Polícia údajne zadržala protestujúcich kamionistov

Minimálne štyroch vodičov kamiónov, ktorí od rána blokovali cestu medzi Ružomberkom a Liptovským Mikulášom, zadržali policajti a odviezli ich na policajnú stanicu. Vodiči to považujú za demonštráciu sily a zastrašovanie.

"Postupujeme len v zmysle zákona, kto sa dopustí priestupku, v tomto prípade je to voči bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, musí niesť aj zodpovednosť," povedala ČTK hovorkyňa žilinskej polície Jana Balogová k prípadu zadržania štyroch účastníkov protestu.

Organizátori štrajku prostredníctvom internetovej siete Facebook zverejnili informáciu o tom, že budú každý deň organizovať v podvečerných hodinách spanilé jazdy. Na stránke sa píše: "Spanilé jazdy sa organizujú každý deň až do ukončenia štrajku dopravcov!" Trasy jázd dopredu nie sú známe a podľa údajov na Facebooku si ich účastníci dohodnú v internetových diskusiách.

Podľa rozpisu by spanilé jazdy mali zasiahnuť predbežne tieto mestá Slovenska: Bratislava, Prešov, Nové Zámky, Šaľa, Trenčín, Žilina, Trnava, Banská Bystrica, Púchov a Košice. Protestujúcich autodopravcov podporuje na Facebooku viac ako 80 000 fanúšikov.

Ružomberok

Kamióny zablokovali vjazd do Ružomberka v smere z Liptovského Mikuláša. Na cestu sa tam ráno postavilo asi 30 vozidiel. Podľa dopravného servisu rádia Viva odkláňajú policajti dopravu cez Liskovú.

Vodiči v Ružomberku tvrdia, že budú blokovať cesty aj dva mesiace, ak vláda nesplní ich poslednú požiadavku na spoplatnenie iba 330 úsekov ciest prvej triedy.

"Púšťajú sa osobné autá, autobusy," povedal ČTK koordinátor akcie v Žiline, ktorý nechcel byť menovaný. Polícia sa podľa neho vodičom vyhráža. "Berú vodičské preukazy, dávajú nezmyselné pokuty 50 eur za to, že autá vrčia na cestách," dodal.

Trstená a Drietoma

Približne dvadsiatka kamiónov blokuje hraničný prechod v Trstenej. Pridali sa k nim aj poľskí kamionisti.

Oravskí autodopravcovia zvažujú, či budú v blokáde pokračovať, alebo ju zrušia. Policajti sa im totiž vyhrážajú pokutami a odobratím vodičských alebo technických preukazov.

Do štrajku sa zapojili aj poľskí kamionisti

Krátko po 11. hodine začalo približne desať kamiónov blokovať pravý pruh cesty prvej triedy číslo 50 pred Drietomou, smerom na hraničný priechod do Českej republiky. Vodiči kamiónov sa tak pridali k protestu kvôli mýtu. Dopravu ostatných vozidiel v jednom pruhu riadi polícia. TASR o tom informoval Pavol Kudlička z Krajského riaditeľstva PZ.

Prešov a Košice

Desiatky kamiónov blokujú pravé jazdné pruhy v oboch smeroch na výpadovke z Prešova smerom na Kapušany. Okolo desiatej sa k protestu pripojili aj v Košiciach.

Proti dopravcom v Košiciach zasiahla polícia, protest aj pri Prešove

Dopravná situácia na približne 500-metrovom úseku výjazdu z Prešova je pomerne komplikovaná, keďže odstavené nákladné autá blokujú jeden pruh, okoloidúce vozidlá ich musia obchádzať a radiť sa až k stredovej čiare. Prejazd úsekom sťažuje aj počasie.

V Košiciach voči protestujúcim zakročili policajti. Služobnými autami zatarasili koniec i začiatok kolóny, odoberali vodičské preukazy a udeľovali blokové pokuty vo výške 60 eur.

Len asi desiatka kamiónov sa doposiaľ zapojila do štrajku autodopravcov v Košiciach. "Sme sklamaní z nízkej účasti, ale máme informácie, že naši kolegovia boli zastrašovaní," uviedli TASR prítomní protestujúci vodiči nákladných vozidiel. Podľa nich v niektorých úsekoch, kde prebieha štrajk, odoberali vodičom príslušníci Policajného zboru vodičské preukazy. "Takisto kolegovia, ktorí majú štátne zákazky, boli údajne upozornení, že o ne môžu prísť," prízvukovali protestujúci.

