S príchodom automobilky Kia na Slovensku sú spojené viaceré škandály.
BRATISLAVA. Najskôr Volkswagen, potom PSA Peugeot a nakoniec Kia Motors. V takomto poradí prichádzali na Slovensko svetoví výrobcovia áut, príchod poslednej sa nezaobišiel bez škandálov.
Keď v roku 2004 prichádzala automobilka Kia na Slovensko, vtedajšia vláda Mikuláša Dzurindu rozhodla, že investičná zmluva bude tajná. Netrvalo dlho a jej text aj tak unikol na verejnosť.
Podľa týždenníka Domino Fórum sa vláda zaviazala, že ak juhokórejská firma u nás preinvestuje nanovo viac ako 30 miliárd korún, štát jej automaticky poskytne ďalšie dotácie.
Sporný bol aj záväzok vlády a mesta, že v okruhu 100 kilometrov od Tepličky nad Váhom, kde Kia postavila svoj závod, sa v budúcnosti nepostaví žiadna iná automobilka.
Pochybné boli aj ostatné podmienky zmluvy – napríklad Slovensko mohlo podľa nej odstúpiť od zmluvy s polročnou výpovednou lehotou, samotná automobilka len s 30dňovou lehotou. Táto pôvodná tajná zmluva sa nezmenila a platí dodnes.
Utajená zmluva s čudnými podmienkami nebol jediný škandál, keď pri Žiline Kia stavala svoju fabriku. Problémy sa objavili aj pri vyvlastňovaní pôdy, na ktorej mal závod stáť.
Vtedajší minister hospodárstva Pavol Rusko (ANO) vyhlásil, že vyvlastňovanie je síce najzložitejšie, no aj najreálnejšie riešenie na „záchranu investície“.
Vlastníci pozemkov mali dostať za nehnuteľnosti najvyššiu cenu z troch znaleckých posudkov, vláda im chcela odpustiť aj daň z príjmov. Tí, ktorí sa dohodnúť nechceli, mali dostať za svoje parcely najnižšiu cenu.
O päť rokov neskôr, v roku 2009, Kia stále nevlastnila pozemky, na ktorých stál jej závod. V júni 2009 bolo stále 68 ľudí (z celkového počtu približne tisíc) nespokojných, majitelia pozemkov žiadali doplatiť okrem pôvodnej sumy aj ďalšie peniaze. Pre nespokojnosť občania Tepličky nad Váhom dokonca štrajkovali.
Štátne a mestské firmy, ktoré vyvlastňovanie pôdy riešili, tvrdili, že „pozemky, na ktoré sme dostali peniaze, sme už na 99 percent vyplatili“. Podľa medializovaných informácií neboli ostávajúce pozemky pod závodom odkúpené ani pred zhruba rokom.
Pálčivým problémom všetkých troch automobiliek na Slovensku sú zamestnanecké štrajky. Trnavská automobilka PSA Peugeot si ich za posledné mesiace absolvovala niekoľko. Zamestnanci žiadali zvyšovanie platov.
Vyjednávania s automobilkou, ktoré trvali od začiatku roka, nakoniec skončili kompromisom. Každý zamestnanec by mal od budúceho roka dostať vyšší plat o niekoľko desiatok eur, zároveň ich čaká jednorazové zvýšenie mzdy v podobe päťstoeurovej prémie.
Občianska iniciatíva Za spravodlivé vyvlastňovanie
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Ani ďalší pokus dokončiť štátnu nemocnicu Rázsochy nejde hladko, ohrozené sú európske peniaze. Dávnu nespravodlivosť s pozemkami asi nenapravia.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa rozhodla vrátiť Národnej rade (NR) SR novelu zákona o pozemných komunikáciách. Upozornila, že v nej nebola ani po podaní stanoviska Ministerstva financií (MF) SR dodatočne vykonaná kvantifikácia...
Odkaz na web Rádia Lumen, ak by prehrávač nefungoval: Záznam relácie ÚV hovor z 9. 12. 2022 - Vyvlastňovanie (kto môže vyvlastniť majetok občana Slovenska a za akých podmienok
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v...