Politici chcú ľudí za diaľnice odškodňovať

Za zákon o zrýchlenom vyvlastňovaní pri výstavbe diaľnic z dielne minulej vlády by mohli začať padať žiadosti o odškodnenia. Štát by tak ľuďom vyplácal peniaze za pozemky, ktoré neboli riadne vyrovnané, ale stavbári na nich už mohli stavať.

Za predčasne poslané buldozéry na súkromné pozemky pri zrýchlenej výstavbe diaľnic z čias minulej vlády chcú terajší koaliční politici ľudí odškodňovať. 
 
S návrhom prišli poslanci za OKS, ktorí reagujú na zákon z čias bývalého ministra dopravy Ľubomíra Vážneho (Smer). Návrh poslancov bol už v parlamente schválený v prvom čítaní a dnes sa ním bude zaoberať vláda.

Vážny ho odôvodňoval zrýchlením výstavby diaľnic. Začiatkom roka však vyhlásil Ústavný súd niektoré časti tohto zákona za protiústavné. Počas troch rokov platnosti zákon zasiahol spolu približne 1 338 ľudí.

"Štát môže k návrhu zákona pristúpiť dvoma spôsobmi. Buď počká na to, ktorí vlastníci sa budú sami dožadovať náhrady za ujmu, alebo sa k problému postaví aktívne a sám ľudí odškodní," zhodnotil Ondrej Dostál, podpredseda OKS a jeden z predkladateľov zákona.

Podľa neho by mal štát pristúpiť skôr k druhej možnosti. Odškodnenie pri diaľniciach je jednou z viacerých oblastí, kde ľudia žiadajú náhrady. Slováci chcú často odškodnenia pri nezákonných väzbách alebo ak im štát poškodil majetok. Napríklad ak sa im hlukom zníži kvalita bývania.

Schválenie návrhu zákona z dielne OKS môže skomplikovať fakt, že Ústavný súd ešte nevydal uznesenie k svojmu rozhodnutiu. Naň si chce počkať aj rezort dopravy. "Po jeho obdržaní zvolíme postup pre prípadné odškodnenie," povedal Martin Krajčovič, hovorca ministerstva dopravy.

Podľa poslaneckého návrhu by malo majiteľom pozemkov prislúchať odškodnenie na úrovni 1,2-násobku obvyklej výšky nájmu za pôdu či stavbu. Koľko by takéto odškodnenie štát celkovo vyšlo, nie je jasné.

,,Moje presvedčenie pri príprave a prijímaní tohto zákona bolo, že je na hrane s ústavou, ale nie v tom, že je protiústavný," uviedol exminister dopravy Ľubomír Vážny.

Ak sa poslanecký návrh podarí schváliť, ľudia by mohli žiadať o odškodnenie. Podľa odborníkov by mal však štát zákonom aj zjednodušiť žiadosti o náhradu škôd. ,,Každý človek, ktorý by si žiadal o náhradu, by teraz musel argumentovať rozhodnutím orgánu, že iný štátny orgán v jeho konkrétnom prípade postupoval protizákonne," vysvetlil Richard D r u t a r o v s k ý z občianskeho združenia Za spravodlivé vyvlastňovanie. Pri ,,vyvlastňovacom zákone" však rozhodol Ústavný súd ako o celku, nezaoberal sa jednotlivými prípadmi ľudí. Poškodení by tak mohli mať s takýmto dokazovaním problém.

Až následne by mohli požiadať príslušné ministerstvo o náhradu škody. ,,Zo skúseností, ktoré mám, však ľudia väčšinou pri žiadostiach o odškodnenie na ministerstvách neuspejú," doplnil Martin Štoffa, riaditeľ centra pre práva občanov Via iuris. Poškodení sa tak musia následne obrátiť na súdy.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...