Dopravcovia sa radili, čo ďalej s mýtom. Minister dopravy zatiaľ nevyhovel viacerým ich požiadavkám.
Bratislava - Dopravcov, ktorí sa zúčastnili na celoslovenskom proteste proti mýtnemu systému, predvoláva polícia. Stalo sa to Róbertovi Pálešovi z firmy Steindorfer a tvrdí, že nie je jediný.
„Zavolal mi policajt z Topoľčian. Pýtal sa na konkrétnu ŠPZ a ktorý vodič riadil auto," povedal. Na výsluchu zistil, že predvolanie pre firmu prišlo do Topoľčian od bratislavských policajtov. Dočítal sa v nej, že ich kamión bol neoprávnene odstavený v Bratislave. Výsluch sa skončil spísaním zápisnice.
Policajný šéf Ján Packa počas protestu dopravcov vyhlásil, že kamionistom bude odoberať vodičské preukazy a dávať pokuty, ak neskončia protest. Ešte v ten večer sa však dopravcovia z ulíc stiahli, pretože Robert Fico urobil ústupky v mýte.
„Z Prezídia policajného zboru nešiel žiaden príkaz na to, aby boli dopravcovia predvolávaní," povedal Martin Korch, hovorca Prezídia policajného zboru.
S otázkami sme sa obrátili aj na krajské riaditeľstvá policajného zboru, ale pre pracovný čas sme nepochodili.
Ministerstvo dopravy narýchlo zorganizovalo stretnutie s dopravcami. Chcelo s nimi hovoriť najmä o úsekoch spoplatnených mýtom.
Rezort rozdelí vyše 800 úsekov, na ktorých sa platí mýto, na menšie. Chce tak zabezpečiť, aby dopravcovia neplatili aj za kilometre, ktoré neprejazdia, lebo zo spoplatnenej cesty odbočia. „Dokopy bude viac ako tisíc úsekov. Najmenší by mal zostať päťkilometrový," povedal hovorca ministerstva dopravy Stanislav Jurikovič.
Vážny pred pár dňami vyzval dopravcov, ktorí proti mýtnemu systému protestovali, aby mu do piatku poslali zoznam úsekov, na ktorých sa spoplatňuje nespravodlivo. Žiadny zoznam mu nespokojní dopravcovia nepredložili. Minister im na to totiž dal len tri pracovné dni. Pri zmene úsekov sa tak ministerstvo opieralo najmä o informácie od konkurenčného združenia dopravcov - Česmad.
Ministerstvo podľa Jurikoviča stále víta podnety. Ďalšie návrhy by malo riešiť do dvoch mesiacov. Tie, čo dorazili do minulého piatka, budú platiť od prvého februára.
Podľa únie dopravcov však rozdeľovanie úsekov problém nerieši. Protesty sa tak môžu zopakovať. O ďalšom postupe rokovali vo Zvolene.
„Naše argumenty sú nepochopené. Stále tvrdíme, že je to nespravodlivé," povedal prezident únie dopravcov Jaroslav Polaček. Dopravcovia nechápu, prečo by mali platiť za celý úsek a nie len presne tie kilometre, ktoré prejdú. Majú aj ďalšie požiadavky - chcú okresať sieť spoplatnených ciest prvej triedy, ako aj znížiť cestnú daň.
Najbližšie sa chystajú rokovať s premiérom. O stretnutie ho požiadali v piatok a očakávajú ho v priebehu tohto týždňa.
Šéf Národnej diaľničnej spoločnosti Igor Choma podobne ako minister dopravy nevidí dôvod na to, aby bolo ciest prvej triedy spoplatnených menej. Práve naopak: „Keby to bolo na mne, som za to, aby boli spoplatnené všetky cesty na Slovensku, ak by to bolo príjmom Národnej diaľničnej spoločnosti," povedal.
Dopravcovia sa podľa neho len neskoro spamätali a mýto mali riešiť už pred rokmi, keď sa o ňom robili zákony.
Dvojtýždňová výnimka zo spoplatňovania ciest prvej triedy odhryzne z plánovaných výnosov z mýta tri milióny eur.
O správnosti spoplatnenia ciest prvej triedy svedčí podľa neho aj to, že sa kamiónová preprava počas týchto dní pre oslobodenie od mýta presúva práve na cesty prvej triedy.
Okrem únie dopravcov sa kompenzáciu za zvýšené náklady snaží vyrokovať aj konkurenčné združenie dopravcov Česmad. Najnovšie chce rokovať so župami o úprave dane z motorových vozidiel, čiže bývalej cestnej dane.
„Budeme robiť maximálny nátlak," povedal generálny tajomník združenia Česmad Pavol Reich. Pre tento rok sa už zmeny nestihnú, združenie ich chce presadiť aspoň pre budúci rok. Doteraz združenie o tejto požiadavke oficiálne nehovorilo. Znížiť cestnú daň žiada aj únia dopravcov, ktorej členovia pre mýto štrajkovali.
Koalícia opäť ignoruje dopravcov
Hustá mýtna mapa veští ďalší konflikt
Halabrín: Žiadame zľavy pre cesty I. triedy
Fico tvrdí, že nižšia daň vyrovná náklady mýta, dopravcovia nesúhlasia
Kamionisti si rozmyslia, či budú opäť voliť Smer
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.