Rusko chce Kia presvedčiť,aby súhlasila s inou lokalitou

Minister hospodárstva Pavol Rusko tvrdí, že slovenská strana zatiaľ oficiálne stanovisko kórejskej automobilky na presťahovanie investície do inej lokality ešte nedostala.

Medializované informácie, ktoré hovorili o tom, že Kia trvá na stavbe továrne pri Žiline, poskytol podľa Ruska právny zástupca investora, ktorý na to nemá kompetencie. Preto chce minister s predstaviteľmi Kia tento týždeň rokovať o presťahovaní investície do inej lokality. „Je príjemné počuť, keď Kia povie, že na zmenu lokality nemá dôvod, pretože slovenskej vláde dôveruje a stavebné práce sa už začali. Musíme ju však informovať o tom, že ak súčasný vývoj bude pokračovať aj naďalej, práce sa neukončia,“ zdôraznil Rusko.
Ten je stále presvedčený, že vyvlastňovanie môže trvať až 9 mesiacov a v takomto prípade by bol investor nútený fabriku postaviť inde ako na Slovensku.

Problémové vyvlastnenie

Ministerstvo síce s možnosťou vyvlastnenia počítalo, ale s tým, že k takému to kroku bude musieť pristúpiť nanajvýš v niekoľkých desiatkach prípadov. Vlastníkov, ktorí svoju pôdu predať nechcú a vlastnia viac ako 10 štvorcových metrov, je však podľa Ruska približne 470. Príkladom, ako môže dopadnúť vyvlastňovanie, ak sa ho niekto snaží predlžovať, je podľa Ruska stavba diaľničného obchvatu Prešova, ktorá stojí dva roky. Ako povedal, preto je alternatíva náhradnej lokality „stále v hre a mám pocit, že čím ďalej, tým viac“.
Súčasnej situácii sa podľa neho vyhnúť nedalo, štát do boja o Kia vstúpil s parcelou pri Žiline až v októbri. Priemyselné parky s vysporiadanými pozemkami a vydaným územným rozhodnutím nemáme a donedávna to neumožňovala ani legislatíva, podľa ktorej nebolo možné zriadiť park iba pre jedného investora. Takto iba identifikácia vlastníkov pozemkov trvala tri mesiace a pre meškajúcu špecifikáciu továrne od Kia Motors sa oneskorilo aj vydanie územného rozhodnutia. Bez identifikácie vlastníkov sa nedali uzavrieť ani zmluvy o budúcich zmluvách. „Pozemky boli identifikované až v apríli, a to už existovali petičné výbory so svojou požiadavkou 350 Sk/m2,“ tvrdí Rusko.

Potrebné posudky

Iný postup ako na základe znaleckých posudkov minister odmieta. „To by som mohol pre ministerstvo začať kupovať pozemky a sesternici za štvorcový meter zaplatiť 20-tisíc. Ak by sa ma niekto opýtal, prečo som rozhádzal peniaze daňových poplatníkov, odpovedal by som, že sa nechcela dohodnúť a musel som na jej požiadavky pristúpiť,“ zdôraznil minister. Ak by bol štát nútený vlastníkom pôdy ustúpiť, podľa Ruska by pozemky pod diaľnice a priemyselné parky začali skupovať rôzne finančné skupiny, aby na tom na úkor štátu zarobili. „Kde budú stáť, nie je problém v súčasnosti zistiť, a chytrákov ako pán Kočner bude pribúdať,“ myslí si Rusko.
Konečné rozhodnutie prijme až vláda, ktorej Rusko predloží viaceré alternatívy ďalšieho postupu. Medzi ne patrí vypracovanie nového posudku, vyvlastňovanie a nová lokalita pre investora.

Alternatívy, ktorými sa bude zaoberať vláda

  • Počká sa na územné rozhodnutie a dá sa vypracovať ešte jeden znalecký posudok. Súhlas majiteľov pôdy s novou cenou nie je istý.
  • Pôda sa vyvlastní, čo môže trvať až 9 mesiacov.
  • Kia Motors bude ponúknutá nová lokalita (pravdepodobne Nitra). V tomto prípade sa podľa Ruska môže upraviť pozemok do stavu, v akom je v Žiline, do dvoch mesiacoch.

Stavebné stroje odišli

Z polí pri Žiline začali v pondelok popoludní firmy sťahovať stavebné mechanizmy, ktoré tu doteraz zhŕňali ornicu. Potvrdil to generálny manažér projektu Kia/Hyundai Stanislav Vinc. Nespresnil, či sťahovanie mechanizmov súvisí so súčasným dianím okolo projektu Kia. V posledných dňoch však stavebné stroje na poli nepracovali, len stáli. Vinc doplnil, že ornica už je z celého pozemku stiahnutá a uložená na skládkach priamo na poli.

Podrobne monitorujeme:

Žilina, KIA

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...