Nedávno štát prišiel o eurofondy na modernizáciu železničnej trate medzi Zlatovcami a Trenčianskou Teplou. Teraz sa stavbou s koreňmi v ére Ľubomíra Vážneho, zaoberá polícia. Zrejme rieši, či sa nešpekulovalo s materiálom, ktorý sa vyťažil pri stavbe železničného tunela.
Železnice zrýchľujú koľaje, aby sa po nich jazdilo rýchlosťou 160 kilometrov za hodinu. Od roku 2013 je v užívaní zrýchlený úsek, súčasťou ktorého je aj tunel Turcký vrch.
Približne pred dvoma rokmi minister dopravy Ján Počiatek slávnostne prestrihával pásku na zmodernizovaných koľajniciach vedúcich od Nového Mesta nad Váhom po Zlatovce. Do užívania vtedy odovzdal vyše 17 kilometrov železnice, po ktorej môžu odvtedy vlaky jazdiť rýchlosťou aj 160 kilometrov za hodinu.
Dnes časť tejto stavby, ktorú rozbehli a zazmluvnili ešte za ministra dopravy Ľubomíra Vážneho z čias prvej vlády Roberta Fica, v hodnote vyše 260 miliónov eur, prešetrujú policajti.
“Národná kriminálna agentúra vykonáva v danej veci dokumentovanie a aj úkony podľa zákona o Policajnom zbore. Vzhľadom na súčasný stav stále prebiehajúceho dokumentovania nie je možné poskytnúť žiadne bližšie informácie o konkrétnostiach alebo výsledkoch jednotlivých úkonov,” povedal hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Policajtov sme sa pýtali hlavne na stavbu na úseku medzi Novým Mestom nad Váhom a Trenčianskymi Bohuslavicami, konkrétne v mieste, kde sa staval 1,75 kilometrov dlhý tunel Turecký vrch. Podľa neoficiálnych informácií, práve tunel policajtov zaujíma najviac.
O čo presne však ide, nie je jasné. Neoficiálne sa špekuluje o tom, že policajti približne od apríla preverujú, ako to bolo s materiálom, ktorý sa pri stavbe vyťažil.
Možností, čo všetko môžu policajti vyšetrovať, je viacero. Napríklad sa môžu pozrieť na to, či náhodou materiál vyťažený z tunela nebol oficiálne vyvážaný ako odpad, ale v skutočnosti ho železniciam nafakturovali ako nákup materiálu na stavbu.
S otázkou, či sa u nich zastavili policajti a čo chceli vedieť, sme sa pýtali aj firiem, ktoré štátu v zmluve sľúbili, že koľajnice zrýchlia. Vyjadrenie od vedúceho konzorcia, spoločnosti OHL, ktorá viedla ďalších stavbárov, sa zatiaľ nepodarilo získať.
Podobne ani od ďalších zmluvných partnerov, medzi ktorými figuruje Doprastav, Skanska či firma Eltra, sme sa nedozvedeli, či niečo o vyšetrovaní vedia. Doprastav nereagoval vôbec podobne ako Eltra. Skanska podobné záležitosti nekomentuje.
Váhostav odkázal, že “pozastavil komunikáciu s Denníkom N pre niekoľkonásobné porušenie novinárskej etiky v zmysle zámerného nepravdivého komunikovania a zavádzania čitateľov”. Spoločnosť dodala, že v prvom rade má o stavbe informovať vedúci člen konzorcia, čiže OHL.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), ktoré spravujú koľaje, nekomentujú konanie orgánov činných v trestnom konaní. Dodali však, že na ich strane chyba nie je.
“Konanie ŽSR vo veci realizácie tunela Turecký vrch považujeme za súladné so všeobecne záväznými právnymi predpismi,“ dodala na margo stavby Dana Šinková z odboru komunikácie železníc.
Dnes sa zrejme deje asi toľko, že železnice dostávajú od policajtov žiadosti o dokumenty, tie potom pýtajú od hlavného staviteľa, OHL.
