Rakúska vláda sa snaží zabrániť, aby sa dom stal centrom záujmu neonacistov.
Rakúsky parlament schválil v stredu večer zákon, ktorý umožní vyvlastnenie rodného domu nacistického vodcu Adolfa Hitlera v meste Braunau am Inn v Hornom Rakúsku.
Rakúska vláda sa dlhodobo snaží zabrániť tomu, aby sa dom, kde sa v apríli 1889 narodil Hitler, stal miestom zhromažďovania sa a záujmu neonacistov. O tom, ako riešiť problém Hitlerovho domu sa v Rakúsku diskutuje už roky, vážne sa pritom uvažovalo aj o jeho demolácii.
Nehnuteľnosť je v súkromnom vlastníctve a vláda ju mala v prenájme už od roku 1972, aby zamedzila jej zneužitiu; bola pritom ochotná dávať na tento účel pomerne veľké sumy. Priestory dlhé roky využívali rôzne charitatívne organizácie, naposledy tam bolo stredisko pre ľudí so zdravotným postihnutím.
Od roku 2011 je však dom prázdny, čo spôsobili spory medzi vládou a majiteľkou domu Gerlindou Pommerovou, ktorá odmietla udeliť súhlas na jeho obnovu alebo jeho odpredanie štátu.
Doterajšiu majiteľku, ktorá je už v dôchodkovom veku, by na základe novoprijatého zákona mali odškodniť. Čo sa s domom stane po plánovanom vyvlastnení, zatiaľ jasné nie je. Okrem demolácie sa zvažuje aj jeho využitie na iný účel, informovala stanica BBC.
Komisia historikov, ktorá celú záležitosť preskúmala, zdôraznila, že Rakúsko by nemalo popierať svoju nacistickú minulosť. Kultúrne organizácie zase pripomenuli, že dom je súčasťou historického centra mesta Braunau.
Občianska iniciatíva Za spravodlivé vyvlastňovanie
Rakúšania rozhodli: Hitlerov rodný dom zbúrajú
Rakúsko chce vyvlastniť Hitlerov rodný dom, vábi neonacistov
Rakúsko chce kúpiť Hitlerov rodný dom, hrozí vyvlastnením
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.