Proti vláde protestovalo asi 300 ľudí, padli aj vulgárne slová

25. 02. 2010

Bratislava - Asi tri stovky ľudí dnes protestovali v centre Bratislavy proti politike súčasnej vlády. Na Námestí SNP, kde sa pred 20 rokmi demonštrovalo aj proti totalitného režimu v bývalom Československu, sa zišli aj nespokojní autodopravcovia, ktorí od začiatku roka bojujú proti systému elektronického mýta. Pridali sa k nim aj študenti; viacerí z nich vytkli vládnej koalícii aroganciu moci, neschopnosť vládnuť a nekompetentnosť. Na adresu vlády padli aj vulgárne slová.

"Vláda si urobila z mýta dojnú kravu," vyhlásil Jaroslav Polaček, šéf vznikajúcej Únie autodopravcov Slovenska (UNAS), ktorá začiatkom roka pripravila sériu protestov proti zavedeniu elektronického mýta. Obviňoval tiež políciu, že kamionistov vydiera a tí sa boja o prácu.

Riešili mýto aj ropovod

Organizátori pôvodne chceli, aby na námestí, kde kedysi žiadali slobodu a demokraciu davy ľudí, vystúpila zjednotená opozícia; program však museli zmeniť. Zbierali tiež podpisy na petičné hárky proti mýtu, ako aj proti výstavbe ropovodu na Žitnom ostrove.

Na ministrov padali aj rôzne vulgárne gestá a heslá, viacerí ľudia s transparentmi kričali aj hanlivé oslovenia na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Podľa prieskumov má pritom premiér spomedzi slovenských politikov najväčšiu popularitu.

Protesty majú pokračovať

Za protestom stál Alojz Hlina, ktorý sa stal v minulosti známy už viacerými protivládnymi protestnými akciami. Demonštráciu organizoval na výročie prevzatia moci komunistickou stranou, za dátum komunistického prevratu sa považuje 25. február 1948. Terčom jeho kritiky sa aj dnes opäť stal šéf SNS Ján Slota. K rečníkom sa pridali aj študenti z bratislavskej vysokej školy sv. Alžbety, ktorí kritizovali ministra školstva Jána Mikolaja (SNS).

Elektronické mýto pre nákladné vozidlá nad 3,5 tony a autobusy zaviedlo Slovensko na zhruba 2000 kilometroch diaľnic, rýchlostných ciest a ciest prvej triedy od začiatku roka. Systém však podľa dopravcov nebol dobre pripravený, pretože platili aj za časti úsekov, ktoré v skutočnosti neprejazdili. Na dnešnom proteste kritizovali okrem nezvládnutého mýta aj ďalšie kauzy súčasnej vlády. Hlina chce v protestoch pokračovať na budúci týždeň pred parlamentom; námestie si údajne rezervoval aj na 14. marca. Na tento deň pripadá výročie vzniku Slovenského štátu.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...