Obyvatelia z Belvedera, Graniara a ďalších mestských častí Banskej Bystrice opäť čelia možnému spusteniu spaľovne zdravotníckych a biologických odpadov. Roky proti nej bojujú.
Banská Bystrica - Pyrolýzna spaľovňa nemocničného a biologického odpadu na Graniari, proti ktorej bojujú obyvatelia priľahlých mestských častí už niekoľko rokov, opäť naháňa strach.
Po dlhom období nečinnosti by mala byť spustená do skúšobnej prevádzky, čo väčšina obyvateľov odmieta. Proti opätovnému spusteniu spaľovne organizovali už niekoľko petícií, na poslednom zastupiteľstve vyzvali vedenie mesta, aby vylúčilo spaľovňu zo záväzného územného plánu a žiadajú jej úplné zrušenie.
„Toto zariadenie je štrnásť rokov vystavené starnutiu a nezodpovedá európskym normám. Ľudia z okolia majú zo skúšobnej prevádzky oprávnené obavy," konštatovala aktivistka Dagmar Kapuscinská.
Za nezodpovedné považuje snahy spustiť takéto zariadenie v obytnej zóne mesta. Na obdobie, kedy spaľovňa fungovala, si ľudia spomínajú so strachom. Často sa tu nedalo dýchať, mnohí ľudia mali preto zdravotné problémy. „Do ovzdušia unikali karcinogénne látky, ktoré dokážu spôsobiť problémy už pri veľmi malých koncentráciách," dodala Kapuscinská.
Primátor Ivan Saktor síce potvrdil, že mesto sa spusteniu prevádzky bráni, nemôže však ísť pritom nad rámec zákonov:
„Využili sme všetky možnosti ako prevádzku nespustiť, momentálne sme na hrane. Mesto môže brániť jej spusteniu iba v prípade, že tým neporušuje zákon."
Problém s opätovným spustením spaľovne mal byť zažehnaný jej umiestnením mimo obytného územia Banskej Bystrice. Mesto malo podľa rozhodnutia poslancov obstarať vyhľadávaciu štúdiu pre novú spaľovňu, dodnes sa tak ale nestalo.
Podľa primátora to súvisí s náročnosťou celého procesu: „Štúdia nebola zadaná, keďže to veľmi nepatrí do kompetencie mesta. Mesto sa odvolalo na samosprávny kraj, ktorý robí vyššiu územnoplánovaciu dokumentáciu, aby nebola spaľovňa v širšej centrálnej zóne mesta. Dostali sme odpoveď, aby sme našli takéto miesto mimo Banskej Bystrice. Na to však mesto nemá kompetencie, keďže do iného územia takéto zariadenie umiestniť nemôže," dodal.
Spaľovňu chce prevádzkovať spoločnosť Medika SK, ktoré má podobné spaľovne aj v iných slovenských mestách. Predseda predstavenstva Ľubomír Ďurčo tvrdí, že skúšobná prevádzka životné prostredie a zdravie ľudí neohrozí: „Snažíme sa, aby nám skúšobnú prevádzku stavebný úrad povolil. Urobili sme opatrenia, ktoré vyplývajú zo sprísnených legislatívnych noriem EÚ," dodal. Trojstupňová filtrácia by mala podľa neho zabezpečiť, že do komína sa dostane prakticky iba para.
Nespokojní obyvatelia chcú za zdravé životné prostredie bojovať naďalej a rozhodli sa dať vypracovať odborný oponentský posudok.
Skládky a spaľovne na Slovensku
Mesto Prešov dá znovu negatívne stanovisko k rozšíreniu spaľovne
Fecupral znova skúša rozšíriť spaľovňu v Prešove
Spaľovňa v Prešove, začalo sa povoľovanie
Žilina skládku nechce. Postavia spaľovňu
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Ani ďalší pokus dokončiť štátnu nemocnicu Rázsochy nejde hladko, ohrozené sú európske peniaze. Dávnu nespravodlivosť s pozemkami asi nenapravia.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa rozhodla vrátiť Národnej rade (NR) SR novelu zákona o pozemných komunikáciách. Upozornila, že v nej nebola ani po podaní stanoviska Ministerstva financií (MF) SR dodatočne vykonaná kvantifikácia...
Odkaz na web Rádia Lumen, ak by prehrávač nefungoval: Záznam relácie ÚV hovor z 9. 12. 2022 - Vyvlastňovanie (kto môže vyvlastniť majetok občana Slovenska a za akých podmienok
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v...