Poslanec Halenár fotil kolegov, vykázali ho

Kuriózne bolo posledné rokovanie majetkovej komisie mesta. Prišiel poslanec Halenár, ktorý členom komisie nie je, a ostatných fotil. Komisia ho vykázala preč. Odísť odmietol. Zasadnutie sa skončilo predčasne. Matoušek bol podráždený. Dittrich sa chytal za hlavu.

07. 08. 2008

Košice - Nezávislý poslanec Alfonz Halenár sa minulý týždeň prvýkrát vybral na jedno z pravidelných rokovaní majetkovej komisie. Tvrdí, že len zo zvedavosti, keďže komisia odporúča zastupiteľstvu predaje mestského majetku, aj ich ceny, a názory na ich výhodnosť sa niekedy rôznia. Vysvetľuje, že členov komisie fotil, lebo na verejnom zasadnutí sa fotiť môže, nik nerozhodol, že by bolo neverejné, a poslancov na to upozornil.

Niektorí foto nechceli

Keď fotil Oskára Ivanka (ĽS-HZDS), tomu sa to nepáčilo. Tibor Matoušek (SDKÚ-DS) zas vyhlásil, že ak Halenár jeho foto zverejní, dá trestné oznámenie. Navrhol, aby zasadačku opustil. Predseda komisie, viceprimátor Mikuláš Čečko (KDH) dal hlasovať a návrh prešiel. Keď Halenár odísť odmietol, Čečko zasadnutie krátko po jeho začatí ukončil a zvyšný program neprerokovali.

Podráždený Matoušek

Matoušek zdôvodňuje, že Halenár ich fotil, hoci nesúhlasili, čím porušil ich práva na ochranu osobnosti podľa Občianskeho zákonníka. Halenár článok o vykázaní z komisie s fotkami zverejnil na internete. Pod Matouškovu fotku napísal, že bol "zjavne podráždený".

Matoušek tvrdí, že protestoval, lebo tušil, že Halenár chce foto zneužiť. "Tým, že na internete zverejnil fotografiu, kde som zjavne podráždený, čo bol môj prejav osobnej povahy, porušil moje práva." Dodal, že trestné oznámenie nepodá, ale ak by sa to zopakovalo, Halenárovi by fotoaparát vyhodil z okna.

Dittrich sa chytal za hlavu

Za Halenárovo vykázanie ako jediný nehlasoval Marián Dittrich (KDH). Keď Čečko rokovanie ukončil, Dittrich sa držal za hlavu. "Mrzelo ma, čo sa stalo. Hoci poslanec Halenár mohol zvoliť iný spôsob, reakcie niektorých kolegov som považoval za prehnané."

Čečko: Veľmi nás urazil

Šéf komisie tvrdí, že hoci mali takú návštevu prvý raz, neprekážalo mu, že Halenár tam bol, ale čo robil. "Ani sa nespýtal, či môže fotiť. Jeho konanie bolo neslušné, nekolegiálne, nedôstojné. Členovia komisie boli veľmi urazení. Okrem toho, že fotil aj napriek upozorneniam, mal i poznámky." Halenár reaguje, že bol ticho ako myš. Podľa Čečka majetkovú komisiu netreba démonizovať, lebo predaje a ceny len navrhuje, no rozhoduje zastupiteľstvo.

Halenár: Vyfarbili sa

Halenár komentuje, že členovia komisie sa vyfarbili. "Chcú rozhodovať o majetku. Ale nechcú, aby ich tváre niekto zverejnil. Pritom pred voľbami nájdete v schránkach ich usmiate tváre v letákoch plných fráz. Nič o hlasovaní o predaji majetku všetkých Košičanov."

Pripomína, že komisia vlani odporučila predaj nebytového priestoru poslancovi Petrovi Hrabovskému (SDKÚ-DS). V zastupiteľstve boli proti len traja, vrátane Halenára. Predaj napadol prokurátor a zastupiteľstvo ho muselo zrušiť. Nedávno komisia opakovane navrhla predaj domu na Hlavnej 33 za spornú cenu. V súvislosti s týmto prevodom polícia trestne stíha poslancov Františka Olejníka (Smer-SD) a Petra Cengela (KDH), ktorý je členom majetkovej komisie. Tá tento rok navrhla tiež predať Auparku pozemky na Námestí osloboditeľov za astronomických 100-tisíc za štvorák. Primátor to označil za prvoaprílový žart a prevod nezrealizovali.

Kto je Halenár

Halenár sa vo voľbách v roku 2006 len tesne nestal starostom KVP. V mestskom zastupiteľstve je najčastejšie diskutujúcim poslancom a "môže" za to, že zastupiteľstvo začalo obmedzovať dĺžku diskusných príspevkov na tri minúty. Niekedy fotí primátora a poslancov aj na rokovaniach zastupiteľstva. Niekoľko rokov vydáva vlastné noviny o dianí v samospráve AHinfo, ktoré zadarmo hádže do schránok najmä na KVP a Terase, obchádza domácnosti, predstavuje sa a diskutuje s občanmi. "Niekedy musím vysvetľovať, že nie som jehovista, tí chodia po dvoch, ja sám a mám pripnutú poslaneckú vizitku. Inokedy sa ľudia tešia, že konečne vidia živého poslanca." Čečko Halenárovi vytýka, že je vždy proti všetkému.

Podrobne monitorujeme:

1990/369 Zákon o obecnom zriadení

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...