Bratislava - S elektronickým výberom mýta, ktoré sa na Slovensku spustilo od začiatku roka, je nespokojný aj Česmad Slovakia. Združenie dopravcov kritizovalo, že kamionisti musia za niektoré úseky platiť aj dvakrát a nielen toľko, čo prejazdia. Ministra dopravy Ľubomíra Vážneho preto chcú v piatok požiadať o zmenu legislatívy alebo dočasné pozastavenie systému, pokiaľ sa problémy nevyriešia. ČTK to povedal generálny tajomník Česmadu Pavol Reich.
Podľa združenia je v súčasnosti rozpor v legislatíve, podľa ktorej by mali vodiči vozidiel nad 3,5 tony platiť mýto podľa prejazdených kilometrov na spoplatnených úsekoch. "Momentálne sa dopravcom spoplatňujú aj úseky, ktoré reálne neprešli a v niektorých prípadoch platia za jeden úsek cesty aj dvakrát," uviedol Reich.
Jeden z prepravcov údajne zaplatil pri ceste z Malaciek smerom na hraničný priechod Kúty-Břeclav pri použití komunikácie prvej triedy aj diaľnice mýtny poplatok 8,632 eura, zatiaľ čo spiatočná cesta ho pri použití samotnej diaľnice vyšla na 5,63 eura.
"Jedna vec je buď urýchlene spraviť novelu vyhlášky (...), aby sa tie vymedzené úseky platili - koľko kto prejde, toľko zaplatí, alebo nezostáva nič iné, pouvažovať aj nad možnosťou, že by sa prípadne pozastavil ten systém na mesiac január, a že by sa to doriešilo," povedal Reich. Česmad chce tiež pre dopravcov presadiť možnosť požiadať štát o náhradu škody, ktorá im chybou v systéme vznikla.
S ministrom dopravy plánuje združenie rokovať aj o situácii na hraničných priechodoch, ktoré pri vstupe na Slovensko zablokovali kilometrové kolóny kamiónov. Dôvodom je potrebná registrácia do mýtneho systému. Česmad plánuje opäť požiadať o zavedenie takzvaného "ticket systému", ktorý by mal umožniť vodičom vozidiel prechádzajúcim cez krajinu jednoduchšie zaplatiť za mýto bez toho, aby si museli zaobstarať palubnú jednotku. Použitie tohto systému pritom povoľuje aj zákon a je pripravené na ôsmich hraničných priechodoch.
Na nedostatky nového mýtneho systému už od konca vlaňajška upozorňuje Únia autodopravcov Slovenska (UNAS), ktorá združuje malých a stredných nákladných dopravcov. UNAS začiatkom týždňa zorganizoval petíciu proti mýtu a nevylúčil ani ďalšie akcie. Počas dneška desiatky kamiónov zablokovali jednu z kľúčových ciest na východe Bratislavy, išlo vraj o spontánny protest niekoľkých dopravcov.
Prevádzkovateľ elektronického mýta, spoločnosť SkyToll, začal vodičom kamiónov čakajúcim na registráciu do systému poskytovať bezplatné občerstvenie a teplú stravu. Čakanie na vybavenie palubnou jednotkou by do konca týždňa mali skrátiť aj formuláre v tureckom a rumunskom jazyku, informovala dnes ČTK mediálna zástupkyňa firmy SkyToll Lenka Lendacká. Rozbeh mýtneho systému od začiatku roka sprevádzajú viaceré problémy vrátane kolón kamiónov na vstupoch na Slovensko.
"K dnešnému dňu je najviac vyťažené hraničné distribučné miesto vo Svrčinovci. Odporúčame vodičom, aby využili aj iné menej vyťažené hraničné distribučné miesta a zákaznícke miesta," povedal generálny riaditeľ SkyTollu Matej Okáli.
Kamionisti v uplynulých dňoch čakali na vybavenie na hraniciach s Českom, Poľskom a Maďarskom aj niekoľko hodín. Od utorka im SkyToll poskytuje bezplatné občerstvenie, ku ktorému dnes pridal aj teplú stravu. Na najfrekventovanejších hraničných distribučných miestach zabezpečil aj mobilné toalety.
Elektronické mýto musia od 1. januára platiť za jazdu po diaľniciach a ďalších vybraných cestách vodiči vozidiel nad 3,5 tony vrátane autobusov, ktoré majú zhruba polovičné sadzby. Za prvých šesť dní prevádzky systému vybral SkyToll pre štát 826.998,64 eura za prejazd zhruba 5,5 milióna kilometrov. Do systému sa k dnešnému dňu zaregistrovalo vyše 73.000 vozidiel.
Poľskí kamionisti bojujú o Duklu. Zatiaľ márne
Vodiči: Mýto narobilo Slovensku hanbu
Dopravcovia trvajú na zmenách v mýte, nevylučujú blokádu diaľníc
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.