Či vôbec a koľko nelegálnych rušičiek satelitného signálu už odhalil náš elektronický mýtny systém a polícia, je tajomstvo. Zainteresovaní o tom mlčia.
Bratislava - Dá sa u nás nelegálne a beztrestne vyhýbať elektronickému mýtu? Táto otázka je na stole, odkedy sa zistilo, že niektorí vodiči sa mýto snažia obchádzať rušičkami GPS signálu. Tie prerušia satelitný signál a systém nevie, kde sa auto nachádza.
Zodpovední tvrdili, že problém vedia riešiť. Rušičky však z ciest stále nezmizli. Upozornil na to generálny tajomník združenia dopravcov Česmad Slovakia Pavol Reich.
Včera podobnú informáciu poskytol prezident Únie autodopravcov Slovenska Jaroslav Polaček. „Spravidla to funguje tak, že dopravcovia dajú rušičku len tým, na ktorých sa môžu spoľahnúť.“ To znamená, že rušičku dopravca zverí napríklad vodičovi, ktorý je zároveň jeho príbuzným.
SkyToll tvrdí, že si s „neviditeľnými“ autami dokáže poradiť. „Naša spoločnosť, rovnako tak ako iní prevádzkovatelia okolitých mýtnych systémov, využíva efektívne technické metódy na odhalenie používateľov rušičiek,“ povedala hovorkyňa firmy Lenka Lendacká. Ako SkyToll odhaľuje rušičky, je však obchodným tajomstvom.
Lendacká upozornila, že každý, kto rušičkami poruší zákon, môže dostať pokutu až 2655 eur. Okrem toho môže ísť aj o trestný čin. „V prípade spôsobenia škody veľkého rozsahu takémuto páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov.“
Otázka, koľko rušičiek už dokázal systém vypátrať, zostala nezodpovedaná. SkyToll ju odignoroval. Lepšie sme nepochodili ani na polícii. Na odpoveď od hovorcu prezídia Policajného zboru Martina Korcha sa čaká už niekoľko dní.
Národná diaľničná spoločnosť nás s otázkami o počte rušičiek už po druhý raz nasmerovala na SkyToll. Polaček z únie dopravcov hovorí, že ešte nepočul o prípade, keď by systém používateľa rušičky odhalil.
Lendacká zasa upozornila, že ten, kto vie o páchaní trestného činu, akým je aj používanie rušičiek, musí o tom informovať príslušné orgány.
Za nepodložené označila Lendacká aj výsledky mýtneho testu, ktorý nám do redakcie zaslala firma renomovaná v mýtnom biznise. Nechce však byť menovaná.
Podľa testu sa naše mýto dá bez problémov obchádzať rušičkami. Spôsob, akým chytáme čiernych pasažierov, má údajne vážne trhliny. Nevie napríklad dopočítať spoplatnené kilometre, ktoré vodič prejazdil so zapnutou rušičkou. Vo viacerých prípadoch by to totiž nemal byť problém. Detaily výsledkov testu sme zaslali SkyTollu.
Overiť výsledky testov je nutnosť. Spoločnosť SkyToll sa totiž v zmluve zaviazala, ako efektívne bude mýto vyberať. Prisľúbila pritom takmer 99percentnú efektívnosť pri zachytávaní čiernych pasažierov. V ponuke je to údaj vyjadrený ako 0,9891. Plnenie záväzkov je pre SkyToll kľúčové.
Podľa zmluvy pokles efektívnosti výberu mýta o päť stotín percenta znamená pokutu vo výške 50 miliónov korún (1,6 milióna eur).
Ako svoje záväzky SkyToll plní, kontroluje mýtny znalec – firma Logica. Keďže informácie poskytuje len Národnej diaľničnej spoločnosti, pýtali sme si ich tam. Hovorca štátnej diaľničnej spoločnosti Marcel Jánošík povedal, že efektivita výberu mýta sa podľa zmluvy hodnotí polročne. Dodal, že priebežné výsledky v NDS poznajú. Včera však zostali pre verejnosť tajomstvom.
Medzitým naše mýto prešetruje Európska komisia. Ministerstvu dopravy pod vedením Ľubomíra Vážneho (Smer) koncom mája uplynul termín, do kedy mal reagovať na posledný list komisie.
„Môžem potvrdiť, že Európska komisia dostala odpoveď od slovenských autorít v riadnom čase,“ povedala hovorkyňa eurokomisára pre vnútorný trh Chantal Hughesová.
Rušičky z mýtnych ciest nezmizli
Ku SkyTollu prišla ďalšia firma, ktorá zarobí na mýte
Choma: Máme recept na rušičky. Tajný
Kamionisti sa vraj plateniu mýtneho použitím rušičky nevyhnú
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.