Statici v Slatinke zisťovali, či sa niektoré dajú ešte opraviť, alebo nie.
Slatinka - Slatinčania hovorili s vodohospodármi o osude poškodených prenajatých domov priamo v dedine.
Statici, ktorých si objednal správca štátnych domov, Vodohospodárska výstavba, chodili dnes s nájomníkmi a znova hodnotili stav budov.
Ľudia sú napätí. Do prenajatých domov investovali niektorí tisíce eur. Informácia, že sa majú vysťahovať, ich zaskočila. Teraz cítia šancu, že ak domy opravia, nezbúrajú ich.
Výsledok by sa mohli dozvedieť približne o týždeň.
Priehrada na rieke Slatina vysoká 35 metrov by mala zadržať až 27 miliónov kubických metrov vody. V prípade sucha by mala zvýšiť prietok vody v Hrone tak, aby ju mohla pri Leviciach odoberať elektráreň Mochovce.
Podľa spoločnosti Slovenské elektrárne však priehrada nie je podmienkou pre dostavbu 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne, pretože všetky štyri bloky Mochoviec budú na chladenie využívať vodu zo zdroja Veľké Kozmálovce.
Pôvodný komunistický projekt vodného diela Slatinka počítal s jeho využitím na zásobovanie priemyslu vodou a energetikou. Môťovská vodná nádrž sa mala postaviť ako druhá a mala byť vyrovnávacou nádržou pre vodné dielo Slatinka. Keď však pred 50 rokmi postavili Bučinu, dodávku vody pre tento drevospracujúci priemysel urýchlene vyriešili vybudovaním môťovskej priehrady.
Slatinka je plná ľudských príbehov. Niektoré naznačujú, že ak niečo také ako osud existuje, má zvláštny zvrátený zmysel pre humor.
Pani Beňová bývala v Málinci. Pre výstavbu vodnej nádrže sa museli z domu vysťahovať. Neskôr sa vydala do Slatinky.
„Keď vykupovali domy kvôli vodnému dielu Slatinka, odmietli podpísať zmluvu, tak ich vyvlastnili. V reštitúcii im dom vrátili,“ opisuje osudy niektorých Slatinčanov aktivistka zo Združenia Slatinka Martina Paulíková.
Vodohospodári pred niekoľkými mesiacmi vytipovali sedemnásť domov v Slatinke, stav ktorých označili za kritický. Následne dali nájomníkom dva týždne na vypratanie. Zdôvodnili to potrebou asanácie pre ohrozenie životov a zdravia.
Ľudia, ktorí si domy prenajímajú, neakceptovali odstúpenie od zmlúv. Advokátka Via Iuris Eva Kováčechová je presvedčená, že zmluvy stále platia.
„Už len to, že domy posudzujú druhý raz naznačuje, že prvé posudky a závery boli trochu unáhlené. Ľudia aspoň budú vedieť, za akých okolností budú môcť domy opraviť,“ dodala advokátka.
Generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Ladislav Lazar rokoval so zástupcami Slatinčanov v polovici uplynulého týždňa.
Výsledkom bola dohoda, že statici znovu prídu a určia, čo sa dá opraviť, a čo už nie.
V každom prípade do definitívneho rozhodnutia, alebo opravenia poškodenej statiky, ľudia nemôžu domy užívať.
Statici chodili od rána po dedine určenej na zaplavenie kvôli Vodnému dielu Slatinka, merali, fotili a pokojne odpovedali na otázky Slatinčanov.
Ľudovít Buzalka sprevádzal statikov po prenajatom dome. Problematickú má len hospodársku časť, ktorú nevyužíva.
„Ani teraz neviem, či mám dom opravovať, alebo nie. Nerozumiem, prečo by som nemohol dom užívať, keď sú poškodené len maštale,“ povedal Buzalka po odchode statikov.