Železnice už majú s problémami pri zrýchľovaní koľajníc skúsenosti. Naposledy nám Brusel jasne naznačil, že ak sa sami nevzdáme eurofondov na jednu z modernizovaných tratí, tak nám ich vezme. Reč je o trati medzi Zlatovcami a Trenčianskou Teplou. Európska komisia má podozrenie, že sme pri hľadaní modernizátora diskriminovali iných stavbárov. Vtedy zvíťazilo konzorcium okolo firmy TSS Grade s cenou okolo 240 miliónov eur. Najlacnejšia bola Skanska.
Iné úseky modernizovaných tratí zasa prešetroval Európsky úrad boja proti korupcii (OLAF).
“Vyšetrovanie OLAFu týkajúce sa kartelových dohôd bolo ukončené v roku 2013 počas môjho úradovania bez ďalších konzekvencií z toho vyplývajúcich,” odpovedal kedysi minister dopravy Ján Počiatek na parlamentnú interpeláciu k modernizácii.
OLAF sa vtedy zaoberal aj úsekom medzi Zlatovcami a Novým Mestom nad Váhom, ktorý teraz riešia policajti. Ten sa má tiež platiť z eurofondov. Peniaze zrejme odtiaľ už aj prišli, to ale neznamená, že teoreticky nebudeme musieť časť z nich vrátiť, keby sa náhodou Bruselu niečo nepozdávalo na základe vyšetrovania našich policajtov.
Tlačové oddelenie Olafu upresnilo, že v prípade zrýchlenia trase medzi Trenčianskou Teplou a Belušou vydali predsa len “odporúčanie eurokomisariátu pre regionálny rozvoj, aby zabezpečil, že sa všetky eurofondy nenáležite preinvestované na tejto trati vrátia pre chyby vo verejnom obstarávaní”.
Trenčín, modernizácia železničnej trate
Štát stopol peniaze na železnicu v Trenčíne. Časť eurofondov musíme vrátiť
Vláda zrejme vyhodí železnicu pri Trenčíne z eurofondov
Zaplatí milióny za železnicu štát?
Rozkrádanie eurofondov? EÚ začala vyšetrovanie na Slovensku
Rybníček: Trenčín môže ostať rozkopaný pre cudziu chybu
Európsky súd po mýte preverí železnice
Pri Trenčíne bude stavať firma, ktorej spadli dva mosty
Budú sa centrom Trenčína rútiť vlaky 160-kilometrovou rýchlosťou?
Počiatek zabrzdil podzemný vlak
Skanska žiada preskúmať rozhodnutie ÚVO v železničnom tendri
Rekonštrukcia železnice cez Trenčín sa odsúva na neurčito
Rybníček: Nedovolím, aby v Trenčíne vznikol Čínsky múr
Modernizácia trate by bez eurofondov nebola možná
V Trenčíne začali vyvlastňovanie pozemkov v okolí železnice
Mesto Trenčín hľadá novú tvár železničného mosta
Trenčín predal letnú plaváreň aj hotel
Rozhodnutie o modernizácii železničnej trate je právoplatné
Nové bývanie pre Trenčanov, ktorých sa týka modernizácia železničnej trate
Trenčín kúpi za 20 miliónov pozemky pre ľudí, ktorým železnice zbúrajú domy
Ľudia sa sťahujú v záujme mesta
Železnica: Trenčania sa obávajú búrania
Uspejú Trenčania v Európskom parlamente?
Primátor Trenčína prevzal hárky petície za Lepší život pod hradom
Informačná kampaň o modernizácii železnice bude
V Trenčíne chcú pre železnicu búrať domy
V Trenčíne postavia novú trať do 5 rokov
Trenčianski poslanci schválili rekonštrukcie železničnej trate
Pohľady ŽSR a Trenčína na železničnú trať sa líšia, hlavné slovo bude mať mesto
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu...
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.