahli zastavenie prác na skládke. "Žiadame súd, aby zachoval faktický stav dovtedy, kým bude rozhodnuté o zákonnosti povolenia," uviedla právna zástupkyňa odporcov skládky Zuzana Čaputová.
Krajský súd v decembri rozhodol, že rozhodnutie SIŽP povoliť výstavbu skládky bolo zákonné. Súd tak neuznal argumenty aktivistov, podľa ktorých je výstavba v rozpore s územným plánom. Postup inšpekcie posudzovalo aj ministerstvo životného prostredia, ktoré výstavbu skládky pozastavilo, neskôr však svoje rozhodnutie zrušilo.
Proti zvážaniu odpadov na skládku, ktorá by mala slúžiť aj pre Bratislavu, protestovali aktivisti aj demonštráciami či protestným pochodom z Pezinka do Bratislavy.
Policajné orgány prešetrujú obchodné zmluvy medzi mestom Pezinok a spoločnosťou Skládka Dubová týkajúce sa odkladania komunálneho odpadu.
"Zároveň zajtra začne Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) skúmať zmluvy s menovanou skládkou a nakladanie s komunálnym odpadom v meste," informoval dnes na tlačovej besede primátor Pezinka Oliver Solga.
Ako konštatoval, napriek tomu, že sú Pezinčania presvedčení, že tieto zmluvy sú absolútne v poriadku, musia sa pozastaviť nad zvláštnym súbehom udalostí. "Množia sa tiež indície o snahe kompromitovať primátora a zástupcov občianskych aktivistov, ale tie nebudeme v tomto štádiu komentovať," doplnil.
Pezinskí aktivisti dnes zároveň avizovali, že budú pokračovať v občianskej kampani proti skládke odpadov neďaleko mesta, ktorej výstavbu svojím podpisom pod petíciu do Európskeho parlamentu odmietlo viac ako 8000 ľudí.
Pezinčania, ako aj zástupcovia mesta sa v týchto dňoch obrátili na Najvyšší súd (NS) SR s odvolaním proti rozsudku bratislavského krajského súdu (KS), ktorý v decembri zamietol ich žaloby proti rozhodnutiu SIŽP potvrdzujúcom povolenie na výstavbu skládky. Protesty Pezinčania nateraz neplánujú, ako podotkol Jaroslav Pavlovič z občianskej iniciatívy (OI) Skládka nepatrí do mesta, mohli by byť vnímané ako nátlak na NS SR.
Zuzana Čaputová z OI objasnila, že Pezinčania žiadajú NS SR, aby zmenil rozhodnutie KS tak, že zruší rozhodnutie SIŽP, ako aj bratislavského inšpektorátu a vráti vec inšpekcii na nové konanie. Krajský súd sa podľa aktivistov nevysporiadal s rozporom s územným plánom a všeobecne záväzným nariadením, ktoré skládku na danom mieste nepovoľujú.
Pokračovala, že súd sa tiež nedostatočne vysporiadal s námietkou o spornom nástupníctve prevádzkovateľa skládky, ako aj s čiernou výstavbou, ktorá prebiehala pred nadobudnutím právoplatnosti povolenia na skládku. Pezinčania NS SR žiadajú aj o odklad vykonateľnosti rozhodnutia, aby sa zachoval faktický stav veci. Ako konštatoval Pavlovič, danú stavbu nebude problém kedykoľvek bez problém odstrániť.
Okrem rozhodnutia súdu označila dnes Čaputová za nezákonné aj rozhodnutie Ministerstva životného prostredia SR v rámci mimoodvolacieho konanie, kde rezort skúmal zákonnosť rozhodnutia SIŽP. Ministerstvo skonštatovalo, že v rozhodnutí a postupoch inšpekcie nenašlo žiadne pochybenie. "V odôvodnení nie sú žiadne fakty, ktorými by spochybnil naše tvrdenia," objasnila Čaputová.
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...
Návrh novely ďalej upravuje názvoslovie komunikácií.
Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...
Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...
Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...
MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...
Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...
Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.
Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...
Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...
Zmluva o predaji jeho podielu vo firme je odtajnená. Podľa expertky mala logiku len v prípade, že išlo o pranie peňazí.
O svete IT, programovaní a platovej úrovni rozpráva Rado Debnár, spoluzakladateľ a CEO projektu Learn2code.
Rezort rieši harmonogram priorít.
Harmonogram prípravy a výstavby projektov je pripravený na 80 - 90 %.
Diaľničiari odovzdali motoristom nový úsek diaľnice D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec.
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie bez reklamy. Hovorí o tom novela cestného zákona z dielne ministra dopravy Andreja Doležala (nominant Sme rodina), ktorú v stredu...
Návrh novely ďalej upravuje názvoslovie komunikácií.
Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale bude vznikať mimo zastavaného územia obce.
Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému majiteľovi. Martin Zaiček robí kroky, aby ju zachránil.
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...
Návrh novely ďalej upravuje názvoslovie komunikácií.
Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...
Včera ste sa ma viacerí pýtali, ako sa pripomienkuje návrh všeobecne záväzného nariadenia, ktoré vaše mesto (alebo obec) zverejnilo na verejné pripomienkovanie. Keďže otázky pokračujú, napísal som návod, ako jednoducho na...
K zimnému štadiónu by mala podľa predstavy projektanta pribudnúť tréningová hala a nový prístup zo svetelnej križovatky.
Národná rada Slovenskej republiky schválila zmenu základného predpisu samosprávy, zákona č. 369/1990 Z. z. o obecnom zriadení. Prinášame úplné znenia zákona s účinnosťou od 1. apríla 2018.
Na sieti Youtube môžete sledovať záznam zo zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Prešove.