Dnešný Solin takmer splýva s predmestiami stredodalmátskeho Splitu. Za čias Rímskej ríše však bol pod názvom Salona hlavným mestom provincie Dalmácia.
Solin nie je malým mestom ani dnes, má viac než 18tisíc obyvateľov. V jeho najlepších rokoch tu však žilo okolo 60-tisíc ľudí.
Keď dnes vychádzate zo Splitu po diaľnici smerom na sever, na Solin vás upozorní len nenápadná tabuľa. Aj z diaľnice je vidno časť ruín, ale až keď sa rozhodnete k nim zísť, objavíte obrovský komplex zvyškov antického mesta.
Uličkami dnešného Solinu sa nechajte naviesť najprv k zvyškom amfiteátra. Ležia priamo pri domoch, pokojne by mohli dostať aj popisné číslo.
Zo stavby veľa nezostalo, oválny stred lemujú zvyšky múrov len z jednej strany. Na prvý pohľad vyzerá ako dedinský futbalový štadión. A malí Solinčania ho tak aj využívajú.
Keď sa však prechádzate okolo zvyškov múrov, narazíte na kanalizáciu, odtokové jamy, ktoré okrem odpadkovej vody odvádzali aj krv z obetovaných zvierat. Od Solinu je mŕtvo, ale hluk z diaľnice sa vám tlmeno vznáša nad hlavou.
Panoráma Splitu je tiež na dohľad a je skutočne ťažké si predstaviť, ako to tu vyzeralo, keď sa v amfiteátri tlačili tisícky ľudí a privádzacie kanály vedeli rýchlo do arény napustiť vodu a po jej hladine premávali lode.
Lepšiu predstavu však získate o pár kilometrov ďalej na hlavných vykopávkach. Z amfiteátra sa tam dá dostať aj pešo po chodníku, ale je to dosť ďaleko a k autu by ste sa museli vracať. Aj to však prispieva k tomu, aby ste si uvedomili, aká obrovská antická Salona bola, keďže medzi amfiteátrom a vykopávkami bolo mesto s ulicami, ktoré dnes ešte nie sú odkryté.
Čo odkryli v Soline
Salonu založili zrejme Ilýri, postupne ju kolonizovali Gréci. Na začiatku nového letopočtu sa Ilýri vzbúrili proti Rimanom, ktorí povstanie s problémami, ale predsa potlačili.
Strediskom provincie Horné Ilýrsko, neskôr premenovanej na Dalmáciu, sa stala práve Salona. Inak Dalmácia dostala svoj názov po ilýrskom kmeni Delmatov.
Ilýri mali pôvodne veľkú autonómiu, ale Rimania postupne aj na tomto území zaviedli svoj hospodársky systém, stavali cesty, ktoré pretrvali až do stredoveku, stavali kúpele, kanalizáciu, chrámy, z Ríma privážali prisťahovalcov a ako úradný jazyk zaviedli latinčinu.
Zároveň s prisťahovalcami sa do Dalmácie dostalo aj kresťanstvo a získalo si tu taký rešpekt, že Salona sa v druhej polovici 3. storočia stala sídlom biskupa. Začiatkom siedmeho storočia mesto spustošili avarské a slovanské kmene. Domáci pred nimi utiekli do Splitu a na ostrovy.
Nový Solin vznikol za rozvalinami Salony a bol centrom chorvátskych kráľov a v miestnej Bazilike sv. Petra korunovali v roku 1075 Zvonimíra za kráľa Chorvátska a Dalmácie.
A všetky tieto historické etapy poznačili aj odkryté ruiny v archeologickom komplexe v Soline.
Areál, ktorý odkrýva ruiny z prvého až piateho storočia, je skutočne rozsiahly. V sezóne sa dá objednať sprievodca, čo odporúčame, pretože popisné tabule nájdete len pri vchode a potom pri rímskych kúpeľoch. Čo je na takej obrovskej ploche s množstvom rímskych a ranokresťanských pamiatok navzájom premiešaných naozaj nedostačujúce.
Hneď pri vchode v lokalite Manastirin sú zvyšky starokresťanského kostola s množstvom roztrúsených sarkofágov. Môžete chodiť po jeho obvodových múroch, v zemi sú otvory do zvyškov podzemných krýpt.
Našťastie sú to len akési diery, takže nelákajú turistov do nich vliezť, ale treba si dávať pozor, aby ste sa do niektorej neprepadli.
Rozpoznať miesto, kde bol hlavný oltár, je ťažké, ale môžete sa orientovať podľa toho, že za ním bolo pohrebisko. A tak kopa sarkofágov vás navedie. Tých sú tam stovky, niektoré zničené, časť z nich reštaurátori už opravili.
V pohrebisku bol pochovaný aj svätý Dujme, ktorého v roku 304 údajne umučili. Jeho pozostatky obyvatelia odniesli počas nájazdu Avarov do Splitu, kde ich znova pochovali.
Zatiaľ čo v amfiteátri ste počuli zvuky z diaľnice, na vykopávkach je úplné ticho. Mimo sezónu počujete len vtákov a aj v lete sa turisti na obrovskom priestore vedia roztratiť tak, že si môžete vychutnávať samotu.
Z komplexu sú zaujímavé aj zvyšky rímskych kúpeľov, kde vidno jednotlivé miestnosti, v odpočivárni aj priestory na ležanie, kanály na prívod vody.
Na Solin si vyhraďte aspoň tri hodiny, je to taký príjemný doobedňajší alebo podvečerný výlet, ktorý zvládnu aj najmenšie deti.
Hoci je pri mori, ovplyvňuje ho aj pohorie Kozjak, na úpätí ktorého je rozložené. A tak tu v letných horúčavách nájdete príjemný tieň v záhrade pri bývalej fare.
Do areálu sa dostanete s kočíkom aj invalidným vozíkom, sú v ňom popri vykopávkach upravené chodníky.
Cestu hradilo Chorvátske turistické združenie
Istrijský Rovinj je prístavom umelcov
Chorvátsko: Cesta na dovolenku nie sú preteky
Chorvátsko: Ak idete v kolóne, dohodnite si miesto stretnutia
Chorvátsko: Čakanie pri Záhrebe možno obísť - cez správny koridor
Chorvátsko: K Jadranu za šesť hodín
Chorvátsko: Diaľnice nepribudli, ale servis nepoľavil
On-line vyhľadávač dovolenky v Chorvátsku
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu...
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.