Prezident podpísal spornú novelu, opozícia sa ponáhľa na súd

Bývalý učiteľ práva, generálny prokurátor, predseda parlamentu a dnes prezident Ivan Gašparovič podpísal zákon, o ktorom vie, že je v rozpore s ústavou.

Už v utorok môže štát začať stavať diaľnice aj bez súhlasu majiteľov pozemku.

Bratislava - Prezident Ivan Gašparovič nezastavil pochybnú snahu štátu stavať diaľnice aj na súkromných pozemkoch.

Podpísal zákon o jednorazových mimoriadnych opatre­niach pri príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, ktorý umožňuje, aby štát začal stavať bez toho, aby bol ku dňu vydania stavebného povolenia aj vlastníkom pôdy, na ktorej má stavba vzniknúť.

Opozícia sa chce hneď, ako zistí číslo zákona, keď vyjde v Zbierke zákonov, obrátiť na Ústavný súd. Návrh má už pripravený, poslanci ho musia ešte podpísať. Malo by sa tak stať na budúci týždeň. Navrhovatelia chcú, aby súd predbežne zastavil platnosť zákona.

„Je zrejmé, že rozhodnutie súdu by malo prísť čo najskôr. Ak sa začne stavať a vyvlastňovať, rozhodnutie o protiústavnosti nebude môcť zvrátiť nový stav,“ povedal poslanec KDH Daniel Lipšic.

Gašparovičovi to nepohorší

Právnik Lipšic hovorí, že prezident sa rozhodnutím právne diskvalifikoval. Urobil to podľa neho už vtedy, keď vyhlásil, že zákon je v rozpore „iba“ s dvoma článkami ústavy a nie s celou. Gašparovič je docentom práva.

O popularitu podľa Lipšica Gašparovič nepríde. „Tým, že sa to bude týkať malého množstva ľudí - desiatok, možno stoviek – to neohrozuje jeho znovuzvolenie. Ale je to krok, ktorý dokumentuje, že nie je štátnikom.“

Ani politológ Grigorij Mesežnikov si nemyslí, že Gašparoviča jeho rozhodnutie u jeho voličov poškodí. Zákon rovnako podľa neho nepoškodí ani Smer, ktorý ho presadil.

„Predpokladám, že Ústavný súd určí protiústavnosť zákona, a to u kriticky mysliacich ľudí prezidentovi na dôveryhodnosti nepridá,“ povedal Mesežnikov.

„Viem, že sa to legislatívci snažili ošetriť tak, aby to nebolo v rozpore s ústavou,“ povedal podpredseda vlády za Smer Dušan Čaplovič. „Myslím, že naši voliči pochopia, že treba urobiť revolučný krok. Investori sem budú ďaleko radšej prichádzať,“ tvrdí.

Čaplovič hovorí, že jeden človek, ktorý nechce predať svoj dom alebo ho vymeniť za iný, nemôže brániť takej verejne prospešnej veci, ako je cesta. „Ten jeden človek spôsobuje ťažké ujmy na zdraví, havárie medzi Žarnovicou a Žiarom nad Hronom,“ povedal.

Rozhodne súd

Premiér Robert Fico chce, aby diaľnica spojila západ krajiny s jej východom už v roku 2010. Štát sa preto potrebuje dostať k pozemkom čo najrýchlejšie. Podľa nového zákona už nebude musieť získať pozemky do svojho vlastníctva, bude stačiť, ak stavebník, Národná diaľničná spoločnosť, urobí nejaký úkon, aby ich získal.

Ak aj Ústavný súd vydá predbežné rozhodnutie, že zákon sa nebude uplatňovať, kým o ňom nerozhodne, všetky stavebné rozhodnutia vydané dovtedy už zostanú platné.

Právnička Eva Kováčechová pripomína, že platí zákaz retroaktivity. Ľudia, ktorí prídu o svoj majetok, sa budú musieť so štátom súdiť.

Treba sa zúčastniť stavebného konania

Majiteľ pozemku sa tiež môže odvolať hneď, ako stavebný úrad, teda ministerstvo dopravy, vydá povolenie stavať. O odvolaní bude rozhodovať minister. Ak potvrdí stavebné povolenie, ale dotknutý majiteľ s tým nebude súhlasiť, môže sa obrátiť na krajský súd.

Krajský súd môže vydať odklad vykonateľnosti rozhodnutia. Výstavba diaľnic sa tak zastaví.

„Deje sa to však málokedy. Ak súd nepozastaví stavebné rozhodnutie, stavebník môže aj počas súdneho procesu stavať,“ povedala Kováčechová. Občan môže taktiež požiadať krajský súd, aby sa aj on obrátil na Ústavný súd. „Takéto podanie však nebude mať odkladný účinok, zastaví sa iba samotné súdne konanie.“

Jediné, čo teraz môžu ľudia podľa Kováčechovej urobiť, je, že si dajú na vlastné náklady ohodnotiť svoj majetok. Ak sa budú neskôr so štátom súdiť, bude to ich jediný dôkaz pred súdom.

 

Želé

Stĺpček Ivana Štulajtera

Prezident Gašparovič je pragmatik. Koalícii podpíše, čo mu na podpísanie dá. Cíti to presne: ak sa má stať prezidentským kandidátom Smeru, inú možnosť nemá.

Mnohí z tých, čo mu kedysi dali hlas, boli tiež pragmatici. Nič iné v tom okrem sebazaprenia nebolo. Veď kto by sa z nich unúval k urnám, keby voči nemu v druhom kole kandidovalo obdobné politické želé a nie jeho exšéf, tvrďas Mečiar.

To sú však už zašlé časy. Teraz sú tu časy nové. Pán Gašparovič má znova veľkú šancu na zvolenie, ale už mu nebude dýchať na želé exšéf. A tak voľba prezidenta azda už prestane byť voľbou symbolu menšieho zla.

Ak Gašparovičovi ľudia úrad znovu dožičia, ich voľba. No úlohou opozície je, aby to nemal vôbec ľahké.

Voliči SDKÚ, SMK a KDH si podporu spoločného prezidentského kandidáta zaslúžia. Boli to najmä oni, čo si vynútili priamu voľbu prezidenta.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.