Priesady: Čo potrebujú rajčiaky a čo papriky?

V máji už môžete na voľné hriadky vysievať aj také druhy zeleniny, ktoré tu bez presádzania vydržia až do zberu. Pripravte sa na túto prácu zatiaľ teoreticky.

Ani pri priaznivom počasí by ste rajčiaky nemali na záhon sadiť skôr ako po 20. máji.

Rajčiaky

Ich úspešné pestovanie vám zaručia priesady so silnou stonkou dlhou najviac 30 cm, sýtozelenými listami, s prvými vyvinutými súkvetiami a pevným koreňovým balom. Ani pri priaznivom počasí by ste ich na záhon nemali sadiť skôr ako po 20. máji, keďže rajčiaky poškodia aj veľmi slabé nočné mrazíky. Aj pôda byť už mala byť dobre prehriata.

Ku kolíkovým rajčiakom zatlčte opory vysoké aspoň 1,5 m ešte pred vysádzaním priesad. Rajčiaky saďte do riadkov vzdialených 70 cm, na vzdialenosť v riadku 60 cm, aspoň o 5 cm hlbšie, ako rástli v zakoreňovačoch, vždy z južnej strany opory.

Ak sú priesady slabé alebo vytiahnuté, zasaďte ich mierne šikmo tak, že pôdou prihrniete aj na spodnú časť stonky. Nadzemnú časť rastlín hneď po vysadení vyviažte k opore. Ak treba, vylomte aj prvé zálistky. Hlavne v chladnejších oblastiach je dôležité pestovať kolíkové rajčiaky len na jeden výhonok – plody tak skôr a lepšie dozrejú.

Vzdialenosť vysádzania kríčkových rajčiakov závisí hlavne od vzrastu jednotlivých odrôd. Vo všeobecnosti sa odporúča spon 40 x 40 až 50 x 50 cm. Kríčkové rajčiaky môžete vysádzať do brázd hlbokých 15 až 20 cm vedených v smere západ – východ. Rastliny sa nechávajú voľne rásť, zálistky sa nevylamujú.

Paprika

Na pestovanie vo voľnej pôde sa hodia menej citlivé poľné odrody zeleninovej papriky. Aj pre ne sú však ideálne slnečné polohy chránené pred vetrom a dobre priepustné pôdy.

Paprika sa radí medzi zeleninu prvej trate. Má vysoké nároky na obsah draslíka a fosforu, je citlivá na chlór. Priesady saďte na pripravené hriadky do sponu 40 x 30 až 50 x 40 cm. Odrody s väčšími a ťažšími plodmi vyväzujte k opore. Na lepšie zakorenenie môžete k rastlinám po ujatí nahrnúť trochu zeminy. Nezabudnite na výdatnú zálievku po vysadení i v čase tvorby plodov.

Pór

Hoci neznáša priame hnojenie maštaľným hnojom, potrebuje dostatočne výživné pôdy. Ak ho sadíte ako hlavnú plodinu, urobte tak až v druhej polovici mája. Na urýchlenie ujatia sa osvedčilo skrátiť listy aj korene priesad o tretinu. Dôležité je sadiť pór dostatočne hlboko. Vzdialenosť výsadbových riadkov by mala byť 30 cm, vzdialenosť rastlín v riadku 12 až 15 cm. Po zasadení výdatne zalejte.

Zeler

Aj zeler je vhodné sadiť až v druhej polovici mája – rastliny nebudú vybiehať do kvetu. Prospieva mu hnojenie dobre vyzretým kompostom, ktorý treba na jeseň zarýľovať do pôdy. Sadiť ho môžete na uvoľnené záhony po zbere skorej zeleniny – špenát, šalát, reďkovka. Živinami dobre zásobovaný zeler bude tvoriť bohatú ružicu listov. Pri výsadbe dodržte spon 40 x 40 cm. Aby boli buľvy dobre vyvinuté, spodný okraj stopiek musí byť po vysadení nad povrchom pôdy. Spomedzi koreňovej zeleniny je najnáročnejší na závlahu. Nevyhnutná je od mája do septembra. Pôda v okolí rastlín by mala byť stále mierne vlhká. Zalievajte ku koreňom, nie na listy. Osvedčila sa závlaha do brázdičky medzi riadkami. Pôdu treba často okopávať, aby korene netrpeli nedostatokom vzduchu.

Ak si myslíte, že vylamovaním listov podporíte rast buľvy, mýlite sa. Týmto zásahom zmenšujete asimilačnú plochu listov a znižujete tvorbu látok nevyhnutných na jej vývin. Ak si však raz za čas odlomíte jeden či dva listy na dochutenie polievky, úrodu si neznížite.

Dobré rady

Ak ste si priesady nestihli predpestovať, kúpite ich na miestnom trhu. Vyberajte silné a zdravé rastliny s označeným názvom odrody. Nebojte sa skontrolovať koreňový bal. Musí byť kompaktný, popretkávaný množstvom bielych korienkov.

Predpestované priesady treba pred vysádzaním otužiť, aby sa na vonkajšom záhone ľahšie ujali. Dva alebo tri dni pred výsadbou ich počas dňa vyložte do záhrady na miesto chránené pred slnkom, alebo priestor, v ktorom ste ich predpestovali, dôkladne vetrajte.

Ideálny čas na vysádzanie je podvečer alebo počas zamračeného dňa. Páliace slnko i vytrvalý studený dážď čerstvo zasadeným priesadám škodí.

Po vysadení každej priesady nezabudnite na dostatočnú zálievku.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.