Polícia údajne zadržala protestujúcich kamionistov

Minimálne štyroch vodičov kamiónov, ktorí od rána blokovali cestu medzi Ružomberkom a Liptovským Mikulášom, zadržali policajti a odviezli ich na policajnú stanicu. Vodiči to považujú za demonštráciu sily a zastrašovanie.

"Postupujeme len v zmysle zákona, kto sa dopustí priestupku, v tomto prípade je to voči bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, musí niesť aj zodpovednosť," povedala ČTK hovorkyňa žilinskej polície Jana Balogová k prípadu zadržania štyroch účastníkov protestu.

Organizátori štrajku prostredníctvom internetovej siete Facebook zverejnili informáciu o tom, že budú každý deň organizovať v podvečerných hodinách spanilé jazdy. Na stránke sa píše: "Spanilé jazdy sa organizujú každý deň až do ukončenia štrajku dopravcov!" Trasy jázd dopredu nie sú známe a podľa údajov na Facebooku si ich účastníci dohodnú v internetových diskusiách.

Podľa rozpisu by spanilé jazdy mali zasiahnuť predbežne tieto mestá Slovenska: Bratislava, Prešov, Nové Zámky, Šaľa, Trenčín, Žilina, Trnava, Banská Bystrica, Púchov a Košice. Protestujúcich autodopravcov podporuje na Facebooku viac ako 80 000 fanúšikov.

Ružomberok

Kamióny zablokovali vjazd do Ružomberka v smere z Liptovského Mikuláša. Na cestu sa tam ráno postavilo asi 30 vozidiel. Podľa dopravného servisu rádia Viva odkláňajú policajti dopravu cez Liskovú.

Vodiči v Ružomberku tvrdia, že budú blokovať cesty aj dva mesiace, ak vláda nesplní ich poslednú požiadavku na spoplatnenie iba 330 úsekov ciest prvej triedy.

"Púšťajú sa osobné autá, autobusy," povedal ČTK koordinátor akcie v Žiline, ktorý nechcel byť menovaný. Polícia sa podľa neho vodičom vyhráža. "Berú vodičské preukazy, dávajú nezmyselné pokuty 50 eur za to, že autá vrčia na cestách," dodal.

Trstená a Drietoma

Približne dvadsiatka kamiónov blokuje hraničný prechod v Trstenej. Pridali sa k nim aj poľskí kamionisti.

Oravskí autodopravcovia zvažujú, či budú v blokáde pokračovať, alebo ju zrušia. Policajti sa im totiž vyhrážajú pokutami a odobratím vodičských alebo technických preukazov.

Do štrajku sa zapojili aj poľskí kamionisti

Krátko po 11. hodine začalo približne desať kamiónov blokovať pravý pruh cesty prvej triedy číslo 50 pred Drietomou, smerom na hraničný priechod do Českej republiky. Vodiči kamiónov sa tak pridali k protestu kvôli mýtu. Dopravu ostatných vozidiel v jednom pruhu riadi polícia. TASR o tom informoval Pavol Kudlička z Krajského riaditeľstva PZ.

Prešov a Košice

Desiatky kamiónov blokujú pravé jazdné pruhy v oboch smeroch na výpadovke z Prešova smerom na Kapušany. Okolo desiatej sa k protestu pripojili aj v Košiciach.

Proti dopravcom v Košiciach zasiahla polícia, protest aj pri Prešove

Dopravná situácia na približne 500-metrovom úseku výjazdu z Prešova je pomerne komplikovaná, keďže odstavené nákladné autá blokujú jeden pruh, okoloidúce vozidlá ich musia obchádzať a radiť sa až k stredovej čiare. Prejazd úsekom sťažuje aj počasie.

V Košiciach voči protestujúcim zakročili policajti. Služobnými autami zatarasili koniec i začiatok kolóny, odoberali vodičské preukazy a udeľovali blokové pokuty vo výške 60 eur.

Len asi desiatka kamiónov sa doposiaľ zapojila do štrajku autodopravcov v Košiciach. "Sme sklamaní z nízkej účasti, ale máme informácie, že naši kolegovia boli zastrašovaní," uviedli TASR prítomní protestujúci vodiči nákladných vozidiel. Podľa nich v niektorých úsekoch, kde prebieha štrajk, odoberali vodičom príslušníci Policajného zboru vodičské preukazy. "Takisto kolegovia, ktorí majú štátne zákazky, boli údajne upozornení, že o ne môžu prísť," prízvukovali protestujúci.

