Pred Kiou štrajkovali bývalí vlastníci pozemkov

Dnes ráno pred závodom automobilky Kia pri Žiline štrajkovali vlastníci pozemkov. Stále totiž nedostali doplatené svoje peniaze, aj keď na to vláda prostriedky uvoľnila už pred tromi rokmi. Sú rozhodnutí podať žaloby.

Teplička nad Váhom - Skupina neznámych vlastníkov pozemkov, ktoré štát vykúpil pod cestu vedúcu k fabrike Kia v Tepličke nad Váhom, sa po dvojročnom márnom čakaní na svoje peniaze, rozhodla štrajkovať. Vysporiadanie pozemkov mala na starosti spoločnosť Žilina Invest.

Je to 21 miliónov

V pondelok ráno sa asi 15 ľudí s transparentmi postavilo pred hlavný vchod závodu. Justína Kozánková, ktorá štrajkujúcich zastupuje v styku s úradmi hovorí, že chceli čiastočne zablokovať vstup do fabriky, pretože 68 bývalých vlastníkov stále nedostala peniaze, ktoré na tento účel vyčlenila vláda v roku 2006.

„Dohromady je to asi 697-tisíc eur (21 miliónov korún), ktoré nám majú rozhodnutím vlády vyplatiť. Namiesto toho sme sa dozvedeli, že nás bez nášho vedomia Krajský stavebný úrad vyvlastnil a podľa zástupcov spoločnosti Žilina Invest nemáme teda na doplatky nárok. Vyvlastnili nás aj napriek tomu, že sme mali uzatvorené zmluvy o budúcej kúpnej zmluve. Je to nehoráznosť," povedala Kozánková.

Kozánková tvrdí, že peniaze na doplatky ministerstvo previedlo na účet Žilina Investu a tam sa po nich akoby zem zľahla. Už dva roky im vraj sľubujú, že peniaze doplatia. Ešte sa nedočkali. „Vyzývame našich vládnych činiteľov, aby sa zobudili a nechodili medzi ľudí len v predvolebnej kampani. Nech si viac všímajú, čo skutočne potrebujeme. Ak nám do dvoch týždňov jasne nepovedia, kedy nám peniaze vyplatia, tak sa tu opäť zídeme a úplne zablokujeme cestu k závodu tak, že tadiaľ neprejde ani myš," povedala Kozánková.

Pripravujú žaloby

Právna zástupkyňa Tepličanov Soňa Grošaftová pripravuje žalobu. „Sme v štádiu prípravy žalôb pre porušovanie ich ústavného práva na ochranu vlastníkov, pretože ich právo na doplatky bolo jednoznačne porušené," povedala Grošaftová.

Jeden z konateľov spoločnosti Žilina invest Mikuláš Kačaljak pred časom povedal, že ak aj žalobu podajú, budú neúspešní. Údajne preto, že boli vyvlastnení a uznesenie vlády o doplatkoch sa na vyvlastnených nevzťahuje. Preto vraj ani neboli zarátaní v peniazoch, ktoré vláda previedla na účet Mesta Žilina.

Dvořák: Je to zodpovednosť štátu

Za veľmi nepríjemnú označil situáciu z pohľadu spoločnosti Kia Motors hovorca Dušan Dvořák. Nedošlo totiž k doplateniu nedoplatkov pod infraštruktúru a stále nie sú vysporiadané pozemky ani pod samotným závodom. „Chápeme situáciu vlastníkov, ktorí protestujú a myslíme si, že po viac ako troch rokoch by malo dôjsť k vyriešeniu tohto problému. Chceme ale upozorniť, že naša spoločnosť nebola už od začiatku zodpovedná za výkup pozemkov," povedal Dvořák. Podľa jeho slov je to zodpovednosť Slovenskej republiky, s ktorou automobilka uzatvorila investičnú zmluvu. „Jedným zo záväzkov bolo dodať pozemky pod závod do augusta 2004," povedal Dvořák.

Kozánková si myslí, že ak štát pozemky nevysporiada, Kia môže žiadať arbitráž. „Počula som, že vládu žiadali, aby problém vyriešila. Myslím si, že môžu Slovensko žalovať," povedala Kozánková. „K arbitráži sa nebudeme zatiaľ vyjadrovať," povedal Dvořák.

Ministerstvo: Riešte to s mestom

Hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara povedal, že rezort postupoval v zmysle schválených uznesení vlády, ako aj schváleného mechanizmu poskytovania finančných prostriedkov mestu Žilina, ktoré prostredníctvom spoločností Žilina Invest, Govinvest I. a Govinvest II. zabezpečovalo celý proces výkupu pozemkov. „Preto treba neuspokojenie predajcov pozemkov riešiť priamo s mestom Žilina, resp. s účastníkom kúpnej zmluvy," povedal Zvara. Podľa neho je ministerstvo s vedením Kie v neustálom kontakte. „V rámci korektných vzťahov sme vždy pripravení riešiť v rámci svojich možností a kompetencií všetky otázky tak, aby boli splnené podmienky zmlúv a aby bol zahraničný investor spokojný," dodal.

Mesto Žilina, podľa hovorcu Martina Barčík, previedlo prostriedky z ministerstva na účet spoločnosti Žilina Invest.

Vysporiadanie pozemkov nemá na starosti priamo štát, ale spoločnosti Žilina Invest, Govinvest I a Govinvest II. Predstaviteľ spomínaných firiem Mikuláš Kačaljak pre ČTK naznačil, že doplatkov sa dočkala väčšina niekdajších majiteľov pozemkov, ktorí ich v minulosti dobrovoľne predali. Problém je podľa neho ešte s peniazmi pre vlastníkov, ktorým pôdu vyvlastnili. Z vyjadrení zástupcu firiem vyplynulo, že v budúcnosti sa však možno aj títo ľudia doplatkov dočkajú.

Stanovisko ministerstva: Peniaze má Žilina a SPF

Bratislava - Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v reakcii na dnešný protest ľudí, ktorí stále nedostali sľúbený doplatok za pozemky pod automobilkou KIA, uvádza, že peniaze už posunulo ďalej. MH podľa stanoviska hovorcu Branislava Zvaru poskytlo 2 101 664,51 € (63 314 746 Sk) a 4 614 190,13 € (139 007 092 Sk) aj na doplatenie tzv. neznámych vlastníkov pozemkov pod infraštruktúru závodu KIA v Tepličke nad Váhom. "Z toho 139 007 092 Sk mesto Žilina prostredníctvom spoločnosti Žilina Invest s. r.o. previedlo na účet Slovenského pozemkového fondu," píše Zvara. Stanovisko Slovenského pozemkového fondu sa agentúre SITA dnes nepodarilo získať.

MH podľa Zvaru spomínané sumy poskytlo v zmysle schválených uznesení vlády, ktorými kabinet rozhodol o doplatení vlastníkom pozemkov súvisiacich s výstavbou závodu na výrobu automobilov - projekt KIA a MOBIS sumu 11,62 € (350 Sk) za meter štvorcový. Zvara ďalej uvádza, že rezort hospodárstva postupoval aj v zmysle schváleného mechanizmu poskytovania finančných prostriedkov mestu Žilina, ktoré prostredníctvom spoločností Žilina Invest s. r. o., Govinvest I, s. r. o. a Govinvest II, s. r. o. zabezpečovalo celý proces výkupu pozemkov. "Na základe uvedeného neuspokojenie predajcov pozemkov treba riešiť priamo s mestom Žilina, resp. s účastníkom kúpnej zmluvy, " uvádza Zvara.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.