Požiar v Prešove je pod kontrolou

07. 10. 2008

Požiar skladu chemických látok v Prešove budú pravdepodobne likvidovať celú noc. Hasiči síce oheň dostali pod kontrolu, práce však komplikujú explózie chemikálií. Z budovy preto musia strhnúť strechu a priestory hasiť z výšky. Informoval o tom expert hasičov Jozef Štoffa. Na mieste trvá mimoriadna situácia, evakuovali približne 300 ľudí.

"Požiar na mieste dohášajú nasadené jednotky, v lokalite kleslo zadymenie," uviedol Viliam Popadič z hasičského zboru v Prešove. S ohňom bojujú hasiči z Prešova, Košíc, Sabinova, záchranná brigáda z Humenného a chemická jednotka z Jasova.

V sklade bolo uložených vyše 30 ton vojenských chemických látok, určených na dezinfekciu. V objekte sa vznietilo aj desať ton plastových obalov a ďalší odpad z polyetylénu a polypropylénu, určený na likvidáciu.

"Nebezpečný je najmä chlór, ktorý je akútne jedovatý a nie je dýchateľný," povedal Jozef Gonda z Ústavu chemických vied v Košiciach. Ortuť by sa podľa Gondu do ovzdušia nemala dostať, keďže jej zlúčeniny odolávajú vysokým teplotám.

"Niektoré chemikálie, uskladnené v plechových obaloch, vybuchujú. Sú to však malé výbuchy, ktoré hasičov priamo neohrozujú," uviedol Štoffa. Explózie spôsobuje vysoká teplota na mieste požiaru.

Jeden z hasičov sa na mieste zranil, keď sa nadýchal splodín. Jeho stav je stabilizovaný, leží na oddelení pracovného lekárstva a toxikológie v prešovskej fakultnej nemocnici. Okolie požiaru ešte predpoludním evakuovali. Okruh 400 metrov muselo podľa hovorcu prešovskej radnice Michala Kaliňáka opustiť približne tristo ľudí. V Prešove sa zišiel mestský aj krajský krízový štáb. V blízkosti skladu sa nachádzajú školy, Kaliňák však nespresnil, či ich tiež museli evakuovať.

Chemický poplach krízový štáb nevyhlásil, aj keď zvažoval aj túto alternatívu. "Posledné správy sú optimistické, požiar je pod kontrolou. Oheň už hasiči zlikvidovali, do okolia severovýchodným smerom na Košice sa šíri dym z požiaroviska," uviedol prešovský primátor  Pavol Hagyari.

Riaditeľka prešovskej Fakultnej nemocnice Monika Pažínková informovala, že v nemocnici urobili preventívne opatrenia a vyhlásili mimoriadnu situáciu. Vyprázdnili tri operačné sály a tri lôžka na Klinike intenzívnej starostlivosti a anestéziológie. Vyprázdnili tiež celé oddelenie pracovného lekárstva a toxikológie a ďalšie lôžka na internom oddelení. Nemocnica je pripravená prijať prípadných pacientov. Účastníkov zásahu po skončení mimoriadnej situácie vyšetria. Do ovzdušia sa dostali dráždivé látky, ich zloženie určí až rozbor.

Rozsah škôd a príčiny požiaru zatiaľ nie sú známe. K situácii sa odmietol vyjadriť majiteľ prešovskej spoločnosti Fecupral Štefan Hanigovský, ktorej sklad patrí. Firma sa zaoberá spracovaním a zberom odpadu. Sklad sa nachádza sa v priemyselnej časti mesta.

Spoločnosť Fecupral v súčasnosti v Prešove vlastní tiež menšiu spaľovňu odpadov s kapacitou 1000 ton ročne, plánuje však vybudovať nové zariadenie na 21 000 ton nebezpečného odpadu ročne. Proti zámeru protestovali ekológovia a miestni obyvatelia.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...