Štát chce Jaguar chrániť pred povodňami, opraví hrádzu za desiatky miliónov eur

Aby štát ochránil pozemky, na ktorých bude stáť závod štvrtej „slovenskej“ automobilky, musí vyčleniť milióny eur na vystavanie hrádze a poldrov.

BRATISLAVA. Zabezpečiť vhodné pozemky pre automobilku Jaguar Land Rover bude stáť štát viac ako už medializovaných 148 miliónov eur.

Tie budú stačiť len na projektové dokumentácie či prípravu terénu budúceho parku pri Nitre.

Štát však musí pozemky zabezpečiť aj pred záplavami či kolísaním hladiny podzemnej vody. Posilní preto neďalekú hrádzu. V súčasnosti je nastavená len na ochranu poľnohospodárskej pôdy. Posilnenie hrádze by malo podľa prvotných odhadov stáť 22 miliónov eur.

Vyčlenené peniaze nemajú

Úpravu má zaplatiť štátna eseročka MH Invest, ktorá spadá pod ministerstvo hospodárstva. „Ministerstvo nemá pre tento účel v rozpočte plánované finančné prostriedky,“ informovala hovorkyňa rezortu Miriam Žiaková. Pri schvaľovaní štátneho rozpočtu s výdavkami navyše vláda ani poslanci, zdá sa, nepočítali. Z čoho štát prestavbu zafinancuje, je tak nateraz otázne.

Posilňovanie hrádze je naplánované na druhý polrok tohto roka. Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý má jej rekonštrukciu na starosti, počíta s tým, že zvýši a posilní ľavú aj pravú ochrannú hrádzu rieky Nitry.

Počíta sa aj s vybudovaním dvoch poldrov. Ide o suché nádrže, ktoré by v prípade potreby mohli zadržať povodňovú vlnu. Vďaka čomu spôsobí povodeň iba minimálne či dokonca žiadne škody.

„Podrobnosti sa stále finalizujú, ovplyvní ich výsledok hydrogeologického prieskumu, pričom vyjadrovať sa k podrobnostiam a financovaniu je zatiaľ predčasné,“ dodáva hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Pavel Machava.

Storočná voda je problém

Denník SME už v minulosti informoval, že podľa meraní v mestskej časti Nitra-Dražovce, ktorá je v tesnom susedstve s budúcim závodom Jaguaru, by mohla hladina storočnej podzemnej vody vystúpiť až na povrch. V inej susednej dedine – Čakajovciach sa storočná voda nachádza približne 70 centimetrov pod zemou, vysvetlila pred časom Katarína Možiešiková z odboru pozemných vôd SHMÚ.

Podzemná voda trápi okolité obce i mestá pravidelne. Väčšie záplavy zažili v roku 2010. Pivnice niektorých domov však zatopilo aj vlani na jar.

Práve spevnenie hrádze a vybudovanie poldrov by mohlo podľa Machavu aspoň čiastočne ochrániť územie aj pred storočnou vodou. Je teda možné, že dôjde ešte k ďalším úpravám územia.

Či okrem vystavania hrádze a poldrov budú musieť vodohospodári pristúpiť k ďalším úpravám, sa rozhodne po ukončení hydrogeologického prieskumu.

„Úprava bude rieši ochranu pred povodňami na celom úseku rieky Nitry až po zaústenie do Váhu a týka sa miest Nitra, Šurany, Nové Zámky. V týchto lokalitách sú pravidelne problémy so záplavami. Z tohto dôvodu plánujeme protipovodňové úpravy na rieke Nitre už dlhší čas,“ dodáva Machava.

Opatrenia pre Nitru

Zabezpečiť pred podzemnou vodou či povodňovou vlnou sa plánuje aj samotné mesto Nitra. To začiatkom roka zverejnilo vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie oznámenie o uzavretí rámcovej zmluvy za 15 miliónov eur s troma firmami – Strabag, Eurovia a Cesty Nitra.

Zmluvy na 48 mesiacov uzavrela za mesto mestská spoločnosť Nitrianska investičná. Hľadala firmy na „opravu a rekonštrukciu kanalizačných potrubí a prípojok, dažďovej kanalizácie, komunikácie, odvodnenie ciest podľa položiek výkazov výmer vo vlastníctve mesta Nitry“.

Súťaž podľa prednostu mestského úradu Nitra Igora Kršiakneho opakovane prebiehala od roku 2014. Jej hlavným dôvodom má byť oprava a konštrukcie ciest a chodníkov, ktoré majú tvoriť 60 až 70 percent objednaných prác.

Park postaví Strabag

Už pár týždňov je známe meno firmy, ktorá urobí projektovú dokumentáciu či prípravu terénu budúceho parku pri Nitre. Bude ňou spoločnosť Strabag Pozemné a inžinierske staviteľstvo, ktorá v tendri ponúkla, že to zvládne za 123 miliónov eur, teda za 148 miliónov aj s DPH. Eseročka MH Invest si firmu vybrala spomedzi štyroch uchádzačov.

„O víťazovi rozhodla najnižšia cena,“ povedala hovorkyňa ministerstva hospodárstva Miriam Žiaková.

Štátna eseročka MH Invest vyberala dodávateľa na prípravu priemyselného parku pri Nitre potichu, cez priame rokovacie konanie bez zverejnenia. Oznámenie o začatí priameho rokovacieho konania zaslala Úradu pre verejné obstarávanie 30. júla 2015, pričom o víťazovi informovala posledný decembrový deň.

Ministerstvo hospodárstva sa odvolalo na časovú tieseň.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...