S výstavbou diaľnice Prešov-Svinia sa zrejme začne v septembri

Prešov - Objem výdavkov na stavebné práce na diaľnici D1 a na rýchlostných cestách R1 a R2 by mal v tomto roku dosiahnuť 11,594 miliardy korún. Viac ako 8 miliárd je vyčlenených na výstavbu diaľnice D1 v niekoľkých úsekoch. Tieto údaje vyplývajú zo správy o plnení programu výstavby diaľnic a rýchlostných ciest, ktorú rezort dopravy predložil na pripomienkové konanie.

Celkové výdavky na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku by sa však podľa predbežného podnikateľského plánu Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), a.s., mali pohybovať na úrovni 16,1 mld. Sk. Z toho výdavky na stavebné práce by mali byť vo výške 14,209 mld. Sk. Ide o výrazne vyšší objem ako vlani, keď sa preinvestovalo okolo 9 mld. korún. Podľa správy ministerstva dopravy, časť zdrojov by mali tvoriť úvery pre NDS a to v objeme 4,8 miliardy korún z predaja diaľničných nálepiek.

Zaujímali nás najmä o diaľničné úseky na východe Slovenska. Podľa predloženej správy už v decembri tohto roku NDS plánuje odovzdať do používania úsek rýchlostnej cesty R4 Košice, Prešovská-Sečovská v dĺžke 2,8 kilometra.

Na diaľnici D1 by sa mal už v treťom kvartáli začať stavať úsek Svinia-Prešov západ v dĺžke 7,9 kilometra. Podľa našich informácií pre stavbu ešte nebolo vydané stavebné povolenie, ktoré je podmienené majetkovým vysporiadaním, preto nás zaujímalo, nakoľko reálne sú plány investora. Oslovili sme šéfa Stavebného úradu pri prešovskej radnici Mariána Harčaríka. Zaujímalo nás, či investor už požiadal o stavebné povolenie. "Minulý týždeň boli v Prešove zástupcovia investora a požiadali o stavebné povolenie na prekládku plynovodu. Stavebný úrad v Župčanoch zase o preložku elektrického vedenia a trafostanice a čiastkové požiadavky mali aj na krajské špecializované úrady. Na samotnú stavbu diaľnice vydáva stavebné povolenie Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií. Pokiaľ viem, tak so začiatkom výstavby sa počíta v septembri," reagoval na našu otázku M. Harčarík. V tejto súvislosti sme sa opýtali, ako sa skončili posledné vyvlastňovacie konania, keďže podmienkou na vydanie stavebného povolenia je vysporiadaný majetok. "Dvaja z posledných vlastníkov sa voči vyvlastňovaciemu rozhodnutiu odvolali, ale keďže novela stavebného zákona už nadobudla účinnosť, tento týždeň celý spisový materiál postupujeme na Krajský stavebný úrad v Prešove. Máme lehotu do 10. júla," povedal vedúci prešovského spoločného stavebného úradu.

Na jeseň sa tiež začne s prvou etapou výstavby privádzača Poprad-Kežmarok a v decembri je v pláne stavba rýchlostnej komunikácie R4 Svidník-preložka v dĺžke 4,9 kilometra. Tá má odkloniť ťažkú kamiónovú dopravu smerujúcu na hraničný priechod vo Vyšnom Komárniku z centra mesta. Aj preto sa medzi Svidníčanmi hovorí o výstavbe obchvatu. Ako nám potvrdil primátor Svidníka Michal Bartko, pri vysporiadaní majetku nemuseli pristúpiť k vyvlastňovaniu. Majitelia pôdy, medzi nimi aj mesto samotné sa s investorom dohodli na kúpno-predajných zmluvách. "Pokiaľ viem, tak majetok je na 80 percent vysporiadaný a zvyšok je pôda neznámych vlastníkov. To bude riešiť Slovenský pozemkový fond. Podľa môjho názoru už nič nebráni vydaniu stavebného povolenia a vypísaniu medzinárodného tendra na dodávateľa stavby," mieni primátor M. Bartko.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...