Platba mýta cez kartu nenahrádza faktúru SkyToll

Nejasnosti dopravcov pri platení za mýto by mali odstrániť prílohy faktúr od prevádzkovateľa mýta podľa využitia jednotlivých spoplatnených úsekov.

09. 02. 2010

Bratislava - Výzvy na úhradu mýta, ktoré kartový sprostredkovateľ platieb posiela cestným dopravcom, nenahrádzajú daňový doklad, čiže faktúru od prevádzkovateľa mýtneho systému spoločnosti SkyToll, a.s. Niektorí prepravcovia mali po zavedení elektronického výberu mýta od začiatku tohto roka problémy so zamieňaním oboch dokumentov. "Naša úloha je obmedzená tým, aké informácie dostaneme od SkyToll-u," informoval v utorok na stretnutí s novinármi generálny riaditeľ a majoritný majiteľ českej firmy W.A.G. minerální paliva, a.s. so sídlom v Prahe Martin Vohánka.

Spoločnosť zasiela dopravcom, platiacim flotilovými kartami, údaje o automobiloch a ich platbách za mýto podľa týždňového, dvojtýždňového a mesačného splatného obdobia. Kto potrebuje podrobnejšie údaje po dňoch, musí zájsť na webovú stránku www.eurowag.com. Ešte presnejšie informácie o platení mýta za jednotlivé prejdené úseky bude dopravcom poskytovať SkyToll v prílohe ku faktúre. Úseky budú namiesto neprehľadných kódov označené už konkrétnymi názvami.

"Klient bude mať prvý nástroj kontroly. Tieto údaje by sa mali zhodovať so sumou na doklade pre platbu," uviedol Vohánka. Dúfa, že to už bude funkčné, lebo zákazníci sa kvôli nejasnostiam či nepresnostiam zvykli obracať na kartového operátora a nie na prevádzkovateľa mýta. Priznal, že v prvom mesiaci prevádzky mýta sa medzi dokladmi pre platbu a faktúrami objavili určité rozdiely v sume kvôli účtovaniu platieb na konci fakturačného obdobia a ich presunutiu do ďalšieho termínu splatnosti. Vohánka zdôvodnil nepresnosti tým, že nemali všetky potrebné údaje od prevádzkovateľa a nábehom mýtneho systému. Vo februári by sa to podľa neho však už nemalo zopakovať.

Spoločnosť W.A.G. minerální paliva je najväčším sprostredkovateľom pri úhrade platieb cestných dopravcov za výber mýta na Slovensku. Medzi vydavateľmi palivových kariet používaných aj na platenie za používanie spoplatnených úsekov má približne 40-percentný podiel a stovky zákazníkov. Česká firma sa stala prvým zmluvným partnerom SkyToll-u ako akceptovaný vydavateľ flotilových kariet na úhradu poplatkov nákladných dopravcov za mýto. Spoločnosť má pri sprostredkovaní platenia mýtneho v Českej republike približne 30-percentný podiel.

Firma W.A.G. umožňuje prostredníctvom karty Eurowag dva druhy registrácie užívateľov mýta - pre väčšie firmy bez finančných problémov na základe poskytnutého kreditu a pre ostatné firmy so zložením depozitu. Kreditnou kartou možno platiť okrem úhrady mýta aj za iné služby, napríklad čerpanie paliva či refundáciu dane z pridanej hodnoty. S kartou českej spoločnosti je možné na Slovensku platiť za palivo na piatich vybraných čerpacích staniciach v Prešove, Nitre, Žiline, Nových Zámkoch a Zvolene. Spolu by ich malo byť neskôr niekoľko desiatok. Karta firmy umožňuje platenie za používanie diaľnic aj v Českej republike, Rakúsku, Nemecku a Francúzsku a za tankovanie paliva v trinástich štátoch.

Spoločnosť W.A.G. minerální paliva, a.s. vznikla začiatkom roka 2001 ako nástupkyňa predošlej firmy W.A.G. group, spol. s r.o., ktorá bola založená v roku 1995. Firma je lídrom na trhu flotilových kariet, umožňujúcich platenie mýta v piatich európskych štátoch. Prevádzkuje sieť expresných čerpacích staníc Tank&Go, na ktorých je možné samoobslužné tankovanie pohonných hmôt. Na prelome rokov 2004 a 2005 do spoločnosti vstúpil investor Endorsed Investment z Veľkej Británie. Firma dosiahla v roku 2008 tržby 224 mil. eur, vlani predstavoval rast predaja 30 %.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...