Socha Štúra bude v Auparku, ak nezakročí mesto

Čo so sochou národovca, pýta sa investor obchodného centra na bývalom Námestí Ľudovíta Štúra. Mesto to považuje za bezpredmetné. Umiestnenie sa vraj malo riešiť v čase prípravy projektu a počas územného a stavebného konania pre výstavbu Auparku.

Žilina - Monumentálna bronzová socha národovca Ľudovíta Štúra meria viac ako päť metrov a váži tri tony. Odhalili ju v roku 2002 na rovnomennom námestí, kde však dnes vyrastá obchodno-zábavné centrum Aupark.
Investor HB Reavis Group ho chce otvoriť na jar 2010. Pôvodne sa s mestom dohodol, že Štúr bude súčasťou centra, stáť má medzi obchodmi. Teraz sa pýta, čo so sochou.

„Ak mesto, občania alebo autor povedia, že to nie je dobrý nápad, nebude problém sochu umiestniť inde," povedal hovorca investora Roman Karabelli. Firma by osadenie zaplatila.

Karabelli potvrdil, že do interiéru nákupno-zábavného centra majú umiestniť sochu v súlade s pôvodnou požiadavkou mesta. „Sme však pripravení na obe alternatívy - teda buď jej osadenie v interiéri, alebo na akékoľvek iné miesto v Žiline, podľa požiadaviek majiteľa a tvorcu autorského diela," dodal.
Zmena umiestnenia však prichádza do úvahy, kým nepostavia na Auparku strechu, potom to nebude možné.
Na osud umeleckého diela sa podľa Karabelliho pýtali mesta už trikrát, zatiaľ im neodpísalo.

Mesto: Nerozumieme

Mesto Žilina na čele s Ivanom Harmanom žiada na súde odstránenie stavby. Predaj námestia za čias primátora Jána Slotu považuje za nezákonný. Otázky o soche sú podľa hovorcu Martina Barčíka bezpredmetné. Jej umiestnenie riešil investor v čase, kedy bolo vydávané územné a stavebné konanie.

Socha má byť súčasťou celkovej  koncepcie obchodného centra, o čom hovorí aj technická správa, ktorú Barčík citoval: „Po ďalších cca 50 metroch sa ocitneme v monumentálnom priestore, ktorý bol vytvorený pre umiestnenie sochy Ľ. Štúra, osadenej uprostred fontány. Monumentálny priestor dostal pomenovanie - Námestie Ľ. Štúra."

„Z tohto pohľadu je zrejmé, že umiestnenie sochy bolo predmetom dôležitých konaní a rozhodnutí v minulosti," povedal Barčík.

Investor podľa neho od začiatku argumentoval, že napriek rozsahu investície zostane zachované ako verejné priestranstvo, tak aj časť námestia spolu so sochou Ľ. Štúra. „Nerozumieme, prečo by sa v stave prác pred dokončením malo niečo meniť," povedal Barčík.

Autor je zhrozený

Autorom diela je akademický sochár Ladislav Berák. Zhotovil ju v roku 2002 na základe vyhranej súťaže a uzavretej autorskej zmluvy. O rok neskôr mesto predalo námestie a dnes na mieste parku vyrastá Aupark. Socha leží od apríla 2006 v areáli Dopravného podniku mesta Žilina.

Beráka sa na názor nikto nepýtal. Osadenie Štúra medzi obchodmi odmieta. „Autorský zákon mi dáva právo zabrániť nedôstojnému a hanlivému umiestneniu môjho diela. Tohto práva sa budem domáhať," povedal v minulosti pre MY Žilinské noviny. Vlastníkom sochy je mesto. Podľa hovorcu ministerstva kultúry Jozefa Bednára treba preskúmať zmluvu o vytvorení diela podľa autorského zákona, najmä účel, na ktorý možno dielo použiť.

„V prípade, že vlastníkom veci a zároveň jediným oprávneným používateľom diela je v celom rozsahu mesto, je jeho výlučným právom nakladať so sochou a používať dielo v autorskoprávnom zmysle," povedal Bednár.
Berák komponoval dielo pre námestie, nie obchodný dom. Za vhodnú alternatívu pre jeho umiestnenie považuje park na Bôriku. Mesto sa k jeho návrhom nevyjadruje, „pretože autor mesto v uvedenej záležitosti ani raz neoslovil," povedal Barčík. Podľa neho mal iné riešenie navrhnúť v čase prípravy a počas územného a stavebného konania.

Socha do obchodného domu nepatrí ani podľa mestského poslanca a člena občianskeho združenia Za krajšiu Žilinu Petra Ničíka. „Budem preto iniciovať stretnutie komisie kultúry a túto otázku budeme riešiť," povedal.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...