Polícia údajne zadržala štrajkujúcich kamionistov

Napriek kolónam, ktoré sa pre štrajk autodopravcov tvorili na ceste z Banskej Bystrice do Brezna, bola situácia na tomto úseku cesty pokojná. Približne o piatej ráno sa postavili prvé kamióny po oboch krajniciach, napoludnie ich už bolo približne 40 až 50. Policajti riadia na tomto úseku dopravu, striedavo púšťajú autá raz jedným, potom druhým smerom.

Policajti usmerňujú dopravu v zablokovaných jazdných pruhoch. Dopravcovia svoju nespokojnosť s mýtom na cestách vyjadrili v Prešove na ceste okolo Leteckej základne smerom na Kapušany, kde zablokovali trvale jeden jazdný pruh a čiastočne obmedzili aj druhý.

Pri protestujúcich dopravcoch sa pristavovali aj ľudia, ktorí nesúhlasili s ich akciou a nadávali im. Pre nich mali pripravené odkazy, ktoré mali umiestnené na viditeľnom mieste: "Prepáčte, nemôžeme sa vám venovať, obráťte sa na premiéra Fica". Takéto ohlasy však boli v menšine. Vodiči štrajkujúcich pozdravovali, ľudia im kývali aj z okien autobusov.

Štrajkujúci boli prevažne z Banskej Bystrice alebo Brezna. "Táto akcia je lepšia ako tá predchádzajúca. Sme doma, nie v Bratislave. Bola vopred ohlásená, mohli sme sa na ňu dobre pripraviť, aj zásobiť sa jedlom," povedal jeden z protestujúcich dopravcov.

Potvrdili, že policajti im problémy nerobili. "Nedávali nám pokuty. Upozornili nás, aby sme mali na sebe reflexné vesty, keď sa budeme pohybovať pri ceste. Niektorým zobrali vodičské či technické preukazy, ale po skontrolovaní ich vrátili späť." Policajná hovorkyňa Petra Vašková však potvrdila, že polícia síce zatiaľ priestupky nepokutovala, ale zadokumentovala ich a bude ich riešiť neskôr.

Demonštrujúci uznali, že svojou akciou obmedzujú ostatných, ale nemajú vraj inú možnosť.

Pri Ružomberku je situácia dramatická, zadržali 4 protestujúcich

Polícia zadržala štyroch účastníkov protestu proti elektronickému mýtu pri Ružomberku, medzi nimi aj žilinského koordinátora akcie Miroslava Bieleného. Dôvod im vraj neuviedla, informoval zadržaný organizátor.

Pri Ružomberku na ceste smerom do Liptovského Mikuláša cestu sa ráno postavilo asi 50 vozidiel, polícia odkláňa osobné autá cez Liskovú. "Púšťajú sa osobné autá, autobusy," povedal koordinátor akcie v Žiline, ktorý nechcel byť menovaný. Polícia sa podľa neho vodičom vyhráža. "Berú vodičské preukazy, dávajú nezmyselné pokuty 50 eur za to, že autá vrčia na cestách," dodal.

Ďalších 50 kamiónov smeruje do Ružomberka z ostatných regiónov Žilinského kraja. "Protest za celý náš kraj sme sa rozhodli koordinovať na ceste prvej triedy I/18 v úseku medzi odbočkou na Liptovskú Štiavnicu a odbočkou na Liptovské Sliače. Zostaneme tu pokiaľ písomne nedostaneme od ministra Vážneho odsúhlasené naše požiadavky, " povedal ráno koordinátor Miroslav Bielený. Viac ako dva kilometre cesty sú nákladiakmi blokované po oboch stranách vozovky, v strede zostáva voľný pruh na prejazd autobusov a záchranných vozidiel.

Na situáciu dohliada päť policajných hliadok, premávku púšťajú striedavo z obidvoch smerov. Osobné autá už začali odkláňať cez Liskovú.

Protest v Banskej Bystrici je pokojný

Pri Banskej Bystrici vozidlá podľa tamojšieho koordinátora Slavomíra Lampera zdržiavajú premávku pri vjazde do mesta na ceste z Brezna. Na ceste I/66 stojí zhruba 60 až 70 kamiónov. Kamióny blokujú jeden z dvoch jazdných pruhov, dopravu vo voľnom pruhu riadi polícia. "Robert Fico splnil z našich požiadaviek len to, že úseky budú označené a budú kratšie. Zníženie spotrebných daní bolo len splnením jeho predvolebného sľubu," povedal Lamper.

Protest však zatiaľ prebieha pokojne. Polícia riadi dopravu a púšťa ju striedavo v oboch smeroch. Policajti tu na rozdiel od Žilinského kraja pokuty nedávajú, kontrolujú však, či majú vodiči, ktorí vystúpia z vozidiel, na sebe reflexné vesty.

