Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych Teplíc chce, aby štát využil predkupné právo a kultúrnu pamiatku opravil na vlastné náklady. Aktivisti žiadajú vyvlastnenie, ukazujú na majiteľov kúpeľov.
Majiteľ ikonického liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach prestal komunikovať s pamiatkarmi. Začiatkom tohto roka plánovali vykonať ďalšiu kontrolu budovy.
Chceli preveriť, v akom stave sú opatrenia, ktoré majiteľom národnej kultúrnej pamiatky nariadili.
„Objekt je v havarijnom stave. Vlastníkovi sme opätovne uložili zabezpečiť budovu, dokončiť poškodenú hydroizoláciu na streche a preveriť statiku všetkých hlavných nosných prvkov konštrukcií,“ povedala Lucia Pastierová z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne.
„Ani na adrese spoločnosti vedenej v obchodnom registri v Brne, ani na korešpondenčnej adrese v Trenčíne sa sídlo nenachádza. Všetky písomné zásielky sa vracajú s označením „adresát neznámy“,“ skonštatovala Pastierová.
Za posledných osem rokov mal liečebný dom päť majiteľov, žiaden z nich však do budovy výraznejšie neinvestoval. Pamiatkovú ochranu Machnáča podľa Pastierovej komplikujú práve extrémne časté a účelové zmeny vlastníka.
Machnáč patrí od roku 2016 spoločnosti Keorlen Trade so sídlom v Brne. Pamiatkari minulý rok ešte za účasti zástupcu vlastníka urobili dve obhliadky budovy.
„Vlastník nám predložil statický posudok, ktorý mal zabezpečiť ešte predchádzajúci majiteľ v rámci opatrení na nápravu. Následne nás písomne požiadal o podmienky komplexnej obnovy, ktoré sme mu poskytli. Zámer opráv nám však do dnešného dňa nepredložil,“ dodala Pastierová.
Liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach patrí k najhodnotnejším dielam postaveným v Československu v medzivojnovom období. Je významným príkladom európskeho funkcionalizmu. Jeho autorom je pražský architekt Jaromír Krejcar (1895 – 1950). Architektonické riešenie tejto jedinečnej stavby je oslavou technologického a spoločenského pokroku, zhmotnila sa v ňom tiež autorova predstava humanizmu. Prvý raz ho otvorili 1. júna 1932, v roku 1969 ho zaradili do prvého súpisu pamiatok v Československu. V roku 1996 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, zatvorili ho v roku 2002.
Rozprávať sa s majiteľmi Machnáča o ďalších plánoch s budovou sa nám napriek viacerým pokusom nepodarilo.
Liečebný dom Machnáč je jednou z dominánt kúpeľného parku v Trenčianskych Tepliciach. Podľa odborníkov patrí k špičkovým architektonickým dielam na Slovensku. Budova je stále turisticky vyhľadávaná, záujemcovia do nej chodia napriek zákazu.
Primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty vníma súčasný stav Machnáča veľmi negatívne.
„Skvost architektúry už viac ako 15 rokov chátra a nevidíme reálnu nádej, že by sa to zlepšilo. Pre mesto je to zlá správa,“ povedal s tým, že radnica je len pozorovateľom toho, čo sa s budovou deje.
Budúcnosť liečebného domu nevidí ružovo.
Okrem zlého stavu budovy za to podľa neho môže aj to, že Machnáč bolo v minulosti jednoduché zariadenie pre chudobnejších a postavili ho pod kopcom vo vlhkom prostredí.
„Pre investorov nie je taký atraktívny, ako napríklad Zelená žaba. Aj z pohľadu pamiatkarov, aj z pohľadu ekonomiky,“ povedal.
Jediná šanca podľa Škultétyho na jeho záchranu je, ak by do projektu vstúpil aktívne štát cez ministerstvo kultúry alebo pamiatkový úrad.
