Príbeh pezinskej skládky je významným signálom občianskej spoločnosti na Slovensku. Ani dlhoročný odpor obyvateľov a predstaviteľov mesta, podporený nielen znením zákona, ale aj poslancami Národnej rady SR a predsedom vlády SR, ministrami životného prostredia a vnútra, nestačili na to, aby zabránili rozbehnutému miliardovému biznisu majiteľov skládky, ktorý sa rozhodli ho presadiť v spolupráci s inými orgánmi štátnej správy. Ak takto fatálne dopadne príbeh odhodlania väčšiny obyvateľov jednej komunity s verbálne najvyššou politickou podporou, aké šance proti brutálnej štátnej moci majú jednotlivci alebo menšie skupinky?
Uznesenie vlády aj slová popredných politikov (je náhoda, že väčšinovo zo stajne Smeru-SD?) o riešení v záujme občanov Pezinka sa stali iba prázdnou floskulou, keď sa proti záujmom občanov, politikov a verejnej mienky postavili predstavitelia veľkokapitálu, politicky spriaznení a prepojení s tým istým Smerom-SD. (Nesmrdia, povedal svojmu synovi rímsky cisár Flavius Vespasianus o daniach vyberaných za záchody v Ríme – prečo by mali smrdieť miliardy vyberané za skládku postavenú neďaleko bezvýznamného mesta, odkiaľ nepochádza ani jeden relevantný ústavný činiteľ?)
Pezinský niekoľkoročný sumár je symptomatický – prokurátor zavádza, nevládna je vláda s parlamentom, nevládnu štátne orgány, ktorým predpisujú rozhodnutia silní muži v pozadí, zákon sa obchádza, článok 2 ods. 1 Ústavy SR (Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.) je už len bublinou a využitie článku 32 Ústavy SR (Občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v tejto ústave, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené.) by bolo v tejto chvíli zrejme neprimerané – Pezinčania sa logicky najprv obrátia na súd. Avšak kým ten rozhodne, budú Pezinčania dýchať vzduch týchto skazených čias. Majú si vari na protest spraviť skládku pred krajským stavebným úradom, Slovenskou inšpekciou životného prostredia, Generálnou prokuratúrou, Úradom vlády a budovou NR SR na Hradnom kopci?
Depresívne je aj iné – v krajinke už vládli všetci a skládka sa rozšírila na všetky strany.
Skládky a spaľovne na Slovensku
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu...
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.