Trnava

Štrajk kamionistov sa dostal aj do Trnavy. Na odstavenie svojich vozidiel si vybrali štvorprúdovú komunikáciu pri centre. Na protest si kamionisti v Trnave vybrali Hlbokú.

Banská Bystrica a Zvolen

Podľa dopravného servisu rádia Viva sa štrajkujúci kamionisti nachádzajú aj na vjazde do Banskej Bystrice z Brezna. Kolóny sa tiahnu od Slovenskej Ľupče, vodiči si v nich postáli viac ako 30 minút.

Výjazd z Banskej Bystrice blokujú desiatky kamiónov

Protestujúci kamionisti pri Banskej Bystrici si dnes od ostatných vodičov vyslúžili trúbenie na podporu, padlo však aj niekoľko nadávok. "Oveľa viacej ľudí nadávalo, ako keď sme blokovali cesty v Bratislave," tvrdili ČTK protestujúci šoféri z Banskej Bystrice, Detvy, Brezna, ale napríklad aj z Liptovského Mikuláša.

Na ceste I/66 stojí zhruba 50 kamiónov. Informoval o tom jeden z koordinátorov protestu Slavomír Lamper s tým, že ohlásenie štrajku autodopravcov do Bratislavy a Košíc bol zastierací manéver. Kamióny blokujú jeden z dvoch jazdných pruhov, dopravu vo voľnom pruhu riadi polícia.

Ani udelenie pokút a odobratie vodičských preukazov policajtmi neodradilo asi desiatku kamionistov od blokovania cesty pri vjazde do Zvolena od Lučenca. Šoféri nákladných áut tam odstavili svoje vozidlá, viaceré s návesmi, dnes od 8. hodiny.

Štrajkujúci kamionisti dostali pokuty

Ide vraj o spontánnu akciu kamionistov z okresov Zvolen, Detva a Lučenec na ochranu svojich práv. "Všetci sa tu poznáme. Na štrajku sme sa dohodli iba včera," povedal TASR jeden z nich, Ondrej Červenák. "Snahou polície je nás dostať odtiaľto preč, ale zostaneme, dokiaľ bude treba," pripomenul.

Nitra

Kamionistov zatiaľ v Nitrianskom kraji niet, o štrajku nepočuť. Pár kamiónov je len na zlatomoravskej ceste smrti.

Bratislava

Štrajk Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) pre mýto podporuje v Bratislave v prvý deň akcie okolo dvanásť nákladných automobilov z Bratislavy, Senca či Dunajskej Stredy. Sú odstavené na parkovisku medzi Trnavskou cestou a štadiónom na Pasienkoch.

"Čo podnikneme, necháme zatiaľ v talóne. Policajti nás tu strážia a obzerajú," povedal pre agentúru SITA bratislavský krajský koordinátor únie a štrajku Jozef. Svoje priezvisko si neželal prezradiť. Ich ďalšie aktivity závisia podľa neho od toho, ako rozhodne vedenie únie autodopravcov. Je sklamaný, že sa k nim nepridali ďalší vodiči z Bratislavy, ktorí to sľúbili a doteraz neprišli.

"Na Rožňavskej sa protest autodopravcov začal. Vraciame sa tam s odhodlaním pokračovať, lebo sľuby sa nesplnili," vyhlásil včera člen organizačného výboru Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) Jaroslav Polaček na brífingu, ktorý sa konal na bratislavskom parkovisku, kde bolo niekoľko kamiónov.

To isté parkovisko však dnes ráno okolo pol siedmej bolo takmer bez života. V jednej kabíne ťahača sa svietilo, ďalšie nákladné auto cúvalo, aby zaparkovalo. Vyzeralo to skôr tak, že sa chlapi pripravujú do práce.

Ani na Rožňavskej sme žiadnych štrajkujúcich nevideli. Jediné kamióny, ktoré sme stretli, túto bratislavskú tepnu len križovali.

"Nemôžem nič povedať, sleduje ma polícia už dva týždne," povedal agentúre SITA o štrajkovom pláne v hlavnom meste predseda organizačného výboru únie autodopravcov Jaroslav Polaček.

Hoci chcú dopravcovia protestovať po celom Slovensku, s dôrazom na Bratislavu a Košice, tvrdia, že štrajkom nechcú obmedzovať verejnosť.

Ako bude štrajk v praxi vyzerať, zástupcovia únie nespresnili. Na ich stránke sa však objavil manuál, v ktorom sa píše: „Nemôžeme úplne zablokovať dopravu - vždy musí byť aspoň jeden pruh voľný, aby bol prejazd možný. Musíme nechať polícii priestor, aby pri správnom riadení mohla zabezpečiť obmedzenú plynulosť premávky."

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.