Mestá Prešov a Veľký Šariš ešte v minulom volebnom období založili záujmové združenie Lapanč, ktoré malo riešiť odpadové hospodárstvo oboch miest.
Prešov/Veľký Šariš - Názov dostalo podľa lokality, ktorá je v katastrálnom území mesta Veľký Šariš. Recyklačný dvor mal mať vlastnú separačnú linku a kompostáreň na výmere vyše 9-tisíc štvorcových metrov. Prešov mal mať 65 percent podielov v združení a Veľký Šariš 35 percent.
Celý projekt mal stáť 40 miliónov Sk, samosprávy chceli získať na jeho realizáciu financie zo štrukturálnych fondov Európskej únie, kde spolufinancovanie predstavovalo iba 5 percent nákladov. Projekt sa dostal do fázy schvaľovania vplyvov na životné prostredie (EIA), proti čomu sa postavili občania prešovského Sídliska III., Malého aj Veľkého Šariša.
Kameňom úrazu bola trasa, ktorou sa mal odpad zvážať z Prešova do sedem kilometrov vzdialeného Veľkého Šariša. Dnes obe mestá robia kroky, ktoré ich vzďaľujú od plánovaného projektu Lapanč, hoci už vykúpili pozemky a investovali financie do procesu EIA.
Na poslednom mestskom zastupiteľstve vo Veľkom Šariši poslanci prijali uznesenie, v ktorom súhlasili s projektom firmy Fecupral, s.r.o., ktorá postaví v priemyselnej zóne Veľkého Šariša „zariadenie na energetické zhodnocovanie odpadov s nadregionálnou pôsobnosťou“. Mesto tým dalo zelenú spaľovni, čím získa likvidáciu komunálneho odpadu za výhodnú cenu a možnosť dodávky elektrickej a tepelnej energie.
Prešovskí poslanci si tento týždeň vyžiadali od vedenia mesta predložiť do zastupiteľstva informatívnu správu o stave záujmového združenia Lapanč s návrhom opatrení.
Prešovský primátor Pavel Hagyari pre agentúru SITA uviedol, že Lapanč nie je výhodný projekt pre Prešov. „Uvažujeme o vstupe zahraničného investora do Technických služieb mesta Prešov. Budeme sa snažiť, aby naša fabrika na odpad stála mimo mesta.
Pôjde o projekt podľa posledných svetových technológií. Výstavba novej recyklačnej linky je veľmi rýchla, mohla by sa postaviť v priebehu jedného roka,“ uviedol primátor. O výške plánovanej investície povedal, že "určite pôjde o niekoľko sto miliónov korún“. Mesto Prešov má zmluvu o vývoze odpadov so skládkou v Petrovciach vo Vranovskom okrese, ktorá sa v júni 2011 končí. Prekládková stanica odpadu na Cemjate pri Prešove už niekoľko rokov presakuje a je dlhodobo problematická.
Prešovská samospráva má na vyriešenie problému s odpadmi tri roky. Petícia proti rozšíreniu spaľovne v meste vyhnala z Prešova túto investíciu do Veľkého Šariša.
Vlani Prešovčania vyprodukovali vyše 24-tisíc ton komunálneho odpadu, takmer 4-tisíc ton zeleného odpadu, 3-tisíc ton stavebnej sute a ďalšieho odpadu. V meste sa separuje a vyváža deväť druhov komodít. Podľa množstva sa vlani vytriedilo 310 ton skla, 229 ton papiera a 121 ton plastov, nasleduje elektroodpad, oleje, kovy, nebezpečný odpad, autobatérie, žiarivky a výbojky.
Prešov
Skládky a spaľovne na Slovensku
Prešovčania protestujú proti spaľovni
Prešov: Petícia proti spaľovni bude k dispozícii aj v centre mesta
Rozbiehajú petíciu proti rozšíreniu spaľovne Fecupral
Ochranári a investor sa sporia pre spaľovňu v Prešove
Spaľovňa nebezpečných odpadov chce zvýšiť objem
V Prešove protestujú proti spaľovni
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu...
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.