Prešov plánuje postaviť olympijský bazén

22. 10. 2008

Mesto Prešov plánuje v najbližších dvoch rokoch postaviť v lokalite Pod Kamennou baňou olympijský plavecký bazén, ktorého realizácia sa vrátane vybudovania infraštruktúry odhaduje približne na 248 miliónov korún (8,23 milióna eur).

Prípravu tohto finančne náročného zámeru dnes schválili poslanci mestského zastupiteľstva.

"Nový športovo-spoločenský komplex by mal vzniknúť ako revitalizácia hnedého parku na pozemkoch, ktoré sú vo vlastníctve mesta a pôvodne boli určené na výstavbu otvoreného kúpaliska. Objekt bude slúžiť nielen obyvateľom mesta, ale i plaveckému klubu či univerzite. Peniaze na spomínaný projekt chceme získať v rámci výzvy na čerpanie eurofondov. Tá by sa mala objaviť na jar budúceho roka," uviedol primátor Prešova Pavel Hagyari.

Nové objekty by mali doplniť vybavenosť športového areálu v blízkosti zimného štadióna, cyklistického oválu a športovej haly. Spomínaný komplex má slúžiť jednak obyvateľom mesta na rekreačné účely, činnosť športových klubov a na organizovanie medzinárodných podujatí.

V rámci zámeru má vzniknúť na ploche 5570 metrov štvorcových plavecký bazén s rozmermi 50 x 21 metrov, ktorý bude spĺňať olympijské kritériá, detský bazén, reštaurácia, fitnescentrum a wellnes so zázemím. Prístupová cesta k tomuto komplexu má byť vybudovaná ako odbočka z križovatky Pod kalváriou, o čom už vedenie mesta rokovalo s realizátorom Nábrežnej komunikácie, Slovenskou správou ciest.

V rámci ďalšieho plánovaného zámeru mesto v tomto objekte uvažuje o vybudovaní hotela, obchodnej pasáže a podzemného parkoviska, čo si však podľa niektorých poslancov mestského parlamentu vyžiada vstup súkromného investora do projektov.

Ako povedal člen poslaneckého klubu KDH-SDKÚ-DS Jozef Kužma, "v tomto zámere vidím v podstate tri problémy. Po prvé je to nepripravenosť mesta na realizáciu projektu, pretože súbežne sa uvažuje aj o výstavbe bazéna v časti Delňa, čo môže zohrať dôležitú úlohu v procese schvaľovania. Rovnako mi nie je jasné financovanie v prípade, že peniaze z fondov nezískame. Na záver sa domnievam, že mestský úrad by mal v tomto prípade prevádzkovania uvažovať aj o využití alternatívnych zdrojov energie, čo zatiaľ v tomto zámere absentuje."

Dnešné prijatie rozhodnutia zastupiteľstva o príprave výstavby bazéna pozitívne hodnotil aj jeden z posudzovateľov štúdie Milan Kručay, ktorý desaťročia pôsobil v oblasti plaveckého športu a reprezentoval Prešov vo vodnom póle. "Mám nesmiernu radosť, že mesto bude mať po toľkých rokoch športový stánok, ktorý výrazne ovplyvní plavecký šport a hlavne vytvorí ďalšie možnosti na rekreáciu obyvateľstva," dodal bývalý vodný pólista.

Prešovská radnica predpokladá, že na vyhotovenie projektovej dokumentácie a príslušných posudkov bude potrebné vyčleniť z mestského rozpočtu 8,68 milióna korún (288.123 eur). V prípade, že mesto nebude úspešné v hodnotiacom procese schvaľovania nenávratného finančného príspevku pri čerpaní eurofondov, je rozhodnuté zabezpečiť výstavbu prostredníctvom úveru na dobu 25 rokov. Projektovú dokumentáciu k ďalším objektom určeným na podnikateľské účely by v takomto prípade odpredalo súkromným investorom.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...