Potrebuje Prešov tri diaľničné obchvaty? (O prvom veľkom ústupku tímu Hodnota za peniaze)

Reč je o stavbách dokopy za miliardu eur, ktoré sa možno dajú urobiť oveľa skromnejšie pri takmer rovnakom úžitku.

Štát chce za výstavbu troch obchvatov Prešova minúť viac peňazí, ako zaplatí bez úrokov za samotnú stavbu obchvatu Bratislavy aj so spojením s Dunajskou Stredou (D4, R7).

Prvý miniobchvat v smere do Košíc sa už stavia štyri roky. Na budúci rok by mal byť azda dokončený a štát by zaň mal zaplatiť okolo 50 miliónov eur. Nevyrieši zďaleka všetky problémy dopravy v smere do Košíc, ale z najhoršieho bude mesto vonku.

Práve teraz však štát končí súťaž vypísanú na širší obchvat v rovnakom smere, ktorý by už mal stáť sedemkrát viac. A začali sa aj prípravy obchvatu na druhej strane Prešova, ktorý by mal byť najdrahší a pomôcť by mal najmä smerom do Poľska.

Dokopy na to ráta štát minúť približne 950 miliónov eur, čo je o 100 miliónov eur viac ako cena za samotnú stavbu obrovského a dlho diskutovaného bratislavského obchvatu.

Prešov je tretie najväčšie slovenské mesto a naozaj sú tam zápchy. Problém prešovskej dopravy je na rozdiel od Bratislavy oveľa viac v tranzite cez mesto, nie v zdrojovej doprave do a von z mesta. Preto je výborné, že tam vláda chce investovať.

Pochybné však je, či Prešov aj v súčasnej situácii potrebuje okrem pomaly dokončeného miniobchvatu i dva ďalšie veľkorysé diaľničné projekty.

Preskúmal niekto lacnejšie riešenia?

Čo ak potrebám Prešova na dlhé desiatky rokov vystačí aj výstavba rýchlostných ciest s dvoma pruhmi?

Len desať percent ušetrených z plánovaných výdajov by v tomto prípade prinieslo takmer sto miliónov eur, ktoré by sa dali použiť napríklad na obnovu ciest prvej triedy.

Ministerstvo financií sa však dohodlo s ministerstvom dopravy, že o tom nebudú ďalej diskutovať a jednoducho to urobia, lebo sa to už tendruje alebo aspoň plánuje.

V prvej analýze výdavkov na dopravu (Hodnota za peniaze) sa dva prešovské obchvaty spomínajú v balíku diaľničných stavieb, ktorých prípravy sa už začali, a preto sa ich efektívnosť prerátavať nebude.

Dokopy sa tak dostali mimo posudzovania plány na 6 úsekov diaľnic dokopy za 2,1 miliardy eur. To je približne dvojnásobok ročných výdavkov celého ministerstva dopravy, pripomína pre pochopenie dôležitosti veci Ľudovít Ódor z rozpočtovej rady.

Práve on spolu s Martinom Filkom a terajším šéfom analytického tímu Hodnota ze peniaze Štefanom Kiššom program revízie výdavkov minulý rok navrhli.

Pri hodnotení prvých výstupov analytikov teraz Ódor dáva najavo, že je ťažké pochopiť, prečo dvojmiliardový balík projektov z ďalšieho posudzovania vyhodili. „V doprave sa rozhodlo, že analyzovať môžeme minulosť aj budúcnosť, len tie projekty nie, ktoré teraz bežia (v hodnote asi 2 mld. eur). Prinajmenšom čudná dohoda,“ komentuje to na svojom blogu.

V samotnej vládnej analýze o plánovaných výdavkoch v doprave sa len stručne vysvetľuje, že mimo preverovania efektívnosti sa dostali projekty, pri ktorých už beží verejné obstarávanie a vykupujú sa pozemky. To však nemôže byť dostatočný argument na stopnutie analýz efektivity a posudzovania rôznych verzií, ktoré môžu trvať maximálne pár týždňov.

Obstarávania predsa môžu veselo bežať, štát ich môže hocikedy bez penále zrušiť. A začatý výkup pozemkov či peniaze minuté na projektovú dokumentáciu tiež nemôžu byť argument na zastavenie analýz. Minulé (už minuté) náklady sa jednoducho do posudzovania nebudú vkladať, lebo už boli urobené a hotovo.

Pri meraní efektívnosti investície treba rátať len s nákladmi, ktoré by sa mali udiať odteraz. Ak by sa aj ukázalo, že sa niektoré pozemky vykupovali alebo plány robili rozšafne, unáhlene či úplne zbytočne, nič hrozné by sa nestalo.

V každej jednej chvíli treba o investíciách rozmýšľať do budúcnosti, staré náklady a staré nádeje nesmú hrať pri rozhodovaní žiadnu rolu. No určite nemožno len preto, že sa na niečom začalo robiť, tvrdiť, že sa to musí aj dokončiť.

Pri dvoch z tendrov, ktoré sa už Kažimírovi analytici po dohode s ministerstvom dopravy rozhodli neskúmať, je navyše silné podozrenie z vysokých cien vďaka kartelu stavebných firiem. Ide práve o juhozápadný obchvat Prešova a o cestu pri Čadci, kde sú jednotkové ceny za kilometer diaľnice také vysoké, ako keby sa tam mali stavať tunely.

Príčiny tohto predraženia, odhadovaného na sto miliónov eur, zrozumiteľne ukazuje analýza, ktorú nedávno zverejnila rešpektovaná mimovládka Ineko a ktorú ministerstvo dopravy nedokázalo spochybniť. Napriek tomu chce zmluvy so stavebnými firmami podpisovať.

Šéf Národnej diaľničnej spoločnosti Robert Auxt (nominant Siete a podnikateľa Radoslava Barana) to komentoval poznámkou, že ceny generuje trh. Akoby nerozumel, že reč je o podozrení z kartelu, čo je vlastne nefungovanie trhu.

Hneď prvá analýza vládneho tímu Hodnota za peniaze sa teda v podstate zriekla ambície rozprávať do projektov za dve miliardy eur, hoci už letmý pohľad ukazuje, že tu vinou kartelov v tendroch hrozí predraženie za stovky miliónov eur a veľká časť investícií by sa možno dala spraviť oveľa skromnejšie s takmer rovnakým úžitkom pre spoločnosť (teda aj pre „regióny“).

Nejde pri týchto diaľničných plánoch o príliš veľa peňazí a o dosť podozrivý postup na to, aby sa napríklad opozícia ministrov opýtala, ako presne to v praxi myslia s tou Hodnotou za peniaze?

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.