Pozemky pod cestami by sme mali vysporiadať zákonom

18. 09. 2007

Trenčín - Vláda chce pripraviť zákon o generálnom vysporiadaní pozemkov pod cestami II. a III. triedy, ktoré sú v pôsobnosti samosprávnych krajov. Na dnešnej tlačovej besede po stretnutí s predsedami samosprávnych krajov v Trenčíne to uviedol premiér Robert Fico. Samosprávne kraje potrebujú mať pozemky vysporiadané, aby na opravu ciest mohli získať prostriedky z eurofondov. Podľa Fica je táto téma akútna a zákonom by zabránili rôznym špekulantom vo vydieraní štátu. Fico zdôraznil, že cesty sa používajú verejne už desaťročia. Zákonom by sa vyhol vyvlastňovaniu alebo vyplácaniu za pozemky. Vláda sa tým bude zaoberať budúci týždeň v Tisovci.

Predsedovia samosprávnych krajov rokovali s premiérom aj o Regionálnom operačnom programe (ROP). Ten je súčasťou 11 programov v rámci Národného strategického a referenčného rámca, cez ktorý majú na Slovensko v rokoch 2007 až 2013 prísť stovky miliárd korún z eurofondov. Samosprávne kraje trvajú na spolupráci pri čerpaní ROP, s čím však nesúhlasilo Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR s nominantom SNS Mariánom Janušekom. Predsedovia samosprávnych krajov znovu zopakovali, že nechcú rozhodovať o programe, ale ako znalci miestnych pomerov určovať priority v kraji. Premiér Fico sa postavil za predsedov samosprávnych krajov. Bez ich spolupráce by ministerstvo realizáciu programu vraj ani nezvládlo. Fica mrzí, že medzi ministerstvom a krajmi je "pnutie." Rezort by podľa jeho slov mal čo najskôr so samosprávnymi krajmi pristúpiť k zmluvám, ktoré im umožnia program realizovať. Fico zdôraznil, že do sporu nechce ťahať politiku.

Fico rokoval so županmi aj o rozpočte na budúci rok. Vzhľadom k tomu, že aj pre deficit v Sociálnej poisťovni nie je doriešený, tému odložili s prísľubom, že ešte pred schvaľovaním rozpočtu sa premiér s predsedami stretne. Fico pochválil predsedov samosprávnych krajov za nápad, aby sociálne zľavy v železničnej a autobusovej doprave boli na celom Slovensku rovnaké. Štát by v tomto smere samosprávnym krajom pomohol.

V súčasnosti vláda nepripravuje rozšírenie kompetencií pre samosprávne kraje. Fico dodal, že ak by sa tak rozhodli, nesmie sa už opakovať postup minulej vlády, ktorá najskôr kompetencie dala a až potom riešila ich financovanie.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...