Prezident podpísal spornú novelu, opozícia sa ponáhľa na súd

Bývalý učiteľ práva, generálny prokurátor, predseda parlamentu a dnes prezident Ivan Gašparovič podpísal zákon, o ktorom vie, že je v rozpore s ústavou.

Už v utorok môže štát začať stavať diaľnice aj bez súhlasu majiteľov pozemku.

Bratislava - Prezident Ivan Gašparovič nezastavil pochybnú snahu štátu stavať diaľnice aj na súkromných pozemkoch.

Podpísal zákon o jednorazových mimoriadnych opatre­niach pri príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, ktorý umožňuje, aby štát začal stavať bez toho, aby bol ku dňu vydania stavebného povolenia aj vlastníkom pôdy, na ktorej má stavba vzniknúť.

Opozícia sa chce hneď, ako zistí číslo zákona, keď vyjde v Zbierke zákonov, obrátiť na Ústavný súd. Návrh má už pripravený, poslanci ho musia ešte podpísať. Malo by sa tak stať na budúci týždeň. Navrhovatelia chcú, aby súd predbežne zastavil platnosť zákona.

„Je zrejmé, že rozhodnutie súdu by malo prísť čo najskôr. Ak sa začne stavať a vyvlastňovať, rozhodnutie o protiústavnosti nebude môcť zvrátiť nový stav,“ povedal poslanec KDH Daniel Lipšic.

Gašparovičovi to nepohorší

Právnik Lipšic hovorí, že prezident sa rozhodnutím právne diskvalifikoval. Urobil to podľa neho už vtedy, keď vyhlásil, že zákon je v rozpore „iba“ s dvoma článkami ústavy a nie s celou. Gašparovič je docentom práva.

O popularitu podľa Lipšica Gašparovič nepríde. „Tým, že sa to bude týkať malého množstva ľudí - desiatok, možno stoviek – to neohrozuje jeho znovuzvolenie. Ale je to krok, ktorý dokumentuje, že nie je štátnikom.“

Ani politológ Grigorij Mesežnikov si nemyslí, že Gašparoviča jeho rozhodnutie u jeho voličov poškodí. Zákon rovnako podľa neho nepoškodí ani Smer, ktorý ho presadil.

„Predpokladám, že Ústavný súd určí protiústavnosť zákona, a to u kriticky mysliacich ľudí prezidentovi na dôveryhodnosti nepridá,“ povedal Mesežnikov.

„Viem, že sa to legislatívci snažili ošetriť tak, aby to nebolo v rozpore s ústavou,“ povedal podpredseda vlády za Smer Dušan Čaplovič. „Myslím, že naši voliči pochopia, že treba urobiť revolučný krok. Investori sem budú ďaleko radšej prichádzať,“ tvrdí.

Čaplovič hovorí, že jeden človek, ktorý nechce predať svoj dom alebo ho vymeniť za iný, nemôže brániť takej verejne prospešnej veci, ako je cesta. „Ten jeden človek spôsobuje ťažké ujmy na zdraví, havárie medzi Žarnovicou a Žiarom nad Hronom,“ povedal.

Rozhodne súd

Premiér Robert Fico chce, aby diaľnica spojila západ krajiny s jej východom už v roku 2010. Štát sa preto potrebuje dostať k pozemkom čo najrýchlejšie. Podľa nového zákona už nebude musieť získať pozemky do svojho vlastníctva, bude stačiť, ak stavebník, Národná diaľničná spoločnosť, urobí nejaký úkon, aby ich získal.

Ak aj Ústavný súd vydá predbežné rozhodnutie, že zákon sa nebude uplatňovať, kým o ňom nerozhodne, všetky stavebné rozhodnutia vydané dovtedy už zostanú platné.

Právnička Eva Kováčechová pripomína, že platí zákaz retroaktivity. Ľudia, ktorí prídu o svoj majetok, sa budú musieť so štátom súdiť.

Treba sa zúčastniť stavebného konania

Majiteľ pozemku sa tiež môže odvolať hneď, ako stavebný úrad, teda ministerstvo dopravy, vydá povolenie stavať. O odvolaní bude rozhodovať minister. Ak potvrdí stavebné povolenie, ale dotknutý majiteľ s tým nebude súhlasiť, môže sa obrátiť na krajský súd.

Krajský súd môže vydať odklad vykonateľnosti rozhodnutia. Výstavba diaľnic sa tak zastaví.

„Deje sa to však málokedy. Ak súd nepozastaví stavebné rozhodnutie, stavebník môže aj počas súdneho procesu stavať,“ povedala Kováčechová. Občan môže taktiež požiadať krajský súd, aby sa aj on obrátil na Ústavný súd. „Takéto podanie však nebude mať odkladný účinok, zastaví sa iba samotné súdne konanie.“

Jediné, čo teraz môžu ľudia podľa Kováčechovej urobiť, je, že si dajú na vlastné náklady ohodnotiť svoj majetok. Ak sa budú neskôr so štátom súdiť, bude to ich jediný dôkaz pred súdom.

 

Želé

Stĺpček Ivana Štulajtera

Prezident Gašparovič je pragmatik. Koalícii podpíše, čo mu na podpísanie dá. Cíti to presne: ak sa má stať prezidentským kandidátom Smeru, inú možnosť nemá.

Mnohí z tých, čo mu kedysi dali hlas, boli tiež pragmatici. Nič iné v tom okrem sebazaprenia nebolo. Veď kto by sa z nich unúval k urnám, keby voči nemu v druhom kole kandidovalo obdobné politické želé a nie jeho exšéf, tvrďas Mečiar.

To sú však už zašlé časy. Teraz sú tu časy nové. Pán Gašparovič má znova veľkú šancu na zvolenie, ale už mu nebude dýchať na želé exšéf. A tak voľba prezidenta azda už prestane byť voľbou symbolu menšieho zla.

Ak Gašparovičovi ľudia úrad znovu dožičia, ich voľba. No úlohou opozície je, aby to nemal vôbec ľahké.

Voliči SDKÚ, SMK a KDH si podporu spoločného prezidentského kandidáta zaslúžia. Boli to najmä oni, čo si vynútili priamu voľbu prezidenta.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...