Prezident vetoval zákon, ktorý by obciam obmedzil možnosť priameho predaja majetku. Nepáči sa mu, že súťaž o obecný majetok by musel vždy vyhrať ten, kto ponúkol najviac peňazí.
Bratislava - Komunálni politici, ktorí si zvykli nakladať s obecným majetkom ako so svojím, si nateraz môžu vydýchnuť. Novele zákona o majetku obcí, ktorá im v tom od júla mala zabrániť, stojí v ceste vážna prekážka. Prezident Ivan Gašparovič v nej našiel vetu, ktorá ho prinútila vrátiť ju parlamentu.
Z novely vyplýva, že až na výnimočné prípady by samospráva mohla niečo predať alebo prenajať iba na základe verejnej súťaže, dražbou, alebo aspoň za takú cenu, akú určil znalec. A keďže aj súťaž možno zmanipulovať, parlament rozhodol, že ju vyhrá ten, kto ponúkol najviac peňazí. Práve túto vetu prezident navrhol odstrániť.
Prezident píše, že obci nemusí vyhovovať ponuka s najvyššou cenou. Väčší význam pre ňu môže mať napríklad udržanie zamestnanosti, zvýšenie počtu pracovných miest, zabezpečenie služieb, ktoré obyvatelia obce potrebujú.
Združenie miest a obcí Slovenska novela pobúrila, a preto na ňu upozornilo prezidenta aj na sneme, ktorý malo v stredu a vo štvrtok v Bratislave. Šéf združenia Michal Sýkora vraví, že najväčší problém „by mal byť odstránený". Na tie ostatné upozornili poslancov parlamentu.
Novela hovorí to, že obec ide niečo predať, by musela zverejniť aspoň na 15 dní, ak znalec majetok ocenil na viac ako 40tisíc eur, firme alebo podnikateľovi by ho mohla predať iba na základe súťaže alebo dražbou, priamo by mohla predať iba fyzickej osobe či „v prípadoch hodných osobitného zreteľa“.
Zmenu zákona iniciovala mimovládna organizácia Via Iuris. Jej podnet si osvojila opozičná poslankyňa parlamentu Lucia Žitňanská (SDKÚ) a s podporou ministerstva financií Jána Počiatka (Smer) ho presadila v ústavnoprávnom výbore.
Právnička Zuzana Čaputová, ktorá spolupracuje s Via Iuris, hovorí, že je rada, že prezident podporil princípy hospodárnosti a transparentnosti obsiahnuté v novele.
Aj keby parlament prijal prezidentovu pripomienku, obce musia rešpektovať európsku legislatívu o štátnej pomoci. „Obec aj tak má predávať nehnuteľnosť tomu podnikateľovi, ktorý ponúkne najvyššiu cenu," tvrdí právnička. Väčšina samosprávy však o tom nevie, a tak si robí po svojom.
Európska komisia už prešetruje tri sťažnosti proti porušeniu týchto pravidiel na Slovensku.
Aktivisti chcú, aby sa obecný majetok nepredával pod cenu. Veľa ráz sa ani nevie, že obec ide niečo predať, a až po čase sa zistí, že napríklad budovu v centre predala firme blízkej niekomu z vedenia obce a navyše pod cenu.
Ak prezident vráti zákon s pripomienkami, parlament ich najprv prerokuje. Potom o nich hlasuje. Buď ich prijme, alebo nie. Nakoniec hlasuje o zákone ako o celku, pričom za jeho opätovné prijatie musí byť najmenej 76 poslancov.
Na konci apríla za novelu hlasovalo 112 poslancov. Sýkora hovorí, že im to nevyčíta. Združenie však od nich chce, aby „citlivejšie zvažovali dosah zákona". Samospráva podľa neho potrebuje priestor na rozhodovanie a novela jej ho obmedzuje.
1990/369 Zákon o obecnom zriadení
Parlament schválil novely zákonov za lepšie nakladanie s majetkom z dielne VIA IURIS
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...
Návrh novely ďalej upravuje názvoslovie komunikácií.
Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...
Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...
Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...
MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...
Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...
Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.
Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...
Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...
Zmluva o predaji jeho podielu vo firme je odtajnená. Podľa expertky mala logiku len v prípade, že išlo o pranie peňazí.
O svete IT, programovaní a platovej úrovni rozpráva Rado Debnár, spoluzakladateľ a CEO projektu Learn2code.
Rezort rieši harmonogram priorít.
Harmonogram prípravy a výstavby projektov je pripravený na 80 - 90 %.
Diaľničiari odovzdali motoristom nový úsek diaľnice D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec.
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie bez reklamy. Hovorí o tom novela cestného zákona z dielne ministra dopravy Andreja Doležala (nominant Sme rodina), ktorú v stredu...
Návrh novely ďalej upravuje názvoslovie komunikácií.
Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale bude vznikať mimo zastavaného územia obce.
Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému majiteľovi. Martin Zaiček robí kroky, aby ju zachránil.
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...
Návrh novely ďalej upravuje názvoslovie komunikácií.
Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...
Včera ste sa ma viacerí pýtali, ako sa pripomienkuje návrh všeobecne záväzného nariadenia, ktoré vaše mesto (alebo obec) zverejnilo na verejné pripomienkovanie. Keďže otázky pokračujú, napísal som návod, ako jednoducho na...
K zimnému štadiónu by mala podľa predstavy projektanta pribudnúť tréningová hala a nový prístup zo svetelnej križovatky.
Národná rada Slovenskej republiky schválila zmenu základného predpisu samosprávy, zákona č. 369/1990 Z. z. o obecnom zriadení. Prinášame úplné znenia zákona s účinnosťou od 1. apríla 2018.
Na sieti Youtube môžete sledovať záznam zo zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Prešove.