Zrýchlené vyvlastňovanie pozemkov a stavanie diaľnic na cudzích pozemkoch sa nepáči SDKÚ, SaS, Mostu ani KDH. V minulom volebnom období proti nemu vtedy opoziční poslanci aj hlasovali. Za štandardné vyvlastňovanie, o ktorom najprv rozhodne súd, budú všetky koaličné strany. Kedy sa návrh dostane do parlamentu, nie je zatiaľ jasné.
SDKÚ, SaS, KDH a Most chcú pokračovať v tom, čo nemohli uskutočniť za Fica.
Bratislava - Poplatky v zdravotníctve sa opäť v nejakej forme môžu objaviť. To je pre vládu nepopulárny krok, zostava SDKÚ, SaS, KDH a Most-Híd však v tejto nepríjemnej téme môže nájsť zhodu. Sú témy, kde to nebude pre stredopravé strany ťažké, na vianočné dôchodky napríklad siahať nemienia a vysoké školy zrejme zostanú naďalej zadarmo.
Chystá sa zrejme aj povinný vstup mladých do druhého dôchodkového piliera. Podrobnejšie majetkové priznania politikov či zmena tlačového zákona. Štyri pravicové strany sa zhodujú v mnohých bodoch a nenarážajú na témy, ktoré by od začiatku nedávali šancu na dohodu.
Navyše sa tvária, že rozdiely vedia vyriešiť tak, aby im nebránili vládnuť spolu štyri roky. Druhou možnosťou je, že problematické body odložia a v tomto volebnom období sa k nim nevrátia.
Najväčšie rozdiely majú strany v kultúrno-etických otázkach. Liberálna SaS nemieni vynechať témy registrovaných partnerstiev ani dekriminalizáciu marihuany. Otázka pre obe strany je, ako to spraviť, dôležité je partnera vo vláde nedráždiť. Záväzok sa dá vecne naplniť aj bez toho, že sa na to hlasno upozorňuje.
V SaS sa domnievajú, že by téma homosexuálov mohla byť pre KDH prijateľnejšia, ak by riešili len otázku dedenia zmenou Občianskeho zákonníka. Aj zmena postihovania držania marihuany pre vlastnú potrebu môže vraj byť pre KDH prijateľnejšia, ak to nebude trestný čin, ale priestupok.
Iveta Radičová smie byť iba konsenzuálnou premiérkou - vládnutie ako one woman show neprichádza vôbec do úvahy, myslí si Marián Leško
Rovnako ako SaS sa v etických otázkach ozvalo KDH. To chcelo ústavou garantovať inštitút manželstva ako zväzku muža a ženy. „Programová zhoda je veľká v ekonomickej a sociálnej oblastil. Základy sú zhodné. Veľká zhoda je aj v oblasti demokracie, právneho štátu, aj ústavnosti,“ hovorí politológ Grigorij Mesežnikov.
Bez problémov je to aj v zahraničnej politike. V oblasti menšinových práv nečaká „dramatické rozdiely“. Napriek rozdielom medzi konzervatívcami a liberálmi si myslí, že sa SDKÚ, SaS, Most a KDH na spoločnom programe dohodnú.
Zmena zákona o štátnom jazyku, ktorý nariaďuje používať slovenčinu aj tam, kde doteraz stačil menšinový jazyk, je najmä agendou strany MostHíd. S vypustením sankcií – známy je prípad ochotníkov, ktorým hrozí pokuta za to, že nepreložili na letáku k divadelnému predstaveniu básničky v maďarčine nemá problém ani SDKÚ, SaS a KDH.
Čakajú, kedy s iniciatívou na zmenu zákona príde Most a túto agendu nepovažujú za prioritu na prvých sto dní. Bugárova strana by mohla bez odporu partnerov pripraviť zmeny rýchlo a mohol by sa objaviť už na prvých schôdzach parlamentu – buď ako vládny, alebo ako poslanecký návrh.
Zjednotenie volebných zákonov do parlamentu, obcí, do VÚC, Európskeho parlamentu aj voľby prezidenta plánujú všetky štyri strany. Líšia sa najmä dĺžkou oficiálnej kampane a dĺžkou volebného moratória.
Zjednotenie nebude medzi prioritami, o ktorých by sa v parlamente hovorilo v prvom polroku vládnutia.
Zmena volebného systému z pomerného na väčšinový sa nechystá a pravdepodobné nie je ani zvýšenie počtu poslancov. Úpravy volebných zákonov je dobré spraviť tento alebo na budúci rok – v dostatočnom predstihu pred najbližšími voľbami.