Dopravcovia blokujú cestu pri Kapušanoch pri Prešove

Asi stovka kamionistov a nákladných áut od 6:30 blokuje časť cesty v smere od Nižnej Šebastovej na Kapušany pri Prešove. Ide o výpadovku na Vranov nad Topľou a Bardejov. Takouto formou autodopravcovia protestujú proti mýtnemu systému. Trvajú na splnení všetkých podmienok, ktoré presadzuje Únia autodopravcov Slovenska. Cesta je však prejazdná.

Jeden zo štrajkujúcich Dušan Fabián uviedol, že sú odhodlaní tu stáť, kým predseda vlády Robert Fico nevyhovie ich požiadavkám. Na mieste blokácie je asi desať policajtov, ktorí fotia kamióny. Fabián uviedol, že sa im vyhrážali odobratím vodičského preukazu. Zatiaľ tak neurobili. Fabián je majiteľom 14 áut. Život mu komplikuje jazda do Hanisky pri Prešove, kde bolo zavedené mýto.

V Košiciach je situácia pokojná

Približne tridsať kamiónov z okresov Rožňava, Košice-okolie a Košice-mesto od pol desiatej začalo blokovať jeden z pruhov štvorprúdovej komunikácie, ktorá vedie zo sídliska Nad jazerom cez Vyšné Opátske smerom na Michalovskú výpadovku a do centra mesta. Viacerí z kamionistov potvrdili, že aj oni sa pripojil k štrajku proti spoplatneniu ciest prvej triedy. Na viacerých autách sú čierne stužky ako symbol, že mýto a spoplatnenie ciest prvej triedy je hrobárom pre malých a stredných dopravcov.

V súčasnosti je na mieste aj polícia, ktorá usmerňuje dopravu a kontroluje kamionistov. Po kontrole niektorým prikázala pokračovať v jazde, a tak kolóna kamiónov a nákladných áut pomaly redne. Kamionisti nechceli prezradiť, či sa odtiaľ presunú na štvorprúdovú komunikáciu na Južnej triede, kde protestovali prvý raz.

V Bratislave na Rožňavskej ulici zatiaľ nie sú žiadne kamióny, a to aj napriek tomu, že práve v hlavnom meste sa očakával najväčší protest.

V Bratislave kamióny čakajú zatiaľ na parkovisku

Štrajk Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) pre mýto podporuje v Bratislave v prvý deň akcie okolo dvanásť nákladných automobilov z Bratislavy, Senca či Dunajskej Stredy. Sú odstavené na parkovisku medzi Trnavskou cestou a štadiónom na Pasienkoch. "Čo podnikneme, necháme zatiaľ v talóne. Policajti nás tu strážia a obzerajú," povedal bratislavský krajský koordinátor únie a štrajku Jozef. Svoje priezvisko si neželal prezradiť. Ich ďalšie aktivity závisia podľa neho od toho, ako rozhodne vedenie únie autodopravcov. Je sklamaný, že sa k nim nepridali ďalší vodiči z Bratislavy, ktorí to sľúbili a doteraz neprišli.

Jozef sa predstavil ako malý dopravca zo Senca s tromi automobilmi, pričom s jedným prišiel do hlavného mesta podporiť štrajk. Je majiteľ a vodič v jednej osobe, na parkovisku je od pol siedmej ráno. Vtedy na ňom boli iba traja dopravcovia. "Ide aj o moju existenciu. Solidarita mi nedá, aby som nepriložil ruku k dielu," dodal štrajkujúci dopravca. Protest by inak mohol ignorovať, keďže poplatky na mýto má zahrnuté do nákladov. Výška mýta je podľa neho likvidačná. Preto súhlasí s hlavnou požiadavkou štrajku, a to znížením rozsahu spoplatnenia ciest prvej triedy z takmer 1 500 kilometrov na 333 kilometrov, vedúcich paralelne vedľa diaľnic a rýchlostných ciest.

Polícia plánuje pokutovať bez výnimky

Hovorca policajného prezídia Martin Korch povedal, že polícia bude bez výnimky pokutovať vodičov, ktorí porušia predpisy. "Každý, kto poruší zákon, bude riešený," uviedol. Počas predchádzajúceho protestu začiatkom januára bola polícia k nespokojným vodičom kamiónom ústretová a sankcie im zväčša neudeľovala.

Dopravcovia žiadajú zníženie počtu spoplatnených úsekov ciest prvej triedy. Dopravu obmedzovali aj v prvej polovici januára, pričom vládu prinútili k ústupkom, okrem iného sa znížila spotrebná daň na naftu.

Elektronické mýto Slovensko zaviedlo od začiatku roka, platiť za prejazd po diaľniciach, rýchlostných cestách a vybraných úsekoch vozoviek prvej triedy musia platiť autá nad 3,5 tony a autobusy.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.