Spod diaľnice načas odsťahujú päť rodín

25. 09. 2008

Považská Bystrica - Obyvatelia Považskej Bystrice, pri obydliach ktorých vyrastá diaľnica, sa budú môcť počas výstavby presťahovať do náhradných bytov v menej prašnom a hlučnom prostredí.

Mestské zastupiteľstvo dnes odsúhlasilo, že najviac postihnutým občanom zoženie a zaplatí náhradné ubytovanie. Záujem o dočasné presťahovanie podľa primátora Miroslava Adameho prejavilo päť rodín či individuálnych záujemcov. Časť občanov však toto riešenie spochybnilo.

Mesto je pripravené podľa požiadaviek občanov zohnať dva jednoizbové a tri trojizbové byty, v ktorých by nájomníci našli útočisko počas výstavby diaľničnej estakády. Tá by mala byť dokončená v roku 2010. Mesačné nájomné za všetky tieto byty by sa malo pohybovať od 60.000 do 70.000 korún (asi 1992 až 2324 eur). "Trasa diaľnice bola daná a my sa snažíme o minimalizáciu dopadov výstavby na občanov," poznamenal Adame.

Niektorí zástupcovia postihnutých občanov však toto riešenie spochybnili. Podľa nich síce nájomné v náhradnom ubytovaní zaplatí mesto, energie však budú musieť obyvatelia platiť sami. Oproti súčasnosti by im vraj stúpli mesačné výdavky, lebo by museli temperovať aj svoje pôvodné obydlia. V týchto bytoch budú musieť ľudia po večeroch aj svietiť, aby nepôsobili ako opustené a nelákali zlodejov. Dotknutí obyvatelia by údajne boli radšej, keby im mesto pomohlo pri zavedení protihlukových opatrení.

"Radšej ako výmeny bytov by sme prijali zvukovo-izolačné opláštenia budov a výmenu okien za zvukovo-izolačné. Ďalšie veci, ako napríklad klimatizácia, by už boli nadštandard, to by sme už asi nevybojovali," povedal ČTK jeden z nespokojných Považskobystričanov Ján Panák.

Desiatky obyvateľov mesta sa už dlhší čas sťažujú na nadmerný hluk a prach pri výstavbe diaľnice. Niektorí ľudia, ktorým podľa nich pre výstavbu klesla cena bytov či domov, sú sklamaní prístupom štátu a nevylučujú ani podanie žaloby pre zhoršenie svojich životných podmienok. Možno sa obrátia aj na európske inštitúcie.

"Každú noc v jame pri mojom dome hučí stroj alebo čerpadlo. Za posledný mesiac som každú noc nespal viac ako tri hodiny. Na dome mám trhliny. Štát má dosť málo ochoty jednať s ľuďmi," posťažoval sa pred mestskými poslancami jeden z občanov František Martaus.

Šéf Národnej diaľničnej spoločnosti Igor Choma vo februári povedal, že obyvateľom mesta by po dokončení diaľnice v roku 2010 nemal znepríjemňovať život nadmerný hluk. Jeho šíreniu by mali zabrániť protihlukové steny a tiež namontovanie špeciálnych okien na domoch a bytoch v blízkosti diaľnice. Pripustil však, že počas výstavby musia občania počítať so zvýšeným hlukom i prašnosťou.

Občianski aktivisti vlani neuspeli so žalobou, ktorou by sa zablokovala stavba kontroverznej diaľničnej estakády cez Považskú Bystricu. Najvyšší súd súhlasil s rozsudkom trenčianskeho krajského súdu, ktorý žalobu občanov odmietol. Aktivisti namietali, že estakáda veľkým hlukom a splodinami nepriaznivo zasiahne do života ľudí. Uprednostňovali tunelový variant okolo mesta, ktorý by bol podľa nich ekologicky šetrnejší. Po dokončení estakády spojí diaľnica Bratislavu so Žilinou.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Strategické investície sa majú zrýchliť, ale s rizikom oslabenia vlastníckych práv, poslanci prelomili prezidentkino veto

V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...

Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.