Pravica chce upratať, dohaduje sa, ako na to

Zrýchlené vyvlastňovanie pozemkov a stavanie diaľnic na cudzích pozemkoch sa nepáči SDKÚ, SaS, Mostu ani KDH. V minulom volebnom období proti nemu vtedy opoziční poslanci aj hlasovali. Za štandardné vyvlastňovanie, o ktorom najprv rozhodne súd, budú všetky koaličné strany. Kedy sa návrh dostane do parlamentu, nie je zatiaľ jasné.

SDKÚ, SaS, KDH a Most chcú pokračovať v tom, čo nemohli uskutočniť za Fica.

Bratislava - Poplatky v zdravotníctve sa opäť v nejakej forme môžu objaviť. To je pre vládu nepopulárny krok, zostava  SDKÚ, SaS, KDH a Most-Híd však v tejto nepríjemnej téme môže nájsť zhodu. Sú témy, kde to nebude pre stredopravé strany ťažké, na vianočné dôchodky napríklad siahať nemienia a vysoké školy zrejme zostanú naďalej zadarmo.

Chystá sa zrejme aj povinný vstup mladých do druhého dôchodkového piliera. Podrobnejšie majetkové priznania politikov či zmena tlačového zákona. Štyri pravicové strany sa zhodujú v mnohých bodoch a nenarážajú na témy, ktoré by od začiatku nedávali šancu na dohodu.

Čo chystajú pravicové strany?

  • Vianočné peniaze budú aj po voľbách
  • Pravice bude sporiť opatrne
  • Širokorozchodú pravica nechce, PPP sú otázne
  • K lekárovi už lístok potrebovať nebudeme
  • Spoplatnenie školstva sa nechystá
  • Harabina sa chcú zbaviť
  • Nezhody sú v etike

Navyše sa tvária, že rozdiely vedia vyriešiť tak, aby im nebránili vládnuť spolu štyri roky. Druhou možnosťou je, že problematické body odložia a v tomto volebnom období sa k nim nevrátia.

Najväčšie rozdiely majú strany v kultúrno-etických otázkach. Liberálna SaS nemieni vynechať témy registrovaných partnerstiev ani dekriminalizáciu marihuany. Otázka pre obe strany je, ako to spraviť, dôležité je partnera vo vláde nedráždiť. Záväzok sa dá vecne naplniť aj bez toho, že sa na to hlasno upozorňuje.

Hľadajú kompromis

V SaS sa domnievajú, že by téma homosexuálov mohla byť pre KDH prijateľnejšia, ak by riešili len otázku dedenia zmenou Občianskeho zákonníka.  Aj zmena postihovania držania marihuany pre vlastnú potrebu môže vraj byť pre KDH prijateľnejšia, ak to nebude trestný čin, ale priestupok.

Iveta Radičová smie byť iba konsenzuálnou premiérkou - vládnutie ako one woman show neprichádza vôbec do úvahy, myslí si Marián Leško

Rovnako ako SaS sa v etických otázkach ozvalo KDH. To chcelo ústavou garantovať inštitút manželstva ako zväzku muža a ženy. „Programová zhoda je veľká v ekonomickej a sociálnej oblastil. Základy sú zhodné. Veľká zhoda je aj v oblasti demokracie, právneho štátu, aj ústavnosti,“ hovorí politológ Grigorij Mesežnikov.

Bez problémov je to aj v zahraničnej politike. V oblasti menšinových práv nečaká „dramatické rozdiely“. Napriek rozdielom medzi konzervatívcami a liberálmi si myslí, že sa SDKÚ, SaS, Most a KDH na spoločnom programe dohodnú.

Tém na diskusiu majú strany dosť

Jazykový zákon

Zmena zákona o štátnom jazyku, ktorý nariaďuje používať slovenčinu aj tam, kde doteraz stačil menšinový jazyk, je najmä agendou strany Most­Híd. S vypustením sankcií – známy je prípad ochotníkov, ktorým hrozí pokuta za to, že nepreložili na letáku k divadelnému predstaveniu básničky v maďarčine nemá problém ani SDKÚ, SaS a KDH.

Čakajú, kedy s iniciatívou na zmenu zákona príde Most a túto agendu nepovažujú za prioritu na prvých sto dní. Bugárova strana by mohla bez odporu partnerov pripraviť  zmeny   rýchlo  a mohol by sa objaviť už na prvých schôdzach parlamentu – buď ako vládny, alebo ako poslanecký návrh.

