Bratislava - Odporcovia spornej pezinskej skládky sa chcú obrátiť na Ústavný súd, ak neuspejú s odvolaním na Najvyšší súd proti jej výstavbe. ČTK to dnes povedali zástupcovia občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta. Pezinčania proti zvážaniu odpadov do svojho mesta dlhodobo protestujú, skládka je podľa nich nezákonná.
"Pokiaľ neuspejeme na Najvyššom súde, ešte nám ostáva Ústavný súd a pokiaľ by sme neuspeli ani tam, tak budeme zvažovať ďalšie medzinárodné súdy," povedal ČTK Jaroslav Pavlovič z iniciatívy.
Aktivisti napadli rozhodnutie Krajského súdu minulý týždeň. Od Najvyššieho súdu žiadajú, aby zrušil verdikt Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP), ktorá výstavbu skládky povolila. Zároveň chcú, aby jej súd vrátil rozhodovanie o výstavbe skládky na nové konanie.
Spolu s odvolaním požiadali Pezinčania aj o odklad vykonateľnosti rozhodnutia, ktorým by dosiahli zastavenie prác na skládke. "Žiadame súd, aby zachoval faktický stav dovtedy, kým bude rozhodnuté o zákonnosti povolenia," uviedla právna zástupkyňa odporcov skládky Zuzana Čaputová.
Krajský súd v decembri rozhodol, že rozhodnutie SIŽP povoliť výstavbu skládky bolo zákonné. Súd tak neuznal argumenty aktivistov, podľa ktorých je výstavba v rozpore s územným plánom. Postup inšpekcie posudzovalo aj ministerstvo životného prostredia, ktoré výstavbu skládky pozastavilo, neskôr však svoje rozhodnutie zrušilo.
Proti zvážaniu odpadov na skládku, ktorá by mala slúžiť aj pre Bratislavu, protestovali aktivisti aj demonštráciami či protestným pochodom z Pezinka do Bratislavy.
Policajné orgány prešetrujú obchodné zmluvy medzi mestom Pezinok a spoločnosťou Skládka Dubová týkajúce sa odkladania komunálneho odpadu.
"Zároveň zajtra začne Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) skúmať zmluvy s menovanou skládkou a nakladanie s komunálnym odpadom v meste," informoval dnes na tlačovej besede primátor Pezinka Oliver Solga.
Ako konštatoval, napriek tomu, že sú Pezinčania presvedčení, že tieto zmluvy sú absolútne v poriadku, musia sa pozastaviť nad zvláštnym súbehom udalostí. "Množia sa tiež indície o snahe kompromitovať primátora a zástupcov občianskych aktivistov, ale tie nebudeme v tomto štádiu komentovať," doplnil.
Pezinskí aktivisti dnes zároveň avizovali, že budú pokračovať v občianskej kampani proti skládke odpadov neďaleko mesta, ktorej výstavbu svojím podpisom pod petíciu do Európskeho parlamentu odmietlo viac ako 8000 ľudí.
Pezinčania, ako aj zástupcovia mesta sa v týchto dňoch obrátili na Najvyšší súd (NS) SR s odvolaním proti rozsudku bratislavského krajského súdu (KS), ktorý v decembri zamietol ich žaloby proti rozhodnutiu SIŽP potvrdzujúcom povolenie na výstavbu skládky. Protesty Pezinčania nateraz neplánujú, ako podotkol Jaroslav Pavlovič z občianskej iniciatívy (OI) Skládka nepatrí do mesta, mohli by byť vnímané ako nátlak na NS SR.
Zuzana Čaputová z OI objasnila, že Pezinčania žiadajú NS SR, aby zmenil rozhodnutie KS tak, že zruší rozhodnutie SIŽP, ako aj bratislavského inšpektorátu a vráti vec inšpekcii na nové konanie. Krajský súd sa podľa aktivistov nevysporiadal s rozporom s územným plánom a všeobecne záväzným nariadením, ktoré skládku na danom mieste nepovoľujú.
Pokračovala, že súd sa tiež nedostatočne vysporiadal s námietkou o spornom nástupníctve prevádzkovateľa skládky, ako aj s čiernou výstavbou, ktorá prebiehala pred nadobudnutím právoplatnosti povolenia na skládku. Pezinčania NS SR žiadajú aj o odklad vykonateľnosti rozhodnutia, aby sa zachoval faktický stav veci. Ako konštatoval Pavlovič, danú stavbu nebude problém kedykoľvek bez problém odstrániť.
Okrem rozhodnutia súdu označila dnes Čaputová za nezákonné aj rozhodnutie Ministerstva životného prostredia SR v rámci mimoodvolacieho konanie, kde rezort skúmal zákonnosť rozhodnutia SIŽP. Ministerstvo skonštatovalo, že v rozhodnutí a postupoch inšpekcie nenašlo žiadne pochybenie. "V odôvodnení nie sú žiadne fakty, ktorými by spochybnil naše tvrdenia," objasnila Čaputová.
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu...
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.