Premiér obvinil bývalú vládu z korupcie pri diaľniciach

Premiér Robert Fico obvinil v pondelok predchádzajúcu vládu Mikuláša Dzurindu z korupcie, ktorú praktizovala pri stavaní diaľnic. Rovnako obvinil aj novinárov, že o tom síce vedia, ale nechcú o tom písať.

Zľava: Rakúsky spolkový kancelár Alfred Gusenbauer, premiér SR Robert Fico a predseda krajinskej vlády Burgenlandu Hans Niessl strihajú pásku počas slávnostného otvorenia diaľnice A6 na hraničnom priechode Kittsee v Rakúsku. 

Bratislava - Premiér Robert Fico obvinil v pondelok predchádzajúcu vládu Mikuláša Dzurindu z korupcie, ktorú praktizovala pri stavaní diaľnic.

Rovnako obvinil aj novinárov, že o tom síce vedia, ale nechcú o tom písať. Urobil tak počas slávnostného otvorenia 22-kilometrového úseku diaľnice A6 na hraničnom prechode Bratislava - Kitsee, ktorá prepojila Slovensko a Rakúsko.

Na otvorení sa zúčastnil aj rakúsky kancelár Alfred Gusenbauer. Výstavba tohto úseku trvala Rakúšanom len tri roky a stála 154 miliónov eur.

"Mohli by ste venovať pozornosť zmluvám, ktoré podpísala predchádzajúca vláda. Tam nájdete zmluvy, ku ktorým je 50 až 60 dodatkov a tam sa tvorila tá vata. Tam sa tvorili obrovské zdroje pre politikov aj pre tých, ktorí organizovali výstavbu diaľnic. Diaľnice boli predražené preto, lebo niekto z nich kradol. Všetci to viete, len o tom nechcete písať," povedal Fico.

Bývalý minister dopravy za SDKÚ-DS Pavol Prokopovič pre Aktuálne.sk povedal, že "Fico tára ako vždy, keď obviňuje ľudí bez dôkazov".

"Pripomínam pánovi Ficovi, že diaľničné úseky, ktoré sme stavali, boli často v horskom teréne, takže nemôže porovnávať túto cenu za výstavbu na rovnom teréne. Okrem toho sa do výstavby započítavala aj cena za ďalšie projekty, na ktorých sme sa museli dohodnúť so starostami obcí, popri ktorých viedla diaľnica. Fico tára, pritom tomu vôbec nerozumie," zareagoval pre Aktuálne.sk exminister Prokopovič.

"Otvorením diaľnice A6 došlo prakticky k prvému napojeniu Slovenska na transeurópske dopravné koridory s tým, že vítame toto prepojenie. Na tomto dopravnom uzle prejde približne 17-tisíc vozidiel za 24 hodín a preto si táto cesta určite nájde svoje opodstatnenie," povedal po otvorení diaľnice minister dopravy Ľubomír Vážny.

Úsek novej diaľnice do Viedne - mapa A6

Premiér Fico sa v pondelok takisto vyjadril k ďalšej výstavbe diaľnic na Slovensku s tým, že "očakávame od PPP projektov celkom zaujímavé ceny a hlavne tam ich nebude možné navyšovať".

Reagoval tak na kritiku opozície, ktorá vyčíta Robertovi Ficovi obrovské predraženie projektu výstavby prostredníctvom súkromného kapitálu, vďaka čomu má táto vláda výrazne zadlžiť krajinu aj na obdobie, keď už nebude pri moci.

Rezort dopravy už v sobotu zverejnil v Úradnom vestníku oznámenie o koncesiách na prvý balík úsekov diaľnice D1 cez PPP projekty v celkovej dĺžke 75 kilometrov.

Na stavbe severovýchodnej diaľnice A6 spájajúcej Slovensko s Rakúckom pracovalo viac ako 400 zamestnancov, ktorí v rekordnom čase troch rokov postavili 22-kilometrový úsek s 37 mostmi.

Projekt, ktorý sa plánoval 12 rokov, realizovalo 16 stavebných firiem a 30 inžinierskych kancelárií. Jeho pôvodný rozpočtový rámec bol 185 miliónov eur a diaľnicu sa nakoniec podarilo vybudovať za 154 miliónov eur.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Strategické investície sa majú zrýchliť, ale s rizikom oslabenia vlastníckych práv, poslanci prelomili prezidentkino veto

V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...

Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.