Aj Ondrej Šufliarsky dostal výzvu na vypratanie. „Mám vymeniť škridle a natrieť dom. To je otázka 200 eur,“ konštatoval po prehliadke domu.
Jaroslavovi Juríkovi spadla v zime časť zadnej steny na drevárni. Hovorí, že do prenajatého domu už investoval vyše dve tisíc eur. Ešte tisíc by do opráv dal.
Osud ďalšieho domu je pravdepodobne spečatený. Prepadávajúce sa stropy v obytnej časti sú vystužené len drevenými podperami, na stene izby je viditeľná prasklina. Nájomník tvrdí, že dom nevyužívajú a do investícií na opravy sa mu ísť veľmi nechce. Pôvodne chcel využiť predkupné právo, ak by vodné dielo nestavali.
Vodné dielo, ktorého idea vznikla v päťdesiatych rokoch, chce Vodohospodárska výstavba financovať z peňazí Európskej únie.
V ideálnom prípade odhadujú začiatok stavby za vyše 86 miliónov eur na začiatok roku 2015.
Vodohospodárom ešte chýbajú povolenia stavebného úradu.
Potrebu VD Slatinka vodohospodári zdôvodňujú ochranou proti povodniam a zvýšením prietokov v Hrone počas sucha.
Odporcovia zo združenia Slatinka tvrdia, že je to riešenie technicky, morálne a principiálne zastarané, predražené a nevhodné. Náklady odhadujú na 100 až 150 miliónov eur.
Domy v Slatinke štát vykúpil, alebo vyvlastnil. Neskôr ich prenajali na rekreačné účely. Nájomné zmluvy predlžujú každé dva roky.
Občianska iniciatíva Za spravodlivé vyvlastňovanie
Slatinka: neexistujúca vodná nádrž plná štátneho útlaku
Priehrade Slatinka chýba povolenie
Slatinka bude v noci opäť osvetlená, pomôžu slnečné fotovoltaické články
Verejný záujem - stav v členských štátoch Európskej únie
Verejný záujem - Slovensko a krajiny V4
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...
Návrh novely ďalej upravuje názvoslovie komunikácií.
Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...
Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...
Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...
MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...
Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...
Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.
Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre neznalosť alebo pre konkrétny zámer, hovorí urbanista Martin Baloga.
Začal platiť dekrét, ktorý zakazuje cudzincom vlastniť pôdu na Kryme.
Prešovčanom odkazuje, že je to priorita.
Občianske združenie (OZ) Náš Prešov rozbehlo petíciu, v ktorej žiada vládu o začatie výstavby 2. etapy rýchlostnej cesty R4, ktorá tvorí severný obchvat Prešova a následne jej pokračovanie až ku hranici s...
Hrozí nám medzinárodná blamáž, tvrdí
Lehotu na vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami treba podľa ministerstva dopravy predĺžiť do konca roka 2030. Novelu cestného zákona, ktorá to upraví, posunuli poslanci do druhého čítania.
Rezort rieši harmonogram priorít.
Začal platiť dekrét, ktorý zakazuje cudzincom vlastniť pôdu na Kryme.
Lehotu na vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami treba podľa ministerstva dopravy predĺžiť do konca...
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...
Včera ste sa ma viacerí pýtali, ako sa pripomienkuje návrh všeobecne záväzného nariadenia, ktoré vaše mesto (alebo obec) zverejnilo na verejné pripomienkovanie. Keďže otázky pokračujú, napísal som návod, ako jednoducho na...
K zimnému štadiónu by mala podľa predstavy projektanta pribudnúť tréningová hala a nový prístup zo svetelnej križovatky.
Národná rada Slovenskej republiky schválila zmenu základného predpisu samosprávy, zákona č. 369/1990 Z. z. o obecnom zriadení. Prinášame úplné znenia zákona s účinnosťou od 1. apríla 2018.
Na sieti Youtube môžete sledovať záznam zo zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Prešove.