„Tak ako sa v Českej republike postavili k Vile Tugendhat, ktorú opravil štát za vyše dvesto miliónov českých korún a dnes tam funguje múzeum. Je to pýcha architektúry a atraktivita pre cestovný ruch,“ myslí si primátor.
Štát má podľa Škultétyho na budovu Machnáča predkupné právo, doteraz ho však nevyužil.
„Machnáč je jednou z prvých realizácii modernej zdravotníckej stavby u nás a do značnej miery sa stal prototypom pre budúce liečebné domy,“ povedal pred časom architekt Martin Zaiček, ktorý pôsobí v občianskom združení Archimera.
Súčasný – podľa neho žalostný – stav Machnáča je, paradoxne, aj vzácny.
„Naďalej zachováva cenné detaily, tie však ničia vandali a zlodeji, pretože budova nie je zabezpečená,“ skonštatoval Zaiček.
Prípadná necitlivá alebo neodborná rekonštrukcia by bola pre stavbu rovnako zlá ako chátranie.
„Pri tak cenných stavbách, ako je Machnáč, by mal byť ekonomický zámer až na druhom mieste. Treba zvážiť rôzne formy využitia a nie za každú cenu iba kapitálové zhodnotenie, napríklad prestavbou na päťhviezdičkový hotel,“ dodal Zaiček.
Najnovšie prostredníctvom sociálnych sietí vyzvali pamiatkové úrady, aby začali konať a voči majiteľom, ktorí dlhodobe vedome zanedbávajú svoje zákonné povinnosti vyvodili sankcie.
"Žiadame o dodržiavanie ústavy a zákona o ochrane pamiatkového fondu pri zaobchádzaní s objektom liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach.
Sme presvedčení, že majiteľ svojím 16 ročným ignorovaním a pohŕdaním kultúrnymi hodnotami liečebného domu Machnáč preukázal, že nie je v jeho záujme ochraňovať a zveľaďovať túto Národnú kultúrnu pamiatku. Preto požadujeme otvorenie diskusie o možnosti využiť zákony a vo verejnom záujme liečebný dom Machnáč vyvlastniť," uviedli na Facebooku.
Občianska iniciatíva Za spravodlivé vyvlastňovanie
Nehnuteľnosti
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa rozhodla vrátiť Národnej rade (NR) SR novelu zákona o pozemných komunikáciách. Upozornila, že v nej nebola ani po podaní stanoviska Ministerstva financií (MF) SR dodatočne vykonaná kvantifikácia...
Odkaz na web Rádia Lumen, ak by prehrávač nefungoval: Záznam relácie ÚV hovor z 9. 12. 2022 - Vyvlastňovanie (kto môže vyvlastniť majetok občana Slovenska a za akých podmienok
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina) donaha. Zamestnanci úradu nesúhlasia s tvrdeniami politikov o tom, že novinka prinesie stavebníkom možnosť stavať už za pár...
O vyvlastnenie požiadala minulý rok Spoločnosť Jaromíra Krejcara (SJK), chce zabrániť jeho úplnému schátraniu.
Nové mýto má vybrať viac peňazí. Otázkou je, či sa plán podarí.
Podmienky pre vyvlastnenie pozemku motocentra pre stavbu diaľnice D3 pri Tábore boli splnené, rozhodol budějovický krajský súd.
Na Slovensku počuť iba politikov, ktorí zastupujú ruské záujmy, maďarské záujmy, súkromné záujmy, ale žiadneho, ktorý by v tejto veci zastupoval slovenské záujmy.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa rozhodla vrátiť Národnej rade (NR) SR novelu zákona o pozemných...
Odkaz na web Rádia Lumen, ak by prehrávač nefungoval: Záznam relácie ÚV hovor z 9. 12. 2022 -...
Podmienky pre vyvlastnenie pozemku motocentra pre stavbu diaľnice D3 pri Tábore boli splnené,...