Volebný zákon

Zjednotenie volebných zákonov do parlamentu, obcí, do VÚC, Európskeho parlamentu aj voľby prezidenta plánujú všetky štyri strany. Líšia sa najmä dĺžkou oficiálnej kampane a dĺžkou volebného moratória.
Zjednotenie nebude medzi prioritami, o ktorých by sa v parlamente hovorilo v prvom polroku vládnutia.

Zmena volebného systému z pomerného na väčšinový sa nechystá a pravdepodobné nie je ani zvýšenie počtu poslancov. Úpravy volebných zákonov je dobré spraviť  tento alebo na budúci rok – v dostatočnom predstihu pred najbližšími voľbami.

Imunita

Obmedzenie poslaneckej imunity iba na výroky na pôde parlamentu je téma, na ktorej sa bez výhrad zhodujú všetky štyri strany.

SDKÚ ju má v programe v časti „prvých 100“ dní. Aj v ostatných pravicových stranách si myslia, že sa dostane medzi prvé zmeny v tomto volebnom období. Na obmedzenie imunity  nestačí 79 hlasov budúcej koalícir. Je na ňu treba zmeniť ústavu.

SNS je proti a podobný návrh Pavla Pašku (Smer) v minulom volebnom období podporil z koalície iba Pavol Paška. Obmedzenie imunity môže skončiť ako ďalší neúspešný pokus.

Majetkové priznania

Nekonkrétne priznania majetku politikov typu „auto, dom, úspory“ by sa podľa všetkých štyroch strán mali zmeniť.

Budú podrobnejšie a mala by z nich byť jasná aspoň približná hodnota majetku verejných funkcionárov. Podrobnejšie zverejňovanie priznaní minulý rok koaliční politici síce prisľúbili, nič však preto neurobili. Otázka priznaní by sa mala riešiť podobne rýchlo ako pokus o výrazné obmedzenie poslaneckej imunity.

Transparentnosť

Strany sa zhodujú, že štát má zvýšiť transparentnosť a nástenkové tendre za zatvorenými dverami by sa nemali opakovať. Do akej miery sa dohodnú na zverejňovaní zmlúv či na rozšírení zákona o slobodnom prístupe k informáciám, však nie je jasné. Nie je jasné ani to, či takého zmeny prídu na začiatku volebného obdobia.

Dvojaké občianstvo

Plošné zavádzanie dvojakého občianstva Maďarom žijúcim v zahraničí sa nepáči ani jednej zo strán budúcej vlády. Názor na „kontra zákon“, ktorý prijali Smer, SNS, HZDS a KDH, však nemali rovnaký. V návrhoch na to, ako sa s krokom Budapešti porátať, sa tak môžu výrazne líšiť.

Nie je jasné, či budúca vláda bude trvať na tom, aby všetci, ktorí prijmú občianstvo cudzieho štátu, automaticky stratili to slovenské. Napríklad SDKÚ a Iveta Radičová navrhovali maďarský zákon jednoducho ignorovať.

Tlačový zákon

Zákon, pre ktorý pravicová opozícia blokovala Lisabonskú zmluvu, chcú zmeniť všetky nové vládne strany. Základ zákona je podľa nich dobrý. Prekáža im najmä právo na odpoveď a pokuty pre médiá, ktoré môžu okliešťovať slobodu slova. K zmene tlačového zákona by mohlo dôjsť pomerne rýchlo, možno ešte v tomto kalendárnom roku.

Vyvlastňovanie

Zrýchlené vyvlastňovanie pozemkov a stavanie diaľnic na cudzích pozemkoch sa nepáči SDKÚ, SaS, Mostu ani KDH. V minulom volebnom období proti nemu vtedy opoziční poslanci aj hlasovali. Za štandardné vyvlastňovanie, o ktorom najprv rozhodne súd, budú všetky koaličné strany. Kedy sa návrh dostane do parlamentu, nie je zatiaľ jasné.

Zonácia TANAP­u

Návrh zonácie Tatranského národného parku, ktorý má ukrojiť z Tatier asi osemtisíc hektárov na cestovný ruch a ťažbu dreva, odmietajú všetky štyri strany.  Tatry sú nateraz vo vákuu, stavia sa tam na výnimky a na mnohých miestach už developeri a drevorubači zasiahli do chránených oblastí. Štvorica nepodporí návrh ministerstva životného prostredia, ktorý vznikol bez vedcov a proti vôli ochranárov, vlastný návrh zatiaľ nemá.

Podrobne monitorujeme:

Diaľnice a rýchlostné cesty na Slovensku, výstavba a prevádzka

Občianska iniciatíva Za spravodlivé vyvlastňovanie

2007/669 O opatreniach na urýchlenie výstavby diaľnic - zákon

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...