Prednostu úradu ako ficovca odvolali, ako sulíkovca vymenovali späť

Krajský stavebný úrad s Petruškom na čele v uplynulom období napríklad rozhodol o vyvlastnení súkromného pozemku kvôli novej ceste na Námestí osloboditeľov pri Auparku, potvrdil napadnuté stavebné povolenie pre hotel v parku v Barci či zamietol výstavbu elektrárne v Trebišove.

Nominanta Smeru Martina Petruška odvolala vláda z postu prednostu krajského stavebného úradu. O 14 dní vymenovala tá istá vláda do tej istej funkcie toho istého Petruška. Ako nominanta SaS. S jeho krajským šéfom vyrastali ako deti na jednom dvore.

Košice - Za prednostu krajského stavebného úradu v Košiciach vymenovala vláda Martina Petruška minulú stredu. Dva týždne predtým ho z rovnakej funkcie odvolala.

Petruško za bývalej garnitúry ako nominant Smeru šéfoval krajskému stavebnému úradu od roku 2006 do odvolania novou vládou 22. septembra 2010. Od 6. októbra sedí na tej istej stoličke opäť, ako nominant SaS.

Petruško: Som odborník

"Nebol som a nie som v žiadnej strane. Smer ma nominoval ako odborníka, aj od SaS som dostal ponuku ako odborník," reagoval Petruško.

Krajský stavebný úrad v rámci koaličných dohôd dostala SaS. Jej regionálny šéf Alexander Barna tvrdí, že meniť Petruška nebol dôvod, je odborník a úrad funguje dobre. "Nerobil stranícku nadprácu, nemal nekalé praktiky. Je to v súlade s našou filozofiou, aby sa ľudia nevymieňali bezdôvodne po každých voľbách," povedal Barna.

Nové vlády väčšinu šéfov v štátnej sfére menia. SaS si však po predchádzajúcej garnitúre adoptovala napríklad i Juraja Králika, ktorý ako nominant SNS šéfoval Žilinskej teplárenskej, teraz ako nominant sulíkovcov riadi Zvolenskú teplárenskú.

Odvolali ho vraj len omylom

Petruško vysvetľuje, že SaS ho oslovila hneď po voľbách a dohodli sa. Odvolanie a opätovné vymenovanie v pláne nebolo. "Pripisujem to nedorozumeniu. Už sme si to s krajským šéfom SaS vysvetlili," hovorí prednosta.

Podľa Barnu mal Petruško pokračovať súvislo. "Neviem, prečo došlo k odvolaniu. Muselo ísť o administratívny problém. Na rokovaní vlády bol súčasťou návrhu na odvolanie všetkých prednostov krajských stavebných úradov (7 odvolaných vláda hneď nahradila novými, jedine košického odvolala a úrad nechala bez prednostu - pozn. red.). Keď som sa o návrhu na odvolanie dozvedel, konal som, aby to zastavili, no informácie asi uviazli kdesi na ceste."

Krajský stavebný úrad s Petruškom na čele v uplynulom období napríklad rozhodol o vyvlastnení súkromného pozemku kvôli novej ceste na Námestí osloboditeľov pri Auparku, potvrdil napadnuté stavebné povolenie pre hotel v parku v Barci či zamietol výstavbu elektrárne v Trebišove.

Petruško a Barna sa ako deti hrali na jednom dvore

Exnominant Smeru, už nominant SaS Petruško (37) má trvalý pobyt na Triede SNP 11. Krajský šéf SaS Barna (39) býva vo vedľajšom bloku na Tr. SNP 9. "Vyrastali sme spolu na jednom dvore. Poznáme sa veľmi dobre 30 rokov. Chodili sme obaja na ZŠ Považská," priznal Barna. Pomohlo Petruškovi, že sú kamaráti? "Len v tom, že poznám jeho názory na výkon funkcie, že sa drží zákona, nie politickej línie," tvrdí Barna. "Pán Barna vzal možno do úvahy aj riziko obsadenia funkcie niekým, koho nepozná," komentoval Petruško.

Po júnovej zmene vlády sa Petruško v auguste stal spoločníkom novozaloženej firmy. Zákon mu však ako štátnemu zamestnancovi zakazuje podnikať. Priznal, že po voľbách pri neistom zotrvaní vo funkcii si chystal zadné dvierka. Tento stav trvá už druhý mesiac, pritom zákon káže odstrániť rozpor štátnozamestnaneckého pomeru s podnikaním do 30 dní. "Čoskoro to bude vyriešené. Už som podpísal zmluvu o prevode môjho podielu vo firme. Tá v súčasnosti nevykonáva žiadnu činnosť." Petruško dodal, že od funkcie prednostu závislý nie je. Okrem rodičovského bytu na Tr. SNP vlastní byt na Sokolovskej a auto ford.

Košický krajský stavebný prednosta zarába mesačne v hrubom asi 1 400 eur. Vďaka odvolaniu má Petruško dostať 3-mesačné odstupné. "Vzhľadom na okolnosti odstupné v prípade vyplatenia vrátim, resp. neprijmem ho."

Petruško vyštudoval v Košiciach právo, za župana Rudolfa Bauera (KDH) pôsobil na úrade Košického samosprávneho kraja a neskôr v súkromnej sfére ako právnik. Na krajskom stavebnom úrade pracuje 25 zamestnancov. Petruško sa vyjadril, že už dostali ministerský list o šetrení v štátnej správe, ale detailné inštrukcie zatiaľ nemajú. "Mojím zámerom je hľadať na tomto úrade iné možnosti úspor než prepúšťanie.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...