Pred parlamentom ľudia demonštrovali za vrátenie pozemkov v Javorine

03. 03. 2010

Bratislava - Viac ako 60 zástupcov obcí Jakubany, Ľubica a Ruskinovce sa zišlo dnes pred Národnou radou (NR) SR, aby podporili návrh poslankyne Moniky Gibalovej (KDH) na prijatie uznesenia, ktorým chce zaviazať vládu SR, aby "bez zbytočného odkladu" vydala nariadenie na zrušenie Vojenského obvodu (VO) Javorina. Týmto krokom by sa po 58 rokoch vrátili súkromné majetky vo VO do rúk pôvodných majiteľov. Návrhom by sa mal zákonodarný zbor zaoberať na aktuálnej schôdzi.

"Prišli sme ho (návrh) podporiť, aby sa už konečne napravili krivdy komunizmu a aby sa vojenský obvod, ktorý je pre štát zbytočný, zrušil," uviedol predseda Urbárskej spoločnosti obce Jakubany Štefan Guľaši.

Protest za vrátenie majetkov v Javorine prišli podporiť aj poslanci za KDH Monika Gibalová, Mária Sabolová či Stanislav Kahanec.

Gibalová sa o zrušenie VO Javorina snaží už po niekoľký raz, doposiaľ však neúspešne. Guľaši verí, že tentoraz by sa to už mohlo podariť, "ak bude politická vôľa najmä koaličných poslancov". Svoje presvedčenie odôvodňuje tým, že v súčasnosti "už nič nebráni tomu, aby bol VO zrušený".

Vtedy prišli o majetky, dnes o peniaze

Medzi protestujúcimi odznelo aj vyhlásenie, že ak sa problém nevyrieši v NR SR, tak pôjdu s kauzou aj do Štrasburgu. "Myslím si, že už je to v takom štádiu, že títo ľudia sú odhodlaní využiť všetky prostriedky," reagovala Gibalová.

Guľaši pripomenul, že zriadením VO Javorina prišli vtedajší obyvatelia dotknutej oblasti o majetky a v súčasnosti prichádzajú zas o peniaze v dôsledku reštitučného zákona. "Pretože po zoštátnení zostali peniaze v štátnom depozite, budoval sa z nich socialistický štát. Vtedy sme prišli o majetky a dnes prichádzame o peniaze a ostávajú nám iba poľnohospodárske náradia. To je výsledok demokracie na Slovensku," vysvetlil Guľaši s tým, že na miestny problém medzi obcami Ľubica a Ľubické Kúpele doplácajú aj ostatné obce v okolí.

Vláda mala podľa poslankyne zrušiť VO Javorina už skôr, no bránilo jej v tom ustanovenie v zákone o obecnom zriadení obnovujúce obec Ľubické Kúpele. Tá zanikla po zriadení VO Javorina a vysťahovaní jej obyvateľov. Poslanci NR SR však v roku 2006 schválili v zákone o obecnom zriadení spomínané ustanovenie, ktoré určuje katastrálne územie Ľubických Kúpeľov, ich vlastníctvo a tiež spôsob zabezpečenia úloh obce v súvislosti s prípravou volieb obecného zastupiteľstva a starostu obce.

Podľa KDH zrušeniu obvodu nič nebráni

Po schválení zákona v roku 2006 Ústavný súd (ÚS) SR prijal dve podania na začatie konania o súlade niektorých ustanovení zákona o obecnom zriadení s Ústavou SR a Európskou chartou miestnej samosprávy. ÚS SR rozhodol o pozastavení účinnosti všetkých napadnutých ustanovení zákona.

Gibalová ešte vlani pripomenula, že podľa ministra obrany Jaroslava Bašku (nominant Smeru-SD) rozhodnutie ÚS SR zablokovalo proces rušenia Vojenského obvodu Javorina, ako je deklarovaný v uznesení vlády SR.

Preto sa KDH minulý rok pokúsilo sporné ustanovenie obnovujúce obec Ľubické Kúpele zo zákona odstrániť. Parlament túto iniciatívu odmietol. Poslankyňa za KDH Mária Sabolová pre TASR nedávno uviedla, že v súčasnosti by už sporné ustanovenie v zákone byť nemalo. Zrušeniu VO Javorina by teda nemalo nič brániť. "Kolegyňa Gibalová preto chce zaviazať vládu SR, aby splnila svoj záväzok a zrušila VO Javorina," dodala.

Gibalová upozorňuje, že na základe analýzy bol VO Javorina vyhodnotený ako nepotrebný pre plnenie úloh obrany štátu. Zároveň tvrdí, že jeho zrušením sa vytvoria predpoklady na využívanie tohto územia okolitými obcami a ďalšími subjektmi, dôjde k významnej úspore finančných prostriedkov a umožní sa efektívnejšie využitie majetku štátu v správe Ministerstva obrany SR nachádzajúceho sa na tomto území.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Strategické investície sa majú zrýchliť, ale s rizikom oslabenia vlastníckych práv, poslanci prelomili prezidentkino veto

V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...

Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.