Mesto Prešov nedá súhlasné stanovisko na rozšírenie spaľovne nebezpečného odpadu, o ktoré sa opätovne usiluje spoločnosť Fecupral, s.r.o. vo svojom areáli firmy na Jilemnického ulici v Prešove.
„Mesto už svoje zamietavé stanovisko dalo pred rokom a opäť ho zopakuje. Uznesenie mestského zastupiteľstva je stále platné a viaže nás k tomu aj územný plán mesta,“ uviedol dnes na tlačovej besede primátor Prešova Pavel Hagyari. Pripomenul, že proti rozšíreniu spaľovne sú aj občania, ktorí to prejavili svojou petíciou. Mesto informovalo občanov o tejto aktivite Fecupralu na svojej verejnej tabuli a webstránke v stanovenom čase. Občania a všetci účastníci konania môžu žiadosť o vydanie integrovaného povolenia pre rozšírenie spaľovne pripomienkovať do 26. apríla na Inšpektoráte životného prostredia v Košiciach.
Hlavný architekt mesta Vladimír Ligus konkretizoval, že súčasná kapacita Fecupralu je spaľovanie nebezpečného odpadu v objeme 1 000 ton ročne. Toto množstvo, podľa jeho tvrdenia, úplne zabezpečuje miestne požiadavky. Ak by mala byť využitá kapacita spaľovne na 20 tis. ton ročne, ako to žiada Fecupral, nebezpečný odpad by sa musel dovážať z okruhu 500 kilometrov. Ligus záporné stanovisko mesta opiera aj o tvrdenie, že Fecupral nevyužíva získané teplo na energetické účely, a preto nejde o zhodnocovanie odpadu, ale iba o spaľovanie. Pripomenul tiež požiar v spaľovni z októbra 2008, keď mesto muselo uzavrieť okolie firmy na niekoľko hodín, lebo boli obavy, či nedochádza k úniku nebezpečných látok do ovzdušia. Spomenul aj fakt, že podobný zámer majiteľovi spoločnosti Fecupral Štefanovi Hanigovskému nevyšiel ani vo Veľkom Šariši.
Na tlačovej besede sa zúčastnili aj zástupcovia občianskeho združenia Spoločnosť priateľov Zeme a Mládežníckeho parlamentu, ktorí rovnako deklarovali svoj nesúhlas s projektom nazvaným Nadregionálne centrum materiálového a energetického zhodnocovania odpadov pre Fecupral. Občianska aktivistka zo Spoločnosti priateľov Zeme Katarína Vrábľová svoje záporné stanovisko k rozšíreniu spaľovne odôvodnila tým, že spaľovňa nepatrí do mesta a výhrady má aj k požadovanej kapacite. Priatelia Zeme by sa vedeli prikloniť ku kompromisu, že by sa súčasná kapacita rozšírila na 2 000, nanajvýš na 3 000 ton ročne, ale odmietajú kapacitu 20 tis. ton. Súčasne vyzvala Prešovčanov, aby neboli pasívni a prihlásili sa do konania na Inšpektorát životného prostredia. Zástupca mládežníckeho parlamentu Slavomír Brezina svoje argumenty vyjadril slovami, „že mladí ľudia chcú aj v budúcnosti dýchať čistý vzduch“.
Majiteľ spoločnosti Fecupral Štefan Hanigovský je v týchto dňoch v zahraničí. Zástupkyňa jeho firmy pre uviedla, že po príchode na Slovensko bude novinárov informovať buď na tlačovej besede, alebo vydá k investičnému zámeru písomné stanovisko.
Proti rozšíreniu spaľovne nebezpečného odpadu spustili ešte v roku 2008 členovia košického združenia Priatelia Zeme-SPZ petičnú akciu. Po požiari v areáli Fecupral sa verejná mienka jednoznačne postavila proti tejto investícii. Konateľ spoločnosti Hanigovský vlani uviedol, že proces EIA, v ktorom sa posudzujú environmentálne vplyvy, dopadol na ministerstve životného prostredia v jeho prospech. Ak by sa mu podarilo zámer zrealizovať, Fecupral by vytvoril okolo 15 nových pracovných miest.
Hanigovský odmieta tvrdenia, že pri požiari horela spaľovňa. Požiar vypukol v recyklačnom dvore, kde firma skladovala papier, sklo a palety. Podľa záverov polície samovznietenie bolo vylúčené. Požiar vznikol manipuláciou s otvoreným ohňom, pričom sa nedá vylúčiť ani úmyselné zapálenie skladu. Trestné stíhanie bolo v tejto veci prerušené.
Fecupral znova skúša rozšíriť spaľovňu v Prešove
Spaľovňa v Prešove, začalo sa povoľovanie
Pripomienky k rozšíreniu spaľovne Fecupralu možno podať do 25. júla
Mesto tvrdí: Nie sme proti spaľovniam
Presná príčina požiaru na skládke nie je jasná
Priatelia Zeme: Za samovznietenie môže Fecupral
Ochranári tvrdia, že za požiar v spaľovni zodpovedá jej vedenie
Príčinou požiaru v Prešove zrejme samovznietenie
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu...
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.