Proti výstavbe pezinskej skládky zasiahne polícia

25. 06. 2008

Bratislava - Proti výstavbe skládky odpadov, ktorá sa realizuje napriek výzve Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) na zastavenie akýchkoľvek stavebných prác, by mala zasiahnuť aj polícia. Oznámil to dnes hovorca rezortu životného prostredia Peter Višváder po proteste približne 200 až 250 nespokojných Pezinčanov pred Úradom vlády SR, kde s transparentmi Skládka nepatrí do mesta či Konajte vyzývali vládu na zabezpečenie dodržiavania zákonov.

Minister životného prostredia Jaroslav Izák dnes zároveň Pezinčanov informoval, že Inšpektorát životného prostredia Bratislava vydal pred pár dňami rozhodnutie, ktorým sa nariaďuje bezodkladné zastavenie prác. Ako pre TASR objasnil riaditeľ inšpektorátu Miroslav Held, rozhodnutie sa zatiaľ stavebníkovi nepodarilo doručiť a inšpektorát sa pokúsi o jeho opätovné doručenie v súčinnosti s políciou. "V stavebných prácach sa môže pokračovať až po nadobudnutí právoplatnosti integrovaného povolenia," vysvetlil pre TASR hovorca SIŽP Michal Štefánek. Objasnil, že podľa stavebného zákona kto uskutočňuje stavbu bez stavebného povolenia, môže dostať pokutu až do päť miliónov Sk (164.771 eur).

"Viem, že by skládka spĺňala zákonné normy, ale Pezinok ju nepotrebuje a jeho obyvatelia nechcú ďalšiu ekologickú záťaž," povedal pre TASR pezinský primátor Oliver Solga. Obáva sa, že aj keby sa skládka vybudovala, rýchlo by sa zaviezla a o 10 - 15 rokov by sa opäť vynoril problém, čo s robiť odpadom, ako aj ekologickou záťažou. "Nová skládka je 400 metrov od centra mesta, je 200 metrov od ľudských obydlí, nová skládka je ďalšou ekologickou záťažou, pretože my už máme starú jamu, do ktorej sa vozil odpad 40 rokov zo širokého okolia a Bratislavy," pripomenul.

"Skládka je prakticky zrealizovaná, kladú sa fólie, robí sa samotné teleso skládky...väčšia časť skládky je zrealizovaná," konštatoval pre TASR Jaroslav Pavlovič z občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta. Na otázku, či sú Pezinčania pripravení brániť výstavbe skládky priamo na mieste, reagoval s tým, že miera pobúrania je taká vysoká, že sa uvažuje aj nad takýmito krokmi. "Dúfame, že nebudeme musieť brániť odstraňovaniu demokracie, základných práv a slobôd," poznamenal.

SIŽP 5. marca zrušila rozhodnutie Inšpektorátu životného prostredia Bratislava, ktorým bol vylúčený odkladný účinok odvolania voči integrovanému povoleniu vydanému na výstavbu skládky odpadov v Pezinku. Inšpekcia zároveň vydala výzvu pre nového prevádzkovateľa skládky - Westminster Brothers, v ktorom zakázala akékoľvek stavebné práce na skládke až do nadobudnutia právoplatnosti integrovaného povolenia.

Odporcovia výstavby novej skládky odpadov v tesnej blízkosti mesta a vedľa uzavretej bývalej čiernej skládky už dlhodobo argumentujú zdravotnými dôsledkami skládok a tiež tým, že sa nechcú stať regionálnym smetiskom. Väčšina odpadov, ktoré sa v minulosti priviezli na ich skládku, pochádzala z iných lokalít. Kým z Pezinka sa na skládke ukladalo ročne približne 5000 ton odpadu, ďalších asi 60.000 ton za rok sa priviezlo. Podľa prieskumu verejnej mienky zo septembra minulého roka 81 percent občanov mesta odmieta vybudovanie novej skládky.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...