Bratislava - Proti výstavbe skládky odpadov, ktorá sa realizuje napriek výzve Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) na zastavenie akýchkoľvek stavebných prác, by mala zasiahnuť aj polícia. Oznámil to dnes hovorca rezortu životného prostredia Peter Višváder po proteste približne 200 až 250 nespokojných Pezinčanov pred Úradom vlády SR, kde s transparentmi Skládka nepatrí do mesta či Konajte vyzývali vládu na zabezpečenie dodržiavania zákonov.
Minister životného prostredia Jaroslav Izák dnes zároveň Pezinčanov informoval, že Inšpektorát životného prostredia Bratislava vydal pred pár dňami rozhodnutie, ktorým sa nariaďuje bezodkladné zastavenie prác. Ako pre TASR objasnil riaditeľ inšpektorátu Miroslav Held, rozhodnutie sa zatiaľ stavebníkovi nepodarilo doručiť a inšpektorát sa pokúsi o jeho opätovné doručenie v súčinnosti s políciou. "V stavebných prácach sa môže pokračovať až po nadobudnutí právoplatnosti integrovaného povolenia," vysvetlil pre TASR hovorca SIŽP Michal Štefánek. Objasnil, že podľa stavebného zákona kto uskutočňuje stavbu bez stavebného povolenia, môže dostať pokutu až do päť miliónov Sk (164.771 eur).
"Viem, že by skládka spĺňala zákonné normy, ale Pezinok ju nepotrebuje a jeho obyvatelia nechcú ďalšiu ekologickú záťaž," povedal pre TASR pezinský primátor Oliver Solga. Obáva sa, že aj keby sa skládka vybudovala, rýchlo by sa zaviezla a o 10 - 15 rokov by sa opäť vynoril problém, čo s robiť odpadom, ako aj ekologickou záťažou. "Nová skládka je 400 metrov od centra mesta, je 200 metrov od ľudských obydlí, nová skládka je ďalšou ekologickou záťažou, pretože my už máme starú jamu, do ktorej sa vozil odpad 40 rokov zo širokého okolia a Bratislavy," pripomenul.
"Skládka je prakticky zrealizovaná, kladú sa fólie, robí sa samotné teleso skládky...väčšia časť skládky je zrealizovaná," konštatoval pre TASR Jaroslav Pavlovič z občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta. Na otázku, či sú Pezinčania pripravení brániť výstavbe skládky priamo na mieste, reagoval s tým, že miera pobúrania je taká vysoká, že sa uvažuje aj nad takýmito krokmi. "Dúfame, že nebudeme musieť brániť odstraňovaniu demokracie, základných práv a slobôd," poznamenal.
SIŽP 5. marca zrušila rozhodnutie Inšpektorátu životného prostredia Bratislava, ktorým bol vylúčený odkladný účinok odvolania voči integrovanému povoleniu vydanému na výstavbu skládky odpadov v Pezinku. Inšpekcia zároveň vydala výzvu pre nového prevádzkovateľa skládky - Westminster Brothers, v ktorom zakázala akékoľvek stavebné práce na skládke až do nadobudnutia právoplatnosti integrovaného povolenia.
Odporcovia výstavby novej skládky odpadov v tesnej blízkosti mesta a vedľa uzavretej bývalej čiernej skládky už dlhodobo argumentujú zdravotnými dôsledkami skládok a tiež tým, že sa nechcú stať regionálnym smetiskom. Väčšina odpadov, ktoré sa v minulosti priviezli na ich skládku, pochádzala z iných lokalít. Kým z Pezinka sa na skládke ukladalo ročne približne 5000 ton odpadu, ďalších asi 60.000 ton za rok sa priviezlo. Podľa prieskumu verejnej mienky zo septembra minulého roka 81 percent občanov mesta odmieta vybudovanie novej skládky.
Skládky a spaľovne na Slovensku
Pezinčania prišli pred Úrad vlády
SDKÚ: V Pezinku rastie skládka vládnych sľubov
O súboji malého mesta s veľkými zo Smeru
Proti pezinskej skládke protestovalo pred vládou 200 ľudí
Pred Úradom vlády bude protest proti výstavbe skládky v Pezinku
Prokurátor skládku odpadov odobril
Smer vidí za skládkou Dzurindu
Poslanci zjednodušili stavbu skládky v Pezinku
Inšpektori: Nevieme, či sa stavia
Pezinčania sa na vlastné oči presvedčili, ako im "nestavajú" skládku
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.