Precedens ako lusk

Na záver brífingu primátor Ing. Juraj Kopčák ešte reagoval jednou poznámkou aj k problému občana R. D. Postaviť dom, aký chcel, radnica predsa nemôže, veď by to bol precedens ako lusk aj pre budúcnosť, dokonca iné stavby na Slovensku.

07. 11. 2000

Zdroj: vs, Prešovský večerník

Ako informoval včera na pravidelnom brífingu novinárov primátor mesta Ing. Juraj Kopčák, už dnes sa zúčastní osláv 10. výročia založenia Strednej zdravotníckej školy sv. Bazila Veľkého v Prešove. Po ďakovnej sv. liturgii (9. h) v katedrále sv. Jána Krstiteľa sa uskutoční (11. h) slávnostná akadémia.

V stredu sa prvý muž radnice zúčastní na magistráte Veľkého Šariša na pravidelnom pracovnom stretnutí prednostu okresného úradu, primátorov oboch miest s predstaviteľmi súdu, prokuratúry a polície, aby sa oboznámili s vývojom kriminality v našom regióne a ďalšími otázkami súvisiacimi s trestnou činnosťou. O tom ako pokračuje výstavba 176 bytov, ktoré sú určené pre sociálne neprispôsobivých občanov v lokalite Stará tehelňa, sa na pravidelnom kontrolnom dni presvedčí Ing. Juraj Kopčák vo štvrtok (10. h). Osobitne sa bude zaujímať o dodržiavanie harmonogramu, preinvestovanej sume, pred zimnými mesiacmi.

Novinári, pochopiteľne, neobišli ani najnovší "vývoj" ohľadom investície BMW v šarišskej metropole, medializovanú kauzu okolo nákupu áut na krajskom úrade, či otázku okolo vyvlastňovania domu občana R. D. (jediného nespokojného) v súvislosti s výstavbou Nábrežnej komunikácie.

"Nemyslím si, že pre takú renomovanú svetovú firmu, akým BMW v bavorskom Mníchove nesporne je, stačí ak má voľakto len holú roľu. My sme museli v minulých dňoch odpovedať doslova na také otázky, ako ďaleko je zdroj vody, či nemocnica s počtom lekárov, demografický vývoj obyvateľstva a tak by som mohol pokračovať ďalej. Lobing? Žiadna zahraničná firma v prvej fáze výberu predsa k vám nepríde len tak, pre modré oči. Až keď splníme tieto podmienky, a sú poriadne tvrdé, môžeme hovoriť o akomsi bližšom záujme zo strany BMW. Preto sme už spomínaný dotazník vypracovali čo najprecíznejšie, s odborníkmi, za čo im vyjadrujem poďakovanie, a zaslali do Mníchova.

Nuž, a pokiaľ ide o nákup áut krajského úradu, len toľko. Nekomentujem konanie svojich kolegov. Určite to nebol zlý úmysel, v danej situácii konal podľa najlepšieho svedomia, nechcel poškodiť meno úradu, ani vládu či stranu, som o tom presvedčený. Možno nedocenil dopad konania. Všade vo svete sú na nákupy vozidiel presne stanovené normatívy, žiaľ, u nás nie, a to je zlé."

Na záver brífingu primátor Ing. Juraj Kopčák ešte reagoval jednou poznámkou aj k problému občana R. D. Zdôraznil, že mesto neodstúpilo, pokiaľ ide o neho, od žiadnej zmluvy, ako sa to v médiách prezentuje, lebo nijaká neexistuje. Nechcel pristúpiť na podmienky mesta, ani po dohode, ako to urobili všetci ostatní. Postaviť dom, aký chcel, radnica predsa nemôže, veď by to bol precedens ako lusk aj pre budúcnosť, dokonca iné stavby na Slovensku. Opätovne podčiarkol tú skutočnosť, že mesto mu podalo pomocnú ruku, on ju odmietol...!

Poznámka: Prešovský večerník uverejnil vzhľadom na nepravdivé informácie dňa 15. decembra 2000 tlačovú opravu k tomuto článku pod názvom Nie je pravda...

Podrobne monitorujeme:

Prešov, Nábrežná komunikácia

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...