Socialistické plynovody stále strašia ľudí

Ak máte pod svojím pozemkom plynovod SPP, stavať na ňom nie je jednoduché a predáte ho nanajvýš tak pod cenu. Kompenzácií sa nedočkáte. A ak sa už rozhodnete predať, radšej si zistite, aké je ochranné pásmo, ktoré k "vašej" rúre pod zemou patrí.

Vlastníkom pozemkov plynovody pôdu znehodnocujú bez kompenzácie od plynárov, zatiaľ čo realitky sa pri výkupe kĺžu na hranici zákona.

Občan na konci reťazca

Plynovody ľuďom prinášajú nemalé finančné straty.

"Pozemok, cez ktorý išli rúry, už som predal," hovorí obyvateľ Marianky, ktorého HN navštívili. Časť, ktorá bola v ochrannom pásme mu za meter štvorcový priniesla sto korún. Mimo tohto pásma - tisíc. Svoj pozemok tak tento obyvateľ predal zhruba o 80-tisíc korún lacnejšie, než by dostal v prípade, že by cezeň plynovod evidovaný ako DN 700 Láb - Nová Dedinka, nešiel.

Vo svojom dome, paradoxne, kúri drevom. Za jednu zimnú sezónu "spáli" zhruba 24-tisíc korún. Tvrdí, že Mariančania boli ukrivdení. V roku 1986, keď sa obec plynofikovala, sa ich nikto nepýtal, či chcú, aby plynovod išiel pod ich pôdou.

Jeho sused, ktorý vzhľadom na napäté pomery tiež nechcel byť menovaný, má tiež ponuky na predaj, ale váha. Hoci ho už oslovilo niekoľko realitných agentúr. "Nie je jasné, či je ochranné pásmo v okolí plynovodu skutočne 50 metrov tak, ako nám v ponuke tvrdila realitka," hovorí.

Slovensko popretkávané problémami

Podobné problémy hlásia ľudia v ďalších dedinách - napríklad v Borinke či Záhorskej Bystrici, kde sa problém zrejme objaví v blízkom čase, pretože plynovody sú na území, ktoré sú v bratislavskom územnom pláne určené na zástavbu.

"Územie, cez ktoré ide vysokotlakový plynovod, sa nedá využiť, lebo v jeho okolí sú ochranné pásma. V nich nie sú povolené stavebné práce," konštatuje starosta obce Marianka Jozef Kráľ s tým, že takýto problém má v ich dedine veľa ľudí. Z toho, že cez pozemky ide plynovod, ľudia nič nemajú. Jediné, čo totiž zákon v blízkosti plynovodu povoľuje, sú drobné poľnohospodárske práce.

A môže to byť len špička ľadovca, keďže Slovensko je po Holandsku druhou najplynofikovanejšou krajinou v Európe a celé územie je popretkávané potrubiami.

"Evidenciu súkromných pozemkov, cez ktoré idú plynovody, nevedieme, ale ku každej žiadosti sme pripravení pristupovať individuálne," tvrdí hovorkyňa SPP Dana Kršáková.

Aké veľké je pásmo?

V príslušnom zákone o energetike sú ochranné pásma definované v závislosti od tzv. menovitej svetlosti, teda vnútorného priemeru plynovodu. Do 700 milimetrov priemeru platí ochranné pásmo 12 metrov na obidve strany, nad 700 už 50 metrov. Aké ochranné pásmo sa vzťahuje na presne 700-milimetrový vnútorný priemer rúry s celkovou šírkou 720 milimetrov, ktorá ide cez Záhorie?

Nižšie kategórie pritom zákon definuje jasnejšie: Napríklad 12-metrové ochranné pásmo pre plynovod s priemerom od 501 do 700 milimetrov.

SPP nekompenzuje, obchodníci chcú zarábať

Občania, ktorým plynovod znehodnotil pozemky zatiaľ od SPP žiadne kompenzácie nedostali. Realitky sa navyše snažia pri výkupe ich pôdy presadzovať 50-metrové ochranné pásmo na oboch stranách plynovodu. V ochrannom pásme stojí meter štvorcový zhruba desatinu toho, čo mimo neho. Odborníci sa však zhodujú, že podľa nového zákona o energetike plynovod s vnútorným priemerom 700 milimetrov ešte spadá do kategórie 12-metrového ochranného pásu. Napríklad rozdiel medzi cenou pozemku 150 krát 15 metrov, kde by ochranné pásmo bolo 12 metrov a parcelou s 50-metrovým pásmom na oboch stranách plynovodu, by pri výkupe bol 702-tisíc korún.

"V zákone je, že sa 50-metrové ochranné pásmo vyžaduje pri plynovode so svetlosťou nad 700 milimetrov. Rúra by mala patriť do nižšieho ochranného pásma 12 metrov," myslí si predseda Združenia odborníkov plynových zariadení Milan Novodomský. K tomuto názoru sa pripája aj advokát Pavol Hagyari

Prečo podnik, ktorý možno uzavrie tento rok s historicky najvyšším ziskom na Slovensku, vlastníkov pozemkov, popod ktoré tečie plyn, neodškodní? Podľa plynárenského zákona z roku 1960 to nebolo možné a nový energetický zákon v platnosti od konca minulého roka hovorí len o tom, že plynári bez súhlasu vlastníka pozemku stavať nemôžu. "Nemyslíme si, že by sa nárok dal uplatniť retroaktívne," dodáva hovorkyňa SPP s tým, že 50-metrové ochranné pásmo je namieste podľa starého znenia zákona.

SPP nijako nekompenzoval vlastníkom pozemkov straty pri predaji vzniknuté pre plynovod (niektorým ani nezaviedol plyn). Na druhej strane, ani žiadosti o kompenzáciu neeviduje. "V Marianke sa nepreukázala efektívnosť plynofikácie so stopercentnou finančnou účasťou SPP," reaguje hovorkyňa. Na druhej strane, miestna samospráva Marianky ani o plyn pre privysoké náklady nemala záujem.

Mlčanlivosť výkupcov

Občania, ktorí už svoje pozemky predali, spätne odškodnenie nezískajú. Nové výkupy sa už riadia novým znením zákona. Ako HN potvrdilo niekoľko obyvateľov Marianky, realitné kancelárie a obchodníci, ktorí chcú získať ich pozemky (aj s časťou, kade ide plynovod) ponúkajú výkup za nižšie ceny v 50-metrovom ochrannom pásme pozdĺž plynovodov, a to obojstranne.

Firmy, ktoré majú v Marianke záujem o pozemky nechcú o svojich aktivitách hovoriť. Jeden z majiteľov parcely, ktorý ju doteraz nepredal, ani presne nevie, ktorú firmu zastupujú ľudia, ktorí ich rodinu už kontaktovali. Podľa ich mena si však myslia, že to môže byť IS Marianka. Jej predstaviteľ, ktorý si neželá, aby ho HN menovali, nepotvrdil, že by pozemky vykupovali. Tvrdil, že v lokalitách určených na výstavbu domov robia inžinierske siete vrátane plynových prípojok. O pozemkoch nechcel hovoriť ani zástupca firmy Quirinal z Rimavskej Soboty. Priznal, že parcely pri Marianke vykupujú, ale odmietol uviesť podrobnosti o cenách.

Podrobne monitorujeme:

Vyvlastnenie potichu

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.