Mestské zastupiteľstvo (MsZ) vo Veľkom Šariši (okres Prešov) schválilo uznesenie, ktoré zakázalo zhotovenie videozáznamu z priebehu zasadnutia. V diskusii k tomuto poslaneckému návrhu sa neohradil žiadny z nich. Podľa odborníkov je takéto uznesenie protiústavné.
Uznesenie je podľa odborníkov protiústavné
Veľký Šariš - Na ostatnom zasadnutí veľkošarišského mestského zastupiteľstva poslanci schválili uznesenie v znení: "MsZ schválilo zákaz zhotovenia videozáznamu zo zasadnutia MsZ." Zasadnutia mestského parlamentu sú pritom verejné.
Kameňom úrazu bola kamera, ktorou priebeh rokovania nahrával občan Veľkého Šariša Martin Sárossy. Ten sa ako občiansky aktivista zapojil do projektu Advokačné aktivity mladých, ktorý má za cieľ zvýšiť angažovanoésť mladých ľudí v samospráve a monitoruje mestá Veľký Šariš, Lipany a Giraltovce. "Súčasťou projektu je aj snímanie zasadnutí zastupiteľstva, aby mladí ľudia vedeli, ako sa prijímajú uznesenia, podávajú návrhy a podobne," povedal. Podľa jeho slov nastal problém vo chvíli, keď sa rokovalo o odpadovom dvore Lapanč, kde vystúpil pred poslancov ako zástupca občianskej iniciatívy. Zastupiteľský zbor odsúhlasil zákaz zhotovenia videozáznamu, lebo Sárossy ich o svojom úmysle nahrávať priebeh MsZ neinformoval. Martin Sárossy rozhodnutie rešpektoval a kameru vypol. Ďalšie kroky zváži. Najprv sa pokúsi nájsť dohodu s poslancami, aby filmovať mohlo.
O poslaneckom návrhu na zákaz nahrávania nechal hlasovať primátor mesta Róbert Oros (SDKÚ-DS). "Nepýtal si súhlas," odôvodnil motív predstaviteľov samosprávy, pre ktorý sa o uznesení hlasovalo. Podotkol, že "pracovníci úradu nie sú verejní činitelia", takže podľa neho ide o ochranu osobnosti. "Mne osobne to nevadilo, ale pracovníci úradu spísali petíciou a ja som dal hlasovať o poslaneckom návrhu," dodal.
Uznesenie, ktoré schválili poslanci Veľkého Šariša je podľa viacerých odborníkov v rozpore nielen so zákonom, ale aj s ústavou. Občiansky aktivista Jaro Dunaj z Považskej Bystrice, ktorý má s nahrávaním zasadnutí MsZ bohaté skúsenosti, to považuje za "hrubé porušenie zákona a neospravedlniteľnú neslušnosť k občanom". Pripomenul nález Ústavného súdu SR, ktorý v prípade z Považskej Bystrice vyriekol, že občan môže bez udania dôvodov zhotovovať obrazové a zvukové záznamy z verejných zasadnutí MsZ.
"Je to nielenže protizákonné, ale priamo protiústavné," doplnil ďalší občiansky aktivista Juraj Smatana a poukázal na ďalší precedens Ústavného súdu SR, a to v prípade nahrávania na magnetofón v Dubnici. "Oba spory občania s prehľadom vyhrali a obce platili pokutu," zdôraznil.
Okresná prokuratúra v Prešove zatiaľ podnet na porušenie zákona zo strany samosprávy vo Veľkom Šariši neeviduje. Konať však môže aj bez priameho podnetu, takže je možné, že toto uznesenie neostane bez odozvy.
Politológ Ivan Rončák z Transparency International Slovensko nepovažuje prijaté uznesenie za šťastný krok: "Je zarážajúce, že aj 18 rokov po páde komunizmu komunálni politici na Slovensku nepochopili základný predpoklad fungovania zastupiteľskej demokracie - skladanie účtov volených zástupcov verejnosti, priebežné zodpovedanie sa za svoju činnosť. Otvorená samospráva navyše zvyšuje dôveru občanov voči nej. Lebo ťažko veriť človeku, ktorý skrýva svoje rozhodnutia."
Návrh na zákaz nahrávania podal poslanec Pavol Peregrin z kolície SDKÚ-DS, KDH. Prečo? "Išlo konkrétne o jedno zasadnutie. Mne osobne vadilo, že sme neboli vopred informovaní o tom, že sa zasadnutie nahráva." Prečo by mali byť informovaní?, pýtali sme sa. "Prečo by sme nemali byť? To je moja odpoveď," povedal poslanec, ktorého návrh kolegovia podporili. Martin Sárossy i Pavol Peregrin nám potvrdili, že sa stretli a dohodli na tom, že sám Peregrin dá návrh, aby boli ďalšie zasadnutia monitorované kamerou.
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa rozhodla vrátiť Národnej rade (NR) SR novelu zákona o pozemných komunikáciách. Upozornila, že v nej nebola ani po podaní stanoviska Ministerstva financií (MF) SR dodatočne vykonaná kvantifikácia...
Odkaz na web Rádia Lumen, ak by prehrávač nefungoval: Záznam relácie ÚV hovor z 9. 12. 2022 - Vyvlastňovanie (kto môže vyvlastniť majetok občana Slovenska a za akých podmienok
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina) donaha. Zamestnanci úradu nesúhlasia s tvrdeniami politikov o tom, že novinka prinesie stavebníkom možnosť stavať už za pár...
O vyvlastnenie požiadala minulý rok Spoločnosť Jaromíra Krejcara (SJK), chce zabrániť jeho úplnému schátraniu.
Nové mýto má vybrať viac peňazí. Otázkou je, či sa plán podarí.
Podmienky pre vyvlastnenie pozemku motocentra pre stavbu diaľnice D3 pri Tábore boli splnené, rozhodol budějovický krajský súd.
Na Slovensku počuť iba politikov, ktorí zastupujú ruské záujmy, maďarské záujmy, súkromné záujmy, ale žiadneho, ktorý by v tejto veci zastupoval slovenské záujmy.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa rozhodla vrátiť Národnej rade (NR) SR novelu zákona o pozemných...
Odkaz na web Rádia Lumen, ak by prehrávač nefungoval: Záznam relácie ÚV hovor z 9. 12. 2022 -...
Podmienky pre vyvlastnenie pozemku motocentra pre stavbu diaľnice D3 pri Tábore boli splnené,...