Slotov človek je zapletený aj v uhoľnej elektrárni

Úradníka, zodpovedného za emisnú kauzu aj popolčekový tender, musí nový minister odvolať z funkcie, myslí si premiér.

Bratislava - Dni vysokého úradníka ministerstva životného prostredia Pavla Tehlára sú zrátané. „Nový minister musí vymeniť veľa ľudí v rezorte, a najmä takých ľudí, ako je pán Tehlár,“ odkázal včera po svojej hovorkyni premiér Robert Fico.

Tehlár, ktorý má blízko k predsedovi SNS Jánovi Slotovi, je na ministerstve riaditeľom sekcie kvality životného prostredia. Práve on mal požiadať riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Petra Nemčoka, aby vypísal popolčekový tender za 85 miliónov eur. Vyhrala ho firma prepojená na SNS aj Smer.

Tehlár včera na otázku, či odstúpi z funkcie, neodpovedal. Mlčí aj minister Viliam Turský (SNS), ktorého Fico pre popolčekový tender odvolá z funkcie. „Nebudeme sa k tomu vyjadrovať,“ povedala o Tehlárovom odchode hovorkyňa rezortu Jana Kaplanová. Nemčok nevidí na odchod z postu riaditeľa SVP, ktorý spadá pod ministerstvo, dôvod. „Neviem, prečo by som to mal urobiť,“ povedal SME. Fico sa k Nemčokovej zodpovednosti priamo nevyjadril.

Nik okrem SNS

Ministerstvo má dvoch štátnych tajomníkov – Miloslava Šebeka (Smer) a Jaroslava Jaduša (HZDS). Premiér si nemyslí, že zlyhali, keď ho včas neinformovali o kšeftoch SNS. „Vplyv štátnych tajomníkov v tomto rezorte bol prakticky bezvýznamný,“ tvrdí Fico.

Zodpovednosť za popolčekový tender odmieta aj Šebek. „Táto zmluva urobila výhybku. Nešla štandardne cez ministerstvo, ale cez vodohospodársky podnik, takže som o nej nevedel.“ Jaduš je na dovolenke, ani HZDS si však nemyslí, že ich nominant pri krížovej kontrole zlyhal. „Viem len toľko, že nikto okrem SNS tam nemal šancu nič povedať ani urobiť,“ povedal jeden z poslancov hnutia.

Loboval za súkromnú firmu

Pavol Tehlár, človek blízky Jánovi Slotovi, je zapletený aj do ďalšej kontroverznej kauzy – výstavby uhoľnej elektrárne v Trebišove.

Postaviť ju chce firma Československá energetická spoločnosť, ktorá má byť napojená podľa Greenpeace Slovensko na SNS.

Poslanec za SNS Anton Korba, o ktorom sa uvažovalo ako o ministrovi životného prostredia, jej výstavbu aktívne podporuje. Pre agentúru SITA v máji Korba povedal, že výstavba elektrárne je výhodná pre trebišovský región a nemá naň negatívny ekologický vplyv.

Tehlár, ktorý je  riaditeľom sekcie kvality životného prostredia na ministerstve, poslal začiatkom júla list spoločnosti Progress Trading, ktorá podniká v susedstve pozemku, na ktorom by mala elektráreň stáť.

Progress Trading skladuje v Trebišove ropné produkty. Skladovacie kapacity by chcela rozšíriť z 15 tisíc  štvorcových metrov na 90 - tisíc. Svoje priestory by mala prenajímať aj štátu, na uskladňovanie štátnych hmotných rezerv.

Tehlár prikazuje

Plánované rozširovanie je jedným z dôvodov, prečo Obvodný úrad v Trebišove vydal opakovane zamietavé stanovisko k výstavbe uhoľnej elektrárne.

V liste preto Tehlár žiada Progress Trading, aby prehodnotila investičný zámer a znížila svoje nároky na rozšírenie skladovacích kapacít.

„Vaše stanovisko s návrhom riešenia očakávame do 20. júla, ktoré nebude v rozpore so schváleným záverečným stanoviskom,“ prikazuje Tehlár.

Zmenšením skladovacích kapacít by totiž nevznikali priveľké vplyvy na obyvateľstvo ani hrozba závažných priemyselných havárií, a stanovisko Obvodného úradu v Trebišove by sa mohlo z negatívneho zmeniť na kladné.

Tento list priložila Československá energetická spoločnosť  k odvolaniu proti negatívnemu posudku na ministerstvo vnútra, ktoré je nadriadeným orgánom Obvodného úradu v Trebišove.

Ako Tehlár u Progress Trading pochodil, nie je jasné, pretože vedenie firmy nebolo včera dostpné.

SNS sa angažuje

Podľa Gejzu Goreho z občianskeho združenia Trebišov nahlas je veľmi podivné, ako sa ministerstvá, ktoré patria pod SNS, angažujú do procesu povoľovania výstavby uhoľnej elektrárne.

Niekoľko ráz už za ňu intervenovalo aj ministerstvo výstavby.

Zatiaľ jediný pozitívny posudok vydalo práve ministerstvo životného prostredia. A to aj napriek tomu, že  elektráreň by mala ročne vyprodukovať približne 465 000 ton odpadov, ako je popolček a škvara.

Pričom by sa zvýšili celoslovenské emisie oxidu uhličitého o viac ako deväť percent. To je aj v rozpore so záväzkami Slovenska voči Európskej únii rozvíjať obnoviteľné zdroje energie a znižovať emisie CO2.

Argumenty ministerstva spred roka a pol boli diskutabilné: „Zvýši sa životná úroveň a kúpyschopnosť obyvateľstva, čo sa odrazí i v spôsobe života. Ľudia sa budú viac venovať voľnočasovým aktivitám, lepšie stravovať, a teda budú zdravší,“ napísali vtedy Hospodárske noviny.

Projekt výstavby uhoľnej elektrárne v Trebišove je momentálne v stave územného konania na Krajskom stavebnom úrade v Košiciach.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.