Primátor trvá na stiahnutí žaloby, občania chcú garancie

Prešov - Nekonečný príbeh okolo dostavby Nábrežnej komunikácie pokračuje. Primátor Pavel Hagyari sa snaží veci posunúť do inej roviny ako jeho predchodcovia a koná razantnejšie. Ako sme už na stránkach nášho denníka informovali, najnovšie podmienil dohodu s poslednými vlastníkmi nevysporiadanej nehnuteľnosti, rodinou D r u t a r o v s k ý c h, stiahnutím žaloby. No a opäť sa začalo skloňovať vyvlastňovanie v prípade, že sa žaloba nestiahne. Tá je však selekciou všetkých problémov, ktoré ľudia v súvislosti s touto stavbou namietali od roku 2000. Úradníci ich opakovane neakceptovali, preto sa ľudia obrátili na súd.

Primátor Hagyari sa však chcel zachovať rytiersky a vypočuť si argumenty obyvateľov ulíc, ktorých sa výstavba dotkne. Zároveň ich chcel presvedčiť, aby žalobu stiahli. Na stretnutie prišlo okolo 20 občanov. "Dohoda s D r u t a r o v s k ý m i je pripravená, čaká sa na ukončenie súdneho sporu. Stretol som sa so žalobcami a prisľúbil som im výraznú pomoc pri rokovaní s investorom, teda Slovenskou správou ciest. Ich požiadavky sa mi zdajú dosť logické a reálne. Predbežne sľúbili, že stiahnu svoju žalobu späť. Pokiaľ bude tento týždeň zobratá späť, okamžite podpíšem dohodu s D r u t a r o v s k ý m i a môže sa začať výstavba," komentoval situáciu prešovský primátor.

Na stretnutí padla aj otázka, kto nahradí investorovi stratu za to, že nemohol pokračovať vo výstavbe, ak obsah ich žaloby súd zamietne. Faktom však je, že v minulosti sa už súdy na rôznych stupňoch zoberali viacerými žalobami a ani jeden zo sporov nevyhral investor. Vari aj preto občania trvali na svojom a žiadali od radnice nejaké garancie. Džentlmenská dohoda im už nestačí a okamžité stiahnutie žaloby odmietli. Navrhli, aby sa o požiadavkách znova rokovalo za prítomnosti investora, hoci ich primátor ubezpečil, že mesto chce hájiť ich záujmy.

Hovorili najmä o tých najzávažnejších námietkach. Napríklad o zlom prístupe na pozemky z plánovanej komunikácie autami, o probléme s hlukom, vibráciami, odvodnením dažďovej vody, či o odpratávaní snehu v úzkom koridore medzi fasádami domov a susediacou protihlukovou stenou, ktorá pri výstavbe vznikne. Reč bola aj o ich nákladoch na nové okná, ktoré by mali tlmiť hluk z cesty. Viacerí z nich si ich už dali vymeniť na vlastné trovy. "Riešenie prístupu na môj pozemok je také, že autá síce pod istým uhlom na môj pozemok vôjdu, ale už nevyjdú a ja chcem, aby sa to vyriešilo," povedal svoj názor František Marušák. Podobne reagoval aj ďalší zo žalobcov Miroslav Janičko. "Napríklad môj dom je na svahu a protihlukové steny ma nijako neochránia," pripomenul ďalší zo žalobcov Miroslav Janičko.

Primátor naďalej trvá na podmienke. Dohoda s D r u t a r o v s k ý m i o stavbe náhradného domu za stiahnutie žaloby. Po rokoch boja sa teda dostali do ďalšej pasce a to len preto, lebo sa pripojili k nespokojným občanom, ktorí namietali postup kompetentných pri rozhodovaní o stavbe Nábrežnej komunikácie. Dotknutý úsek cesty sa však ich domu vôbec netýka. Jeden z ich susedov to na stretnutí s primátorom verejne označil za vydieranie. Istá pani zdôraznila, že každý z nich sa za podanie žaloby rozhodoval sám za seba a každý dal plnomocenstvo právnemu zástupcovi, čím potvrdila, že za žalobou nestoja D r u t a r o v s k í. "Pýtali sme sa ako to je s tým avizovaným vyvlastňovaním a pán primátor nám povedal, že môžeme pokojne spať," reagoval na našu otázku či hovorili aj o tomto staronovom probléme Oto D r u t a r o v s k ý.

Je tu však ešte jedna zásadná otázka. Nikto nedefinoval a nehovorilo sa o tom ani na spomínanom stretnutí, ako táto žaloba môže ovplyvniť dokončenie Nábrežnej komunikácie. Úradníci totiž aj napriek tomu realizujú stavebné konania, v marci dokonca vydali stavebné povolenie na ďalšiu etapu v kilometri 0,0 - 1,3 na uliciach Obrancov mieru a Škultétyho.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...