Obmedzenie poslaneckej imunity iba na výroky na pôde parlamentu je téma, na ktorej sa bez výhrad zhodujú všetky štyri strany.
SDKÚ ju má v programe v časti „prvých 100“ dní. Aj v ostatných pravicových stranách si myslia, že sa dostane medzi prvé zmeny v tomto volebnom období. Na obmedzenie imunity nestačí 79 hlasov budúcej koalícir. Je na ňu treba zmeniť ústavu.
SNS je proti a podobný návrh Pavla Pašku (Smer) v minulom volebnom období podporil z koalície iba Pavol Paška. Obmedzenie imunity môže skončiť ako ďalší neúspešný pokus.
Nekonkrétne priznania majetku politikov typu „auto, dom, úspory“ by sa podľa všetkých štyroch strán mali zmeniť.
Budú podrobnejšie a mala by z nich byť jasná aspoň približná hodnota majetku verejných funkcionárov. Podrobnejšie zverejňovanie priznaní minulý rok koaliční politici síce prisľúbili, nič však preto neurobili. Otázka priznaní by sa mala riešiť podobne rýchlo ako pokus o výrazné obmedzenie poslaneckej imunity.
Strany sa zhodujú, že štát má zvýšiť transparentnosť a nástenkové tendre za zatvorenými dverami by sa nemali opakovať. Do akej miery sa dohodnú na zverejňovaní zmlúv či na rozšírení zákona o slobodnom prístupe k informáciám, však nie je jasné. Nie je jasné ani to, či takého zmeny prídu na začiatku volebného obdobia.
Plošné zavádzanie dvojakého občianstva Maďarom žijúcim v zahraničí sa nepáči ani jednej zo strán budúcej vlády. Názor na „kontra zákon“, ktorý prijali Smer, SNS, HZDS a KDH, však nemali rovnaký. V návrhoch na to, ako sa s krokom Budapešti porátať, sa tak môžu výrazne líšiť.
Nie je jasné, či budúca vláda bude trvať na tom, aby všetci, ktorí prijmú občianstvo cudzieho štátu, automaticky stratili to slovenské. Napríklad SDKÚ a Iveta Radičová navrhovali maďarský zákon jednoducho ignorovať.
Zákon, pre ktorý pravicová opozícia blokovala Lisabonskú zmluvu, chcú zmeniť všetky nové vládne strany. Základ zákona je podľa nich dobrý. Prekáža im najmä právo na odpoveď a pokuty pre médiá, ktoré môžu okliešťovať slobodu slova. K zmene tlačového zákona by mohlo dôjsť pomerne rýchlo, možno ešte v tomto kalendárnom roku.
Zrýchlené vyvlastňovanie pozemkov a stavanie diaľnic na cudzích pozemkoch sa nepáči SDKÚ, SaS, Mostu ani KDH. V minulom volebnom období proti nemu vtedy opoziční poslanci aj hlasovali. Za štandardné vyvlastňovanie, o ktorom najprv rozhodne súd, budú všetky koaličné strany. Kedy sa návrh dostane do parlamentu, nie je zatiaľ jasné.
Návrh zonácie Tatranského národného parku, ktorý má ukrojiť z Tatier asi osemtisíc hektárov na cestovný ruch a ťažbu dreva, odmietajú všetky štyri strany. Tatry sú nateraz vo vákuu, stavia sa tam na výnimky a na mnohých miestach už developeri a drevorubači zasiahli do chránených oblastí. Štvorica nepodporí návrh ministerstva životného prostredia, ktorý vznikol bez vedcov a proti vôli ochranárov, vlastný návrh zatiaľ nemá.
Diaľnice a rýchlostné cesty na Slovensku, výstavba a prevádzka
Občianska iniciatíva Za spravodlivé vyvlastňovanie
2007/669 O opatreniach na urýchlenie výstavby diaľnic - zákon
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Ani ďalší pokus dokončiť štátnu nemocnicu Rázsochy nejde hladko, ohrozené sú európske peniaze. Dávnu nespravodlivosť s pozemkami asi nenapravia.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa rozhodla vrátiť Národnej rade (NR) SR novelu zákona o pozemných komunikáciách. Upozornila, že v nej nebola ani po podaní stanoviska Ministerstva financií (MF) SR dodatočne vykonaná kvantifikácia...
Odkaz na web Rádia Lumen, ak by prehrávač nefungoval: Záznam relácie ÚV hovor z 9. 12. 2022 - Vyvlastňovanie (kto môže vyvlastniť majetok občana Slovenska a za akých podmienok
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v...