Štát bude môcť stavať diaľnice na pozemkoch občanov

Bratislava - Štát bude môcť začať stavať diaľnice na pozemkoch, ktoré mu nepatria. Zatiaľ čo premiér Robert Fico v utorok prezentoval po Slovensku úspechy vo výstavbe diaľnic, parlament schválil jednoduchšie vyvlastňovanie najmä hlasmi koaličných poslancov.

Za zákon hlasovalo 80 poslancov koaličných strán, proti bolo 62 zákonodarcov opozície. Zdržal sa iba jeden poslanec Katarína Tóthová z ĽS-HZDS, ktorá sa o zákone vyjadrila, že je protiústavný.

Vláda sa zaviazala dostavať diaľničnú a rýchlostnú sieť na Slovensku v čo najkratšom čase. Pomôcť by tomu mali súkromné investície formou PPP projektov, ale aj schválený zákon o jednorazových a mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic.

Stavať sa môže na súkromných pozemkoch

Zákon umožňuje, aby získanie vlastníckych a iných práv k pozemku nebolo nutné deklarovať k stavebnému konaniu. Výstavba sa tak bude môcť začať aj na pozemku, ktorý bude stále vlastniť občan. Usporiadanie vlastníckych práv a kompenzácie sa budú riešiť až ku dňu kolaudácie. Dôvodom je, "aby miliardové investície nestáli pre licitovanie o výšku náhrady za vyvlastnenie s niektorými jednotlivcami".

Cieľom navrhovaného zákona je umožnenie rýchlejšej administratívnej prípravy výstavby troch úsekov diaľnice D1 Hričovské Podhradie - Ivachnová, Jánovce - Jablonov a Fričovce - Svinia. Jednorazové mimoriadne opatrenia v územnom a stavebnom konaní sa majú týkať aj výstavby rýchlostnej cesty R1 na trase Nitra západ - Hronský Beňadik.

Zákon poputuje na Ústavný súd

Poslanec KDH Daniel Lipšic avizoval podanie podnetu na Ústavný súd SR. "Keďže od roku 1989 tu nebol taký vážny zásah do vlastníckeho práva, už dnešným dňom začíname zbierať podpisy poslancov na podanie podnetu na Ústavný súd SR, s cieľom pozastaviť účinnosť zákona," povedal v pléne.

Vládna koalícia podľa neho neponúkla jediný argument, že návrh zákona bol v súlade s ústavou. "V praxi sa môže stať, že prídu buldozéry a začnú na súkromnom pozemku, ktorý nie je vyvlastnený stavať diaľnicu," dodal Lipšic.

Poslanec predpokladá, že Ústavný súd SR o pozastavení účinnosti zákona rozhodne jednomyseľne, pretože ide o veľmi vážny zásah do ústavy.

Právnik Marek Benedik považuje snahu poslancov podať podnet na Ústavný súd za logickú. Verí, že Ústavný súd sa k návrhu postaví podľa svojich skorších vyjadrení, v ktorých prezentoval dôslednú ochranu vlastníckych práv.

Občania sa obávajú rozšírenia zákona

Prezident Ivan Gašparovič by zákon o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic nemal podpísať. Myslí si to Richard D r u t a r o v s k ý z Občianskej iniciatívy Za spravodlivé vyvlastňovanie.

Zákon podľa neho zavedie do právneho poriadku chaos. "V spoločnosti vznikne nový problém, či má prednosť vlastnícke právo majiteľa s listom vlastníctva, alebo právo stavať stavbu. Na túto otázku bude musieť hľadať odpoveď napríklad polícia pri riešení konfliktov medzi vlastníkmi a stavbármi," povedal pre Aktuálne.sk D r u t a r o v s k ý.

Hoci zákon je o "jednorazových mimoriadnych opatreniach", očakáva iniciatíva jeho rozširovanie na iné účely. "Štát má právo využívať majetok občanov bez toho, aby občanom za to zaplatil. Pre predstaviteľov štátu je to veľmi príjemné," dodal. Svedčí o tom podľa neho pokus presadiť v parlamente už do tohto zákona jeho rozšírenie na letiská.

Majetkové vyrovnanie až pri kolaudácii

Opatrenia zákona majú umožniť, aby k 1. marcu 2008 mohli byť uzavreté zmluvy s dodávateľmi a mohli sa začať stavebné práce. Na základe zákona bude môcť ministerstvo výstavby určiť stavebný úrad, ktorý uskutoční územné konania nezačaté do konca tohto roka.

Súhlasy s vyňatím pozemkov z poľnohospodárskeho a lesného pôdneho fondu sa majú uskutočniť až ku kolaudácii stavby. Pre územné a stavebné konanie by sa pritom mali použiť predbežné odborné vyjadrenia.

Výdavky na náhradu za výkup pozemkov a stavieb určených na asanáciu sa odhadujú na viac ako 2,1 miliardy korún na D1. Administratívne výdavky na správne poplatky za vklad do katastra nehnuteľností, ktoré pôjdu z rozpočtu Národnej diaľničnej spoločnosti, sa odhadujú na 112 milióna korún.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...