Podľa protestujúcich by nový zákon priniesol tichú privatizáciu pozemkov.
ĽUBICA. Pôvodní majitelia pozemkov v bývalom vojenskom priestore Javorina protestovali v nedeľu na veľkom vojenskom parkovisku pri Dvorciach neďaleko obce Ľubica.
Ako uviedol predseda Družstva Ruskinovce Karol Galek, viac ako 200 ľudí protestovalo proti zákonu, ktorý mal okrem iného umožniť odpredaj majetku vyvoleným bez súhlasu pôvodných majiteľov. Tí sa vrátenia pozemkov dožadujú 25 rokov.
Pozemky, pri ktorých nie sú ukončené reštitúcie a sú pod už odpredanými budovami, by sa stali funkčne spätými pozemkami a získali by ich majitelia budov a nie ich pôvodní vlastníci.
„To znamená, že by mali prednosť ešte predtým, než by sa ukončili reštitúcie a uspokojili by sa záujmy pôvodných vlastníkov, ľudí, ktorí tu reálne žili, tých ľudí, ktorí boli odtiaľto násilne vyhnaní komunistami,“ vysvetlil.
„Zobrali im vtedy majetok a títo občania sa proti tomu nemali možnosť postaviť, a tí, ktorí sa postavili, skončili v base. Od roku 1990 vyvíjame rôzne aktivity, aby sa napravila krivda, ktorá sa tu vtedy stala,“ povedal Martin Pitoňák, predseda Združenia za obnovu bývalej obce Ruskinovce.
Podľa protestujúcich ide o pokus o tichú privatizáciu pozemkov, ktoré neboli ani po 60 rokoch vrátené ich majiteľom.
Galek ďalej poznamenal, že aj napriek tomu, že parlament o tomto zákone na najbližšej schôdzi rokovať nebude, plánujú protest zopakovať i v Bratislave.
Pred parlamentom sa chcú zísť v utorok 27. 1., aby upozornili na to, že podobné snahy sa nemôžu opakovať ani v budúcnosti.
Podľa jeho slov už ministerstvo obrany vojenské stavby niektorým vybraným jednotlivcom medzičasom odpredalo.
Podľa hovorcu ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Petra Hajnalu bol sporný bod, ktorý sa dostal do zákona v rámci pripomienkového konania v spolupráci s ministerstvom, cez poslanecký návrh odstránený.
"Za pozmeňujúci návrh hlasovali poslanci jednomyseľne, teda koaliční aj opoziční. V platnosti preto zostáva pôvodné znenie, čo znamená, že žiadne pozemky sa až do ukončenia reštitúcii nebudú predávať. Naším hlavným cieľom je, aby sa pozemky v bývalom Vojenskom obvode Javorina dostali čím skôr pôvodným vlastníkom," povedal hovorca.
Na proteste sa aj napriek tomu zúčastnili aj viacerí poslanci Národnej rady SR. Okrem Moniky Gibalovej z KDH, Ľubomíra Galka zo SaS a Zsolta Simona z Mosta prišiel aj Martin Fecko z OĽaNO.
„Nepredstavoval som si, že po viac ako štyroch rokoch, keď sme Vojenský obvod Javorina zrušili, budú tieto reštitúcie v takom stave, v akom sú. Myslím si, že celý ten proces nepostupuje tak rýchlo, ako by postupovať mal,“ povedal poslanec Galko.
Podľa neho by v prvom rade mali byť uspokojení tí, ktorí v 50. rokoch o pozemky prišli. Je tiež presvedčený, že existujú ľudia, ktorí proces brzdia, a ktorí si z daného objektu urobili raj spojený s poľovačkami a ťažbou dreva.
Oblasť VO Javorina označil za lukratívnu aj predseda Družstva Ruskinovce. „Existujú už naozaj skutočné plány, podľa ktorých tu niektorí chcú mať poľovnícke revíry, kúsok odtiaľto sa nachádza poľovnícka chata, kde chodia niektorí prominenti poľovať,“ povedal.
Protestujúci majitelia pozemkov dúfajú, že aj proces reštitúcie sa bude vyvíjať konečne dobre. Vidia problém v tom, že priestor pre podanie reštitučných návrhov bol veľmi krátky.
Zákon bol otvorený v roku 2003, pričom možnosť mali ľudia iba do konca roku 2004. Mnohí sa však po vysídlení presťahovali inam, niektorí aj do zahraničia.
"Dnes politici reštitučný zákon otvoriť odmietajú a im ostávajú iba oči pre plač. Tato situácia však vyhovuje štátu, pretože všetky tieto pozemky automaticky patria jemu. Tento problém by sme v blízkej budúcnosti chceli taktiež otvoriť," povedal Galek.
Pred 60 rokmi boli pre Vojenský obvod Javorina vysídlené a zrovnané so zemou obce Ruskinovce, Dvorce, Blažov a osada Ľubické kúpele, kataster bol zhabaný ešte ďalším 20 obciam.
Od roku 1990 sa v rámci reštitúcie snaží viac ako 30 000 poškodených občanov dostať k svojim majetkom.
Nehnuteľnosti
Občianska iniciatíva Za spravodlivé vyvlastňovanie
Vojaci vrátili Javorinu, ale nie domovy
Pred parlamentom ľudia demonštrovali za vrátenie pozemkov v Javorine
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu...
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.