Rezort dopravy chce zrýchliť stavbu diaľnic

Podľa štátneho tajomníka ministerstva je veľkým problémom doba obstarávania.

15. 04. 2012

Urýchlenie výstavby diaľnic a modernizáciu železničnej siete považuje za svoju prioritu štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Andrej Holák (Smer-SD). Zdôvodňuje to tým, že len s kvalitnou infraštruktúrou môže byť podporený hospodársky rast v regiónoch.

,,Treba výrazne zrýchliť a zefektívniť prípravu a výstavbu nadradenej cestnej infraštruktúry. Budeme musieť analyzovať aj ďalší postup ohľadne fungovania podriadených organizácií, konkrétne Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia a Letiska M. R. Štefánika v Bratislave," priblížil A. Holák svoje predstavy pre agentúru SITA.

Štátny tajomník považuje za potrebné zdynamizovať proces prípravy výstavby diaľnic a obstarávania. ,,Treba legislatívne vstúpiť do procesov majetkovo-právneho vysporiadania aj zákona o verejnom obstarávaní. Je nemysliteľné, aby jeden obstarávací proces trval trištvrte roka, to nám výstavbu infraštruktúry zbytočne predlžuje," pokračoval štátny tajomník.

Za prioritu medzi zdrojmi financovania diaľničnej výstavby označil čerpanie eurofondov a využitie súčasných kapacít. Treba však podľa neho zvážiť aj ďalšie financovanie formou projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP), ale aj iné možnosti financovania, ktoré budú k dispozícii.

V prípade zadlžených štátnych železničných spoločností na ministerstve momentálne dávajú do poriadku vstupné dáta. ,,Máme k dispozícii rôzne, často protirečivé údaje z ministerstva a podriadených organizácií. Po ich uprataní pripravíme a predstavíme adekvátne riešenia," avizoval A. Holák. Uvedomuje si pritom dôležitosť riešenia situácie, keďže železničná doprava je bezpečná a ekologická, podporuje ju aj Európska únia.

,,Je dôležité, aby po diaľnici nejazdili tisícky áut s jedným cestujúcim, ale aby mala cestujúca verejnosť adekvátnu kvalitnú alternatívu," dodal štátny tajomník.

Problémom v rámci železničného sektora je najmä ďalšia perspektíva nákladného prepravcu Cargo. Jeho fungovanie zaťažuje aj štátna pôžička vo výške 166 mil. eur ešte z čias prvej Ficovej vlády. Predchádzajúci minister dopravy Ján Figeľ (KDH) chcel do leta tohto roka nájsť pre Cargo strategického partnera, ktorý by v spoločnosti získal najmenej 66 % akcií. Pád vlády Ivety Radičovej a predčasné parlamentné voľby však zastavili aj prípravu tohto zámeru. Smer-SD podľa vyjadrení jeho lídra a premiéra Roberta Fica s privatizáciou strategických podnikov neuvažuje.

,,Vieme, že musíme tento problém akútne riešiť, aj vzhľadom na krízu a pokles prepravných výkonov, ktorý sa nevyhnutne prejavuje v hospodárení Carga," nadviazal. Ako pripomenul, na ministerstve čaká neuzavretá súťaž na výber poradcu na vstup strategického partnera. ,,Musíme zhodnotiť všetky podklady a potom prijmeme najvhodnejšie riešenie," dodal.

A. Holák sa na ministerstvo dopravy vrátil po necelých dvoch rokoch. Na tomto ministerstve bol vedúcim služobného úradu pri ministrovi Ľubomírovi Vážnom počas prvej vlády Roberta Fica. ,,Vzhľadom na moje predchádzajúce pôsobenie v rezorte v rokoch 2006 až 2010 chcem využiť svoje skúsenosti a odborné znalosti na dosiahnutie cieľov, ktoré som spomínal vyššie," odvetil na otázku, prečo prijal ponuku na post štátneho tajomníka.

Ministra dopravy Jána Počiatka pozná Holák ako profesionála a tímového hráča. ,,S ministrom aj druhým štátnym tajomníkom Františkom Palkom nás spája podobný vek aj názory na manažérske a projektové riadenie, preto očakávam veľmi efektívnu a plodnú spoluprácu na riešení problémov, ktorých je v rezorte veľa," uviedol A. Holák.

Uplynulé dva roky pôsobil ako asistent poslanca Martina Glváča, ktorý sa v novej Ficovej vláde stal ministrom obrany. Holák má od leta 2010 poradenskú firmu Levela, s.r.o., ktorá podľa neho v súčasnosti nie je aktívna a plánuje ju v najbližšom čase zrušiť.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...