Trnava

Štrajk kamionistov sa dostal aj do Trnavy. Na odstavenie svojich vozidiel si vybrali štvorprúdovú komunikáciu pri centre. Na protest si kamionisti v Trnave vybrali Hlbokú.

Banská Bystrica a Zvolen

Podľa dopravného servisu rádia Viva sa štrajkujúci kamionisti nachádzajú aj na vjazde do Banskej Bystrice z Brezna. Kolóny sa tiahnu od Slovenskej Ľupče, vodiči si v nich postáli viac ako 30 minút.

Výjazd z Banskej Bystrice blokujú desiatky kamiónov

Protestujúci kamionisti pri Banskej Bystrici si dnes od ostatných vodičov vyslúžili trúbenie na podporu, padlo však aj niekoľko nadávok. "Oveľa viacej ľudí nadávalo, ako keď sme blokovali cesty v Bratislave," tvrdili ČTK protestujúci šoféri z Banskej Bystrice, Detvy, Brezna, ale napríklad aj z Liptovského Mikuláša.

Na ceste I/66 stojí zhruba 50 kamiónov. Informoval o tom jeden z koordinátorov protestu Slavomír Lamper s tým, že ohlásenie štrajku autodopravcov do Bratislavy a Košíc bol zastierací manéver. Kamióny blokujú jeden z dvoch jazdných pruhov, dopravu vo voľnom pruhu riadi polícia.

Ani udelenie pokút a odobratie vodičských preukazov policajtmi neodradilo asi desiatku kamionistov od blokovania cesty pri vjazde do Zvolena od Lučenca. Šoféri nákladných áut tam odstavili svoje vozidlá, viaceré s návesmi, dnes od 8. hodiny.

Štrajkujúci kamionisti dostali pokuty

Ide vraj o spontánnu akciu kamionistov z okresov Zvolen, Detva a Lučenec na ochranu svojich práv. "Všetci sa tu poznáme. Na štrajku sme sa dohodli iba včera," povedal TASR jeden z nich, Ondrej Červenák. "Snahou polície je nás dostať odtiaľto preč, ale zostaneme, dokiaľ bude treba," pripomenul.

Nitra

Kamionistov zatiaľ v Nitrianskom kraji niet, o štrajku nepočuť. Pár kamiónov je len na zlatomoravskej ceste smrti.

Bratislava

Štrajk Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) pre mýto podporuje v Bratislave v prvý deň akcie okolo dvanásť nákladných automobilov z Bratislavy, Senca či Dunajskej Stredy. Sú odstavené na parkovisku medzi Trnavskou cestou a štadiónom na Pasienkoch.

"Čo podnikneme, necháme zatiaľ v talóne. Policajti nás tu strážia a obzerajú," povedal pre agentúru SITA bratislavský krajský koordinátor únie a štrajku Jozef. Svoje priezvisko si neželal prezradiť. Ich ďalšie aktivity závisia podľa neho od toho, ako rozhodne vedenie únie autodopravcov. Je sklamaný, že sa k nim nepridali ďalší vodiči z Bratislavy, ktorí to sľúbili a doteraz neprišli.

"Na Rožňavskej sa protest autodopravcov začal. Vraciame sa tam s odhodlaním pokračovať, lebo sľuby sa nesplnili," vyhlásil včera člen organizačného výboru Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) Jaroslav Polaček na brífingu, ktorý sa konal na bratislavskom parkovisku, kde bolo niekoľko kamiónov.

To isté parkovisko však dnes ráno okolo pol siedmej bolo takmer bez života. V jednej kabíne ťahača sa svietilo, ďalšie nákladné auto cúvalo, aby zaparkovalo. Vyzeralo to skôr tak, že sa chlapi pripravujú do práce.

Ani na Rožňavskej sme žiadnych štrajkujúcich nevideli. Jediné kamióny, ktoré sme stretli, túto bratislavskú tepnu len križovali.

"Nemôžem nič povedať, sleduje ma polícia už dva týždne," povedal agentúre SITA o štrajkovom pláne v hlavnom meste predseda organizačného výboru únie autodopravcov Jaroslav Polaček.

Hoci chcú dopravcovia protestovať po celom Slovensku, s dôrazom na Bratislavu a Košice, tvrdia, že štrajkom nechcú obmedzovať verejnosť.

Ako bude štrajk v praxi vyzerať, zástupcovia únie nespresnili. Na ich stránke sa však objavil manuál, v ktorom sa píše: „Nemôžeme úplne zablokovať dopravu - vždy musí byť aspoň jeden pruh voľný, aby bol prejazd možný. Musíme nechať polícii priestor, aby pri správnom riadení mohla zabezpečiť obmedzenú plynulosť premávky."

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...