Pre Gašparoviča je prvoradý občan, preto je za rýchle vyvlastňovanie

Na otázku, či k prevahe štátu nad občanom neprispel aj sám, keď podpísal zákon o vyvlastňovaní, odpovedal: „Ten zákon práve bol v záujme 5,5 milióna občanov Slovenska."

Prezident chce slušnosť

Gašparovič v novoročnom prejave vyzýval na slušnosť. Koalíciu potešil, podľa opozície hlava štátu o hodnotách iba rozpráva.

Bratislava - Prezident Ivan Gašparovič v novoročnom prejave povedal, že stranícke záujmy nemajú prevládnuť nad záujmami občanov.

Na otázku SME, či k takejto prevahe štátu nad občanom neprispel aj sám, keď koncom roka podpísal zákon o vyvlastňovaní, odpovedal: „Ten zákon práve bol v záujme 5,5 milióna občanov Slovenska. Od roku 1998, keď sa prestali stavať diaľnice, hovoríme, že sú veľké problémy s východným a stredným Slovenskom a zákon je možnosťou, ako nedostatky, najmä v oblasti investícií, odstrániť.“

Prezident v prejave vyzdvihol, že žijeme slobodnejšie, ale upozornil, že aj nevšímavejšie a chladnejšie. Politické strany vyzval na korektný politický zápas a občanov, aby boli ohľaduplní a dobroprajní.

Koaliční politici v poradí tretí Gašparovičov novoročný prejav privítali. „Bolo to múdre a štátnické, tá snaha je aj mne vlastná, privítal by som legitímny politický súboj o hodnoty korektným a ľudským spôsobom,“ povedal predseda parlamentu Pavol Paška zo Smeru.

Prezident Ivan Gašparovič chce, aby spoločnosť odmietla extrémizmus. Povedal to vo svojom novoročnom prejave. On sám však na jeho prejavy nie vždy reaguje.

„Spoločne odmietnime extrémizmus, radikalizmus a xenofóbiu,“ povedal. Na otázku SME, prečo v novembri, keď fanúšikovia Slovana na zápase, na ktorom bol aj on, urážali futbalistu čiernej pleti, nič nepovedal, nechcel odpovedať. Hovorca prezidenta Marek Trubač povedal, že Gašparovič extrémizmus odmieta. „Spomína to v prejavoch, napríklad aj pri výročí smrti Daniela Tupého. Čo mal urobiť v tomto prípade?“

Slovensko je podľa prezidenta po krátkom období existencie moderným európskym štátom a Slováci sú schopní presadiť sa v Európe.

Prezident si všimol, že sú stále nespokojní s úrovňou sociálnych istôt, zdravotníctva či vzdelávania, ale ľady sa podľa neho pohli.

„Niet ani čo komentovať,“ povedal Pavol Minárik z KDH. „Nevidel som v prejave nijakú víziu, o ktorej by mala hlava štátu hovoriť,“ povedal Gyula Bárdos z SMK. Pavlovi Frešovi z SDKÚ chýbali slová ako občiansky či sloboda. Gašparovič podľa neho nemá k týmto hodnotám vzťah. Dôkazom je podľa neho aj to, že podpísal zákon o urýchlenom vyvlastňovaní.

Politológ Miroslav Kusý povedal, že Gašparovič hovoril o rode, národe a rodine. „To sú národovecké hodnoty, ktoré patria skôr k Slotovi ako k prezidentovi.“

Koalícia bola spokojná. Predsedu parlamentu Pavla Pašku zo Smeru potešilo, že Gašparovič hovoril o politickej kultúre.

„Prezident správne vystihol situáciu a správne pomenoval problémy, oceňujem aj prezieravosť jemného varovania pred pouličnou demokraciou,“ povedal poslanec SNS Rafael Rafaj.

Poslancovi Pavlovi Frešovi z SDKÚ v prejave chýbali slová ako občan, občiansky či sloboda. „V situácii, keď predstavitelia vlády hovoria, že opoziční poslanci môžu byť radi, že nie sú vo väzení, mal by sa človek, ktorý ašpiruje na to byť morálnou autoritou, tomuto problému venovať.“

Frešo tvrdí, že prejav bol plný deklaratívnych vyjadrení, chýbajú skutky. „Je symptomatické, že práve pred bránami Prezidentského paláca polícia dosť vážne napadla občiansku aktivistku.“

Politológ Miroslav Kusý povedal, že prejav nebol štátnický.

„Bol to príhovor, ktorý má lahodiť všetkým a nikoho zvlášť nerozčúliť,“ povedal Kusý.

Rok s osmičkou

Stĺpček Matúša Kostolného

Bude to vzrušujúci rok. Vladimir Putin odíde z Kremľa a sám sa potom rozhodne, ako to bude v Rusku vyzerať. George Bush sa rozlúči s Bielym domom a Američania rozhodnú, kto bude ich novým prezidentom.

Nás čaká skôr ruský ako americký rok. Žiadne voľby, akurát premiér Robert Fico bude rozhodovať, ako to bude vyzerať s jeho vládou a našou krajinou.

To najdôležitejšie bude v skutočnosti len prípravou na rok budúci. Rozhodne sa, či skoncujeme s korunou a prejdeme na euro. A bude tiež jasné, kto sú kandidáti na prezidenta.

Ten súčasný na konci roka minulého ukázal, že si podobne ako vláda a parlament neveľmi váži ústavu. Už o pár dní sa ukáže, či ju ctí aspoň Ústavný súd a nedovolí, aby štát staval diaľnice aj na cudzích pozemkoch.

V roku 2008 nás na Slovensku asi nečaká nič revolučné a ani len veľká zmena. Najväčšie vzrušenie možno spôsobí olympiáda v Číne a futbalové majstrovstvá Európy v susednom Rakúsku a Švajčiarsku. A to tam ani nehráme.

Netreba však zabúdať, že veľké veci v tejto krajine sa často odohrávajú v roku s osmičkou na konci.

A nečakane.

Úspešný rok 2008.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...