Proti výstavbe pezinskej skládky zasiahne polícia

25. 06. 2008

Bratislava - Proti výstavbe skládky odpadov, ktorá sa realizuje napriek výzve Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) na zastavenie akýchkoľvek stavebných prác, by mala zasiahnuť aj polícia. Oznámil to dnes hovorca rezortu životného prostredia Peter Višváder po proteste približne 200 až 250 nespokojných Pezinčanov pred Úradom vlády SR, kde s transparentmi Skládka nepatrí do mesta či Konajte vyzývali vládu na zabezpečenie dodržiavania zákonov.

Minister životného prostredia Jaroslav Izák dnes zároveň Pezinčanov informoval, že Inšpektorát životného prostredia Bratislava vydal pred pár dňami rozhodnutie, ktorým sa nariaďuje bezodkladné zastavenie prác. Ako pre TASR objasnil riaditeľ inšpektorátu Miroslav Held, rozhodnutie sa zatiaľ stavebníkovi nepodarilo doručiť a inšpektorát sa pokúsi o jeho opätovné doručenie v súčinnosti s políciou. "V stavebných prácach sa môže pokračovať až po nadobudnutí právoplatnosti integrovaného povolenia," vysvetlil pre TASR hovorca SIŽP Michal Štefánek. Objasnil, že podľa stavebného zákona kto uskutočňuje stavbu bez stavebného povolenia, môže dostať pokutu až do päť miliónov Sk (164.771 eur).

"Viem, že by skládka spĺňala zákonné normy, ale Pezinok ju nepotrebuje a jeho obyvatelia nechcú ďalšiu ekologickú záťaž," povedal pre TASR pezinský primátor Oliver Solga. Obáva sa, že aj keby sa skládka vybudovala, rýchlo by sa zaviezla a o 10 - 15 rokov by sa opäť vynoril problém, čo s robiť odpadom, ako aj ekologickou záťažou. "Nová skládka je 400 metrov od centra mesta, je 200 metrov od ľudských obydlí, nová skládka je ďalšou ekologickou záťažou, pretože my už máme starú jamu, do ktorej sa vozil odpad 40 rokov zo širokého okolia a Bratislavy," pripomenul.

"Skládka je prakticky zrealizovaná, kladú sa fólie, robí sa samotné teleso skládky...väčšia časť skládky je zrealizovaná," konštatoval pre TASR Jaroslav Pavlovič z občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta. Na otázku, či sú Pezinčania pripravení brániť výstavbe skládky priamo na mieste, reagoval s tým, že miera pobúrania je taká vysoká, že sa uvažuje aj nad takýmito krokmi. "Dúfame, že nebudeme musieť brániť odstraňovaniu demokracie, základných práv a slobôd," poznamenal.

SIŽP 5. marca zrušila rozhodnutie Inšpektorátu životného prostredia Bratislava, ktorým bol vylúčený odkladný účinok odvolania voči integrovanému povoleniu vydanému na výstavbu skládky odpadov v Pezinku. Inšpekcia zároveň vydala výzvu pre nového prevádzkovateľa skládky - Westminster Brothers, v ktorom zakázala akékoľvek stavebné práce na skládke až do nadobudnutia právoplatnosti integrovaného povolenia.

Odporcovia výstavby novej skládky odpadov v tesnej blízkosti mesta a vedľa uzavretej bývalej čiernej skládky už dlhodobo argumentujú zdravotnými dôsledkami skládok a tiež tým, že sa nechcú stať regionálnym smetiskom. Väčšina odpadov, ktoré sa v minulosti priviezli na ich skládku, pochádzala z iných lokalít. Kým z Pezinka sa na skládke ukladalo ročne približne 5000 ton odpadu, ďalších asi 60.000 ton za rok sa priviezlo. Podľa prieskumu verejnej mienky zo septembra minulého roka 81 percent občanov mesta odmieta vybudovanie novej skládky.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Strategické investície sa majú zrýchliť, ale s rizikom oslabenia vlastníckych práv, poslanci prelomili prezidentkino veto

V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...

Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.