Platba mýta cez kartu nenahrádza faktúru SkyToll

Nejasnosti dopravcov pri platení za mýto by mali odstrániť prílohy faktúr od prevádzkovateľa mýta podľa využitia jednotlivých spoplatnených úsekov.

09. 02. 2010

Bratislava - Výzvy na úhradu mýta, ktoré kartový sprostredkovateľ platieb posiela cestným dopravcom, nenahrádzajú daňový doklad, čiže faktúru od prevádzkovateľa mýtneho systému spoločnosti SkyToll, a.s. Niektorí prepravcovia mali po zavedení elektronického výberu mýta od začiatku tohto roka problémy so zamieňaním oboch dokumentov. "Naša úloha je obmedzená tým, aké informácie dostaneme od SkyToll-u," informoval v utorok na stretnutí s novinármi generálny riaditeľ a majoritný majiteľ českej firmy W.A.G. minerální paliva, a.s. so sídlom v Prahe Martin Vohánka.

Spoločnosť zasiela dopravcom, platiacim flotilovými kartami, údaje o automobiloch a ich platbách za mýto podľa týždňového, dvojtýždňového a mesačného splatného obdobia. Kto potrebuje podrobnejšie údaje po dňoch, musí zájsť na webovú stránku www.eurowag.com. Ešte presnejšie informácie o platení mýta za jednotlivé prejdené úseky bude dopravcom poskytovať SkyToll v prílohe ku faktúre. Úseky budú namiesto neprehľadných kódov označené už konkrétnymi názvami.

"Klient bude mať prvý nástroj kontroly. Tieto údaje by sa mali zhodovať so sumou na doklade pre platbu," uviedol Vohánka. Dúfa, že to už bude funkčné, lebo zákazníci sa kvôli nejasnostiam či nepresnostiam zvykli obracať na kartového operátora a nie na prevádzkovateľa mýta. Priznal, že v prvom mesiaci prevádzky mýta sa medzi dokladmi pre platbu a faktúrami objavili určité rozdiely v sume kvôli účtovaniu platieb na konci fakturačného obdobia a ich presunutiu do ďalšieho termínu splatnosti. Vohánka zdôvodnil nepresnosti tým, že nemali všetky potrebné údaje od prevádzkovateľa a nábehom mýtneho systému. Vo februári by sa to podľa neho však už nemalo zopakovať.

Spoločnosť W.A.G. minerální paliva je najväčším sprostredkovateľom pri úhrade platieb cestných dopravcov za výber mýta na Slovensku. Medzi vydavateľmi palivových kariet používaných aj na platenie za používanie spoplatnených úsekov má približne 40-percentný podiel a stovky zákazníkov. Česká firma sa stala prvým zmluvným partnerom SkyToll-u ako akceptovaný vydavateľ flotilových kariet na úhradu poplatkov nákladných dopravcov za mýto. Spoločnosť má pri sprostredkovaní platenia mýtneho v Českej republike približne 30-percentný podiel.

Firma W.A.G. umožňuje prostredníctvom karty Eurowag dva druhy registrácie užívateľov mýta - pre väčšie firmy bez finančných problémov na základe poskytnutého kreditu a pre ostatné firmy so zložením depozitu. Kreditnou kartou možno platiť okrem úhrady mýta aj za iné služby, napríklad čerpanie paliva či refundáciu dane z pridanej hodnoty. S kartou českej spoločnosti je možné na Slovensku platiť za palivo na piatich vybraných čerpacích staniciach v Prešove, Nitre, Žiline, Nových Zámkoch a Zvolene. Spolu by ich malo byť neskôr niekoľko desiatok. Karta firmy umožňuje platenie za používanie diaľnic aj v Českej republike, Rakúsku, Nemecku a Francúzsku a za tankovanie paliva v trinástich štátoch.

Spoločnosť W.A.G. minerální paliva, a.s. vznikla začiatkom roka 2001 ako nástupkyňa predošlej firmy W.A.G. group, spol. s r.o., ktorá bola založená v roku 1995. Firma je lídrom na trhu flotilových kariet, umožňujúcich platenie mýta v piatich európskych štátoch. Prevádzkuje sieť expresných čerpacích staníc Tank&Go, na ktorých je možné samoobslužné tankovanie pohonných hmôt. Na prelome rokov 2004 a 2005 do spoločnosti vstúpil investor Endorsed Investment z Veľkej Británie. Firma dosiahla v roku 2008 tržby 224 mil. eur, vlani predstavoval rast predaja 30 %.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...