Škola, ktorú si vybral Jaguar, potrebuje urýchlene prístavbu

Investor mal SOŠ polytechnickú v Nitre v hľadáčiku už dlhšie. Manažéri firmy prišli na školu už mesiace pred tým, ako Jaguar oznámil megainvestíciu pri Nitre.

NITRA. Urýchlenú prístavbu potrebuje postaviť Stredná odborná škola polytechnická, ktorú si za partnera vybrala automobilka Jaguar Land Rover.

Prístavba by mala obsahovať strojárske a elektrotechnické dielne, aj dielne na spracovávanie plastov. Ak by všetko išlo hladko, prístavba by mohla stáť už do dvoch rokov, teda ešte skôr, ako sa výroba luxusných automobilov pri Nitre rozbehne naplno.

Nové dielne sú nevyhnutnosťou

Škola, ktorú zriaďuje nitrianska župa, je súčasne Centrom odborného vzdelávania a prípravy pre oblasť CNC technológií. V rozpočte župy na tento rok je na centrum schválených 1 660 307 eur. Na čo presne peniaze pôjdu?

"V najbližšom období bude prebiehať výstavba moderných dielní praktického vyučovania a výdajnej školskej jedálne, ktoré veľmi potrebujeme," povedala riaditeľka Oľga Hodálová.

Pre SOŠ polytechnickú sú nové dielne nevyhnutnosťou nielen pre modernizáciu praktického vyučovania, ale aj pre bezpečnosť žiakov. Tí sú dnes počas praktického vyučovania rozptýlení na troch miestach vzdialených od samotnej školy.

Manažment Jaguaru preveroval školu dlho vopred

Stredná odborná škola polytechnická v Nitre je hlavným partnerom Jaguaru pri ich príchode na Slovensko. Školu si podľa našich informácií preverovali aj v anonymite - pri prvom príchode manažérov do školy učitelia ani žiaci nevedeli, že zástupcovia zahraničnej spoločnosti sú práve z Jaguaru.

Potvrdenie partnerstva s Jaguarom vyvolalo na škole vlnu nadšenia. "Cítili sme sa veľmi poctení, keď sa po istom čase ich návšteva v ešte širšom zastúpení zopakovala. Všetci sa veľmi tešíme na spoluprácu, ale samozrejme, je to aj veľká zodpovednosť a záväzok," hovorí riaditeľka Hodálová.

Anglický systém riadenia

Jaguar Land Rover si školu, ktorú vedie, podľa Hodálovej vybral hlavne pre jasnú orientáciu školy na odbory strojárstva, elektrotechniky a spracovania plastov. Práve to sú odbory, ktoré majú v automobilovom priemysle nenahraditeľné miesto.

Manažérov automobilky zaujalo aj prepojenie školy na prax a celková atmosféra na škole. "V posledných rokoch sme do našej organizačnej kultúry začlenili aj mnohé prvky anglického systému riadenia. Jedným z nich je aj prvok rotácie, ktorý využívame v rámci praktického vyučovania. Prax našich žiakov u viacerých zamestnávateľov výrazne zvyšuje ich obzor, ako aj ich uplatniteľnosť a adaptabilitu v praxi," povedala Oľga Hodálová.

Škola musela nedávno požiadať župu aj ministerstvo školstva o zvýšenie plánu výkonov. Dôvodom bol prudký nárast počtu záujemcov o štúdium. Ten pretrváva už tretí rok a aj dnes škola eviduje o stovku viac prihlásených záujemcov ako je súčasný stav maturantov.

Študenti: Nitra sa stáva strojárskou veľmocou

Súčasní študenti Strednej odbornej školy polytechnickej sa v škole stretli so zástupcami Jaguar Land Rover. Manažéri sa prišli pozrieť, ako sa tu učia.

"Keď videli žiakov, ako pracujú, rozžiarili sa im oči a povedali, že presne takto začínali aj oni. Sedeli v školských laviciach a zhovárali sa, mali k žiakom priateľský prístup. A aj my vnímame, že žiaci teraz pociťujú akúsi väčšiu zodpovednosť k svojmu štúdiu," hovorí riaditeľka školy Oľga Hodálová.

Žiaci, ktorí sa s manažérmi Jaguaru stretli hovoria, že ich reakcie boli kladné. "Museli byť pozitívne, keď si nás vybrali za partnerskú školu," povedal študent CNC programovania Štefan Čampai. "Nás si vybrali, lebo pracujeme s CNC technológiami, ktoré sú veľmi žiadané nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Tu nejde len o vzdelanie, ale aj o prax - my ako študenti tejto školy sme sa už na praxi reálne stretli s tými strojmi a to je pre nás veľká výhoda oproti tým, čo tie stroje nikdy nevideli," povedal Štefan Čampai.

"My, čo skončíme ako CNC strojári a mechanici a ešte k tomu máme aj zváračský kurz, sa môžeme hneď zamestnať," povedal tretiak Tomáš Varga, ktorý končí školu na budúci rok. Zvýšeniu jeho ceny na trhu práce pomohlo aj to, že žiaci praxujú vo viacerých firmách. "Vo firmách nás zaučia na strojoch, okrem tých najmodernejších aj na klasických ako je sústruh, fréza alebo stojanová vŕtačka. Tým ovládame nielen modernú technológiu, ale aj staršiu, ktorá je tiež potrebná," hovorí Tomáš Varga.

Väčšina oslovených študentov sa po spustení výroby v Jaguari pokúsi vo firme zamestnať. "Určite si podám žiadosť, lebo to mám blízko od domu, sú tam výborné platové podmienky a možnosť kariérneho rastu," povedal študent Viktor Kubala.

Podľa Varu príchodom Jaguaru Nitra potvrdila svoju pozíciu strojárskej veľmoci. "V tomto odvetví je rozvinutejšia ako Bratislava, čo je dobré aj z hľadiska tvorby pracovných miest," dodal Tomáš